הרבנות הראשית והצבאית - רשויות נפרדות?

לעוזרו האישי של הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו הגיעו תלונות על המזון המהדרין בצה"ל והשיב כי אין בידו את הסמכות לטפל בנושא.

ערוץ 7 , כ"א באב תשע"ט

הרבנות הראשית והצבאית - רשויות נפרדות?-ערוץ 7
הרב דוד לאו
צילום: חזקי ברוך

עוזרו האישי של הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו הבהיר במכתבו לעידן לוי, רכז השטח של ארגון "צו 1" כי הרבנות הראשית לישראל והרבנות הצבאית הן שתי רשויות נפרדות.

דברי העוזר הבכיר, הרב רפאל פראנק, נכתבו כתגובה לפרסום בערוץ 7 על תקלות חוזרות של צה''ל באספקת מזון מהדרין לחיילי מילואים.

לוי פנה לרבנים הראשיים ונענה על ידי הרב פראנק במכתבו, כי על אף החוסר בסמכות פורמלית והפרדת הרשויות, הוא ימליץ לראשון לציון והרב הראשי הספרדי הרב יצחק יוסף להביא את הנושא לדיון במועצת הרבנות הראשית, שבה חבר הרב הראשי הצבאי תא"ל הרב אייל קרים.

יצויין כי שר הביטחון הקודם ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן מנע אשתקד מהרב הצבאי להפגש עם הרב הראשי הרב יצחק יוסף ואף התפאר לאחרונה בכך שכשר בטחון סיכל כביכול את 'חוק הרבצ"ר' אשר נתמך על ידי חברי כנסת מהליכוד ומהסיעות החרדיות והדתיות. החוק מעניק חופש פסיקה הלכתית לרב הצבאי בכפוף לרבנות הראשית לישראל.

מארגון צו 1 נמסר: "איננו נוהגים לתת פומבי לשיח ישיר בינינו לבין הרבנות הראשית והרבנים הראשיים שליט"א".

פורום רבני המילואים הגיב לדברים, "הקשר בין הרבנות הראשי לישראל והרבנות הצבאית עומד בתוקפו מיום הקמת הרבנות הצבאית. אכן, בתקופת הזוהר של הרבנות הצבאית בימי הרב גורן הצורך המעשי בכך פחת, אך החיבור היה קיים.

כיום צורך זה ניכר מאד ולא בכדי ניסה שר הבטחון הקודם אביגדור ליברמן לתקוע טריז בין הרבנים הראשיים לישראל לבין הרב הראשי לצה"ל, ולכפות את האג'נדה האישית האנטי-דתית שלו. אנו מקווים כי יסודות חיבור איתן זה יחוזקו לכדי עצמאות הלכתית מלאה של הרבצ"ר לצד כפיפותו הפיקודית לרמטכ"ל כקצין מן המניין בפורום מטכ"ל."