אתי אנקרי וישי ריבו זכו בפרס שר החינוך ליוצרים בתרבות יהודית

הרב פרץ שוחח עם הזוכים: ''קירבתם לבבות והצלחתם בדרך עדינה ומיוחדת לחשוף לקהל הרחב את אוצרות היהדות והתרבות היהודית״.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"א באב תשע"ט

אתי אנקרי
אתי אנקרי
צילום: אסנת רום

שר החינוך הרב רפי פרץ הודיע היום (ה') למוסיקאים אתי אנקרי וישי ריבו על זכייתם בפרס שר החינוך ליוצרים בתרבות יהודית בתחום מוסיקה ע"ש אורי אורבך לשנת 2019.

השר פרץ בירך את הזוכים על תרומתם הייחודית למוזיקה ולתרבות היהודית ואמר: "תרבות יהודית היא דבר נפלא, חי ופורח המחבר את העבר אל העתיד, המאחד את השונים לשלם אחד גדול וממלא את הנפש באוצרות של עושר רוחני.

''ישי ריבו ואתי אנקרי, בדרככם הייחודית של יצירה, קירבתם לבבות והרחבתם דעת ורוח והצלחתם בדרך עדינה ומיוחדת לחשוף לקהל הרחב את אוצרות היהדות והתרבות היהודית״, הוסיף פרץ.

בוועדת השופטים היו חברים דבורה קיציס, יובל סטופל ושיבי פרומן.

ריבו בקיסריה
צילום: ליאור כתר‎

בנימוקי הוועדה למתן הפרס ציינו השופטים כי אתי אנקרי היא ''קול נשי חם בוטח ואמיץ, שתרומתה לתרבות היהודית בעלת ערך וחשיבות גדולה. היצירה של אתי אנקרי נובעת מכנות בלתי מתפשרת לצד עדינות רבה. היא נושאת את קולן של נשים יוצרות רבות בכך שהיא מעזה להביא אל המוזיקה את עצמה ואת עולמה הפנימי הרוחני.

''דרך הנגיעות שלה בשירי משורר התהילים, ריה"ל ושירת הקודש של הנשים בג'רבה ניכרת יכולתה של אתי אנקרי להתמזג בתוך עולם היצירה היהודית לדורותיה, ועם זאת להשמיע קול חדש ורענן. במילותיו של אורי אורבך ז"ל שעל שמו קרוי פרס זה שכתב בעבר על אתי אנקרי וחתם כך: אתי אנקרי, זמרת נשמה יהודית, נושאת בפני קהל שירת-תפילה בלי לפחד כלל. תשירי אסתר לעולם'', נכתב בנימוקי ועדת הפרס.

על ישי ריבו כתבו השופטים כי הוא ''קול משפיע ובולט ביותר, בתרבות היהודית בשנים האחרונות. יצירותיו של ריבו מוטבעות בחותם ייחודי, היונק את מקורותיו ממנעד רחב של פרשנות מקראית ומשלבן בשפה הישראלית העכשווית. בקולו הייחודי הצליח ריבו לפרוץ את גבולות הז'אנר ולסחוף אחריו קהלים רבים ומגוונים, המוצאים ביצירותיו ביטוי לאישיותו הצנועה והלבבית ואשר כל כולה רצופה אהבה. ריבו הינו יוצר מקורי שזוכה להערכה רבה מצד קהילת היוצרים''.

פרס שר החינוך לתרבות יהודית ע"ש אורי אורבך, שיזם שר החינוך הקודם נפתלי בנט, ניתן ליוצרים בתחומי התרבות היהודית: ביצירה מתחום התיאטרון, קולנוע, מוזיקה, מחול, ספרות ושירה. הפרסים נועדו לבטא את הוקרת עם ישראל ליוצר בתרבות היהודית.