ברוך קרא: ראש הממשלה הלבין את הכהניסטים

"הציפיה שלי מאנשי הימין וההתנחלויות, שהם אנשים ערכיים, שלא יתנו לגיטימציה לאנשים שתולים תמונה של רוצח בביתם", אמר קרא לערוץ 7.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ה באב תשע"ט

ברוך קרא
ברוך קרא
צילום: ללא קרדיט

ברוך קרא, הפרשן המשפטי של חדשות 13, מבקר בחריפות את התנהלותם של ברוך ברוך מרזל ובנצי גופשטיין ממפלגת עוצמה יהודית, אך חושב שבג"ץ טעה כשפסל אותם מלהתמודד לכנסת ה-22.

''הנטייה שלי היא להצטרף לסולברג בסיפור של מרזל ואפילו הייתי שוקל להיות דעת מיעוט עצמאית בסיפור של גופשטיין. בעניין המשפטי, כשאתה מאזן את הסוגיות הקשורות לחופש הביטוי והעיסוק - אל מול הדברים הנוראיים שהאנשים הללו מבצעים ומוציאים מפיהם - אני חושב שהייתי נוטה לצד של חופש העיסוק וחופש הביטוי", אמר קרא בשיחה עם ערוץ 7.

''כמובן שזה לא פשוט, כי צריך להיות צמוד לחוק, אבל הייתי עושה מאמץ כדי לאפשר את הייצוג בכנסת לבוחרים שלהם", הסביר.

קרא חושב שיש סוגיה חשובה יותר מהכרעת בית המשפט. "הסיפור של בג"ץ כאן הוא באמת משני לכל מה שקרה בעניין הכהניסטים בשנה האחרונה והגיע לקצה בבחירות הקודמות שהיו רק לפני כמה חודשים.

''יש, למעשה, הלבנה טוטלית ומתן לגיטימציה מצד המקומות שאני גדלתי בהם לכהניסטים - ובראש ובראשונה זה מנוהל ומובל על ידי ראש הממשלה - שהחליט באופן מאוד ברור, טקטי ואסטרטגי לעשות את ההלבנה הזאת מהסיבות הברורות".

"הביקורת שלי היא על השיח", מוסיף קרא. "מה היה האינסטינקט אתמול כשהיתה החלטת בג"ץ? ברשתות החברתיות תהו למה לא פסלו את הערבים ותקפו את בג"ץ. התגובה כואבת את העובדה שהכהניסטים לא יהיו בכנסת. הציפיה שלי מאנשי הימין וההתנחלויות, שהם אנשים ערכיים, שלא יתנו לגיטימציה מרומזת או אחרת לאנשים שתולים תמונה של רוצח בביתם, ששרים שירי הלל לרוצח, שעושים שעשוע מרצח של מתפללים מאחורי גבם. האנשים הללו, בסופו של דבר, מעודדים את מעשה הרצח. אסור בשום צורה לקבל את זה, מוסרית וערכית. כשאין דחייה מוסרית וערכית, זה מפריע לי".

הוא מתייחס גם לטענות לפיהן היה צריך לפסול חברי כנסת ערבים מלהתמודד, כפי שנפסלו מרזל וגופשטיין. "בוא נבדיל בין העתירות שהיו בבחירות האלה ובבחירות הקודמות. בבחירות האלה למעשה היתה הקבלה טוטאלית, כי לא היו עתירות פרסונליות נגד ח"כים ערביים אלא היו עתירות נגד הרשימה המשותפת - וכמו שהוכשרה עוצמה יהודית, כך הוכשרה הרשימה המשותפת".

"עמית סגל, עיתונאי שאני מעריך, מצייץ ותוהה איך יכול להיות שבכנסת הזו תשב חברת כנסת שהיללה את סמיר קונטאר ומרזל לא. אני עונה כך: טכנית קודם כל, לא עתרו נגדה. הפסיקה של חיות מעלה אפשרות סבירה שאם היתה עתירה נגד אותה חברת כנסת היא היתה נפסלת, כי היא באמת כתבה דברים בזויים וספק אם חוקיים בזכות קונטאר. אבל הטענה שלי היא הרבה יותר רחבה וערכית: למה אנחנו צריכים את ההשוואות האלה? אם סולם הערכים שלך אומר לך שכהנא זה רע, למה כל כך חשוב לך לבוא ולעשות את ההקבלה הזאת? את מי היא מעניינת?".

"גם כשהשופטים מתייחסים לכך בעתירות, הם עוסקים בגופו של עניין, כולל השופטים סולברג ועמית שגרים מעבר לקו הירוק. ברור שהם יפסקו כך כי זה סולם הערכים שלהם, אבל במקביל יביעו את הסלידה הכי עמוקה שיש להם מסוג כזה של אמירות ולמעשה עידוד רצח", הוא מציין.

קרא אומר כי השיח הבעייתי מתחיל מלמעלה, מלשכת ראש הממשלה. "אנחנו כבר יודעים שלבן גביר ונתניהו יש ערוץ תקשורת כזה או אחר. ראש הממשלה עודד את הריצה של עוצמה יהודית והחיבור שלה למפלגה יותר גדולה וברור שהוא מעוניין בדבר הזה. אתה מבין שהדבר הנורא הוא עצם השיח הזה. אם היית מנהל את השיח הזה עם יצחק שמיר, מנחם בגין, הרב עובדיה יוסף או הרב שך הם היו טורקים לך את הטלפון בפנים. זה דבר שהוא מחוץ לכל גדר שאני יכול להעלות על הדעת".

הוא מתייחס לעובדה שבמערכת הבחירות הנוכחית נושא כוחו של בית המשפט דומיננטי פחות מאשר בבחירות הקודמות. "הנושא של בית משפט עליון, גבולות הכוח, הוא נושא כבד ורציני ולדעתי גם פתיר. העניין האמיתי הוא שלא רוצים לפתור את זה כי הדבר מוריד את יכולת ההתרסה.

''אם היית מושיב באמת עם רצון טוב עד שיצא עשן לבן, מודל חוקתי של פסקת התגברות כדי להסדיר את מערכת היחסים בין בית המשפט העליון לכנסת בחקיקה, אף אחד לא רוצה, כי מעדיפים את השיח המתריס שנותן נקודות פוליטיות. אין באמת רצון לפתור אלא להתריס וזה חבל".