חוננו: המשטרה "תפרה" מסדר זיהוי

עו"ד רחביה פילץ המייצג חשוד בתקיפת נערים ערבים בעיר העתיקה, מביע חשש כי הנערים הוכנו למסדר הזיהוי וטוען שמדובר בשיבוש חקירה.

ערוץ 7 , כ"ד באב תשע"ט

עו"ד רחביה פילץ
עו"ד רחביה פילץ
צילום: באדיבות המצלם

א’, צעיר כבן 19 תושב הרובע היהודי בירושלים, נחשד בתקיפה של שני קטינים ערבים בעיר העתיקה ונחקר בעקבות החשד במשטרה.

א' מכחיש את האירועים, וטוען כי התיק נתפר לו מתחילתו ועד סופו. חודש ימים לאחר שנחקר לראשונה במשטרה, זומן א’ למסדר זיהוי בתחנת מרחב דוד.

הרקע לתלונה נגד הצעיר הוא סכסוך בין תלמידי הישיבה בה לומד א’ לבין ערבי תושב העיר העתיקה שגר בשכנות וחבריו. לטענת הצעיר, התלונה נגדו על התקיפה שבוצעה לכאורה הוגשה בעקבות הסכסוך.

א’ אכן הגיע למסדר הזיהוי וזוהה על ידי הקטינים המתלוננים, אך שורה של אירועים חריגים שהתרחשו לטענתו הביאה את עורך דינו, רחביה פילץ מארגון ‘חוננו’, לשלוח מכתב בהול לתחנת מרחב דוד אשר בהם מצביע פילץ על מה שלהגדרתו הוא "זיהום חמור במסדר הזיהוי".

על פי המתואר במכתב, נשלח רכב הסעות מטעם המשטרה לאסוף את הקטינים שנפגעו על פי החשד. מעבר למהלך התמוה שמעיד על מוטיבציית יתר, קיים חשש סביר שגורם משטרתי שהה אתם במהלך הנסיעה ושוחח אתם בענייני מסדר הזיהוי. החשש הזה מקבל משנה תוקף, כשהתנהלות הקטינים במהלך מסדר הזיהוי היתה לא טבעית ומעוררת חשד.

"האירוע המדובר התרחש לפני חודש ימים, ואין חולק כי המדובר באירוע חד פעמי", טוען פילץ במכתב, "אולם להפתעתי, הילדה בת ה-12 זיהתה מיד וללא היסוס את מרשי, וגם בן ה-7 שנכנס אחריה זיהה אותו ללא כל התלבטות". חיבור של הנקודות, הביא את פילץ למסקנה שמישהו הכין את הקטינים במהלך הנסיעה למסדר הזיהוי.

כשהוא מזדרז לעמוד על זכויות מרשו, פנה פילץ לחוקרת שהיתה בתחנה באותו זמן, על מנת להעביר דרכה לקטינים את השאלה – האם מאן דהוא הראה להם תמונות של החשוד לפני מסדר הזיהוי. התגובה של אותה חוקרת הגבירה אצלו עוד יותר את החששות. היא טענה שאינה יכולה לשאול את אותם קטינים שום שאלה מבלי לקבל אישור של קצין חקירות, ולפי שעה היא אינה מצליחה ליצור אתו קשר. החוקרת המשיכה להתחמק, ופילץ נותר ללא מענה.

לאחר שרשרת האירועים מעוררת החשד, ומשלא קיבל מענה בשעת מעשה, שלח פילץ מכתב לקצין חקירות מרחב דוד, בדרישה לפסול את מסדר הזיהוי, בטענה כי נפלו בו פגמים העולים לכדי ‘זיהום’ המסדר. מלבד פסילת מסדר הזיהוי, דרש פילץ גם לפתוח בחקירה נגד המתלוננים באשמת שיבוש הליכי חקירה. מהיחידה החוקרת טרם התקבלה תגובה.

"מדובר במקרה נוסף של מוטיבציית יתר של המשטרה לפעול כנגד היהודים בעיר העתיקה”, טוען עו”ד רחביה פילץ. "באופן מפתיע ושלא כנהוג סיפקה המשטרה שרותי הסעה למתלוננים. בנוסף דרך הזיהוי העלתה חשש כי שהמתלוננים עברו הכנה למסדר הזיהוי. לבקשתי לשאול את המתלוננים מי תדרך אותם לפני המסדר סרבה חוקרת המשטרה באמתלות שונות לאפשר זאת. כלל ההתנהלות מעלה חשש לשיבוש חקירה ואנו נפעל על מנת שהדבר ייחקר".

ממשטרת ישראל נמסר, "לא ברור לנו על סמך אילו עובדות מבוססות הטענות שעלו בכתבה, אולם נציין כי משטרת ישראל חוקרת כל מקרה במקצועיות וביסודיות במטרה להגיע לחקר האמת. עוד נציין, כי הפניה התקבלה במשטרה, והמענה בנושא נמסר ישירות לפונה".