''בני גנץ בלם תקיפות קשות בעזה''

סגן שר הביטחון בן דהן דוחף לגירוש משפחות מחבלים כדי ליצור הרתעה, "חמאס חושש מהסלמה בעזה. הלוואי ונצליח להביא להגירה מהרצועה".

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ד באב תשע"ט

סגן שר הביטחון, חבר הכנסת הרב אלי בן דהן, מתייחס ביומן ערוץ 7 להסלמת הטרור ביהודה ושומרון בימים האחרונים, כמו גם לאירועים האחרונים בגזרת עזה וגבול הצפון.

את דבריו פותח סגן השר בהתייחסות לגזרת הדרום, שם, כך הוא מציינת, קיימת רגיעה יחסית לאחיר הניסיונות לחדור את הגדר, ניסיונות שכשלו במרוצת השנה וחצי האחרונה. "בדרום יש רגיעה מסוימת בשבוע האחרון אחרי הניסיונות לחצות את הגדר. אלו ניסיונות שהחלו במרץ 2018 כדי לפגוע בהתיישבות באזרחים ובחיילים. הדבר הזה לא הצליח ונעשו מאמצים רבים לבלימת כל החדירות".

"בעזה עצמה יש חילוקי דעות בצמרת החמאס אם הצעדות טובות ומועילות להם או לא. זו אחת הסיבות לרגיעה היחסית. חמאס יודע שמדינת ישראל מטילה את האחריות המלאה למה שקורה בעזה עליו, הוא מבין שהוא השליט ולא יכול להרשות לעצמו שארגונים שונים יפעלו בעזה ללא תיאום אתו ולא בהסכמתו".

מוסיף הרב בן דהן ומציין כי העיתוי הנוכחי אינו מתאים להסלמה בעיני חמאס שכן "הוא יודע שישראל מאפשרת כניסה של כסף קטארי, שכמות החשמל גדולה בהרבה מאשר לפני מספר חודשים. הם יודעים שאם הג'יהאד האיסלאמי או ארגונים אחרים ינסו למשוך את צה"ל לפעולות, חמאס יפסיד מכך ולכן הוא עושה מאמצים גדולים למניעת פעולות כאלו של יחידים או ארגונים".

על העברת הכסף הקטארי התבקש סגן השר להבהיר את ההיגיון שבמהלך, בעיקר לנוכח ביקורת שמטיחים במהלך אישים כדוגמת בני גנץ ואביגדור ליברמן.

"מערכת הביטחון בתפיסה שלה מנסה להפריד ביהודה ושומרון ובעזה בין הטרוריסטים לבין הרוב האזרחי שרוצה לצאת לעבודה בבוקר ולחזור עם כסף בערב ולקיים את משפחותיהם. לכן המדיניות היא שכאשר יש שקט מרחיבים את מרחב הדיג שהוא מקור פרנסה משמעותי בעזה. כשנכנס כסף קטארי שמחולק לאזרחים ולא לחמאס ומיטיב את חיי האזרחים, ישראל רואה בזה יעד חשוב שמונע הסלמה".

האם יתכן והוא עצמו ואולי מפלגתו היו ניצבים היום בראש המבקרים את העברת הכסף הקטארי לו היו באופוזיציה? הרב בן דהן משיב: "אני מבין את המבקרים את המהלך, אבל מה הם מציעים? אנחנו זוכרים את בני גנץ כרמטכ"ל ב'צוק איתן' כמי שבלם את כל הניסיונות לתקוף בעזה בצורה חריפה יותר. הוא שמנע את האפשרות לתקוף את מנהרות הטרור, הוא הכחיש אותן ואחר כך טען שהאיום מהן לא משמעותי כל כך. דו"ח מבקר המדינה הוא ברור בנושא הזה".

"עזה היא בעיה קשה והפתרון לה צריך להיות בינלאומי, שהאו"ם והמעצמות יקחו אחריות על החיים האזרחיים בעזה, להשתלט על מערכות השלטון, לפרק את חמאס מנשק ולשקם את החיים האזרחיים. את זה רק האו"ם והמעצמות יכולים לעשות ובמקביל לאפשר יציאה למי שמעוניין בכך", אומר סגן השר הקובע כי "במציאות הזו, כל עוד החמאס שולט בעזה ומונע את שיפור החיים האזרחיים לא נוכל לצפות לשיפור".

בעקבות דבריו על הצורך לאפשר את יציאתם של תושבים מהרצועה למדינות אחרות, נשאל סגן שר הביטחון אודות הדיווח בשבוע שעבר על עזרה ישראלית להגירת תושבי עזה למדינות אחרות, מהלך שהיא נכונה להשקיע בו. "אם נצליח בכך בוודאי שזה הישג עצום בשבילנו", אומר הרב בן דהן. "לצערינו עזה היא מצב אנומאלי. עזה הייתה צריכה להיות שותפה למצרים, אבל המצרים לא מעוניינים בהם. אין אפשרות לקיים שם מערכת חיים נורמאלית ללא קשר כלכלי טוב עם המצרים או הישראלים. לכן צריך לדלל את הצפיפות ולאפשר הגירה, מה שמותנה בהסכמה של מדינות רבות בעולם לקלוט אותם. זה לא פשוט היום, אבל בוודאי שמדובר בצעד נכון שיקל בעתיד על החיים בעזה ועל מערכת היחסים בין עזה לישראל".

מכאן עברה התייחסותו של סגן שר הביטחון לאירועים האחרונים ביהודה ושומרון, וכאן הוא עורך הפרדה ברורה בין הפיגוע הרצחני ביום שישי לפיגועים קודמים שהיו מזדמנים ולא הצריכו תכנון משמעותי מוקדם. "הפעולה ביום שישי היא שונה, היא מתוכננת ומצריכה תחכום, תכנון, יכולת טכנולוגית להפעלת המטען וזו עליית מדרגה מבחינת התעוזה והיכולת של המחבלים ביהודה ושומרון. אני מקווה מאוד שהפעולה הזו לא תהווה דגם לפעולות של מטענים מתפוצצים. אני מקוה שהדבר הזה לא יחזור. מאמין שבימים הקרובים מערכת הביטחון תתפוס את המחבלים כך שפעולות כאלה לא יהפכו דגם ומודל חיקוי".

בעקבות הפיגוע הרצחני עלתה שוב הדרישה להטלת עונש מוות למחבלים, סוגיה המצויה במחלוקת אם עונש כזה אכן מונע פיגועים או הופך את המחבלים לקדושים. "כל ראשי מערכת הביטחון מודים שהדבר האפקטיבי ביותר הוא גירוש משפחות המחבלים. הדבר הטוב ביותר היה גירוש ללבנון או למדינה אחרת, הדרגה הנמוכה יותר היא גירוש לעזה ואם מערכת המשפט לא מאפשרת זאת לפחות להעביר אותם מאזור לאזור בתוך יהודה ושומרון".

להערכתו של הרב בן דהן "אם משפחות המחבלים הללו יגורשו בתוך מספר ימים מרמאללה לג'נין או לדרום הר חברון זה יהווה צעד הרתעתי בלתי רגיל וכולם מודים בכך. לצערינו מערכת המשפט לא השכילה לתת לנו את הכלים לכך. אנחנו בשעת חירום והכלים בשעת חירום הם אחרים. אם הורסים להם את הבית יש מי שיבנה להם שוב. אם מגרשים אותם והם עוברים למקום שלא מכירים ויצטרכו לחפש דיור ופרנסה חדשים זה יהיה צעד הרתעתי גדול ביותר".

על האירועים בצפון אומר סגן השר: "איראן היא מדינת טרור שמטרתה היא השמדת מדינת ישראל. לשם זה היא קיימת ולכך היא מפתחת כלים ואמצעים ומנסה לקדם כוחות לעמדות קדמיות באזור סוריה ועיראק כדי לפגוע מטווחים קצרים יותר בישראל. הניסיונות הללו נעשים כל הזמן וישראל פועלת כי היא לא יכולה לאפשר את האחיזה שלהם בסוריה או בעיראק".

"אתמול נעשה צעד חריג. הפעולה אתמול נועדה גם לגלות לעולם ובעיקר לאיראנים ולסורים את היכולת המודיעינית שלה ואת יכולת סגירת המעגל המהיר, כלומר לקחת את הידיעה המודיעינית הטובה ולסגור איתה מעגל ולתקוף מיידית במקום הנכון. העולם, האיראנים והסורים יודעים שיש לנו את היכולת הזו. הדבר השני שהוא לא פחות חשוב הוא שראש חיל אל קודס, סולימאני, מנסה לשדר לאיראן שיש לו רק הצלחות והוא מבצע פעולות טרור, כעת מתברר לעלי חמינאי וראשי השלטון שם שהוא נכשל וזה לא הכישלון הראשון או השני שלו מול צה"ל. אנחנו מקווים שזה יגרום לכך שסולימאני יוזז ממקומו ואולי האיראנים יחשבו שוב אם המאמצים שלהם מצדיקים את המשאבים האדירים שמושקעים לכך".

לקראת תום השיחה אתו התבקש הרב בן דהן להתייחס גם לסוגיה הפוליטית בה מפלגתו לא מצליחה להגיע לרף מנדטים של 10-11 מנדטים, עובדה שגם מצידה את מיקומו שלו בסכנה לא מבוטלת. "נכון, אשמח להרבה יותר מנדטים. אנחנו במערכת בחירות מאוד לא פשוטה. נוגסים בנו גם 'זהות', גם 'עצמה יהודית' כ-5-6 מנדטים ואם הם לא ירוצו יש סיכוי שחלק מהמנדטים הללו יגיעו ל'ימינה'.

''אני מקווה שהשכל יגבר. יש גם את נועם שנוגסת חצי מנט וכמובן הליכוד שמפרסם בכל שבת עד כמה הנבחרת הציונית דתית שלו גדולה ורחבה וקורא לבני הציונות הדתית להצביע לו. אני מקווה מאוד שבני הציונות הדתית ומי שמבין שצריך מפלגת ימין אידאולוגית שיש בה גם תורה, גם ארץ ישראל וגם עם ישראל יתעשתו ויצביעו לנו ואז התוצאות תהיינה טובות יותר".