יו"ר ועדת הבחירות אסר על הצבת מצלמות בקלפיות

השופט חנן מלצר החליט לאסור על הצבת מצלמות באולמות הקלפי. בליכוד בוחנים אפשרות לחוק חוק שיאפשר הצבת מצלמות - עוד לפני הבחירות.

ערוץ 7 , כ"ה באב תשע"ט | עודכן: 21:44

יו"ר ועדת הבחירות אסר על הצבת מצלמות בקלפיות-ערוץ 7
מצלמה
צילום: ISTOCK

יו"ר ועדת הבחירות השופט חנן מלצר החליט לאסור על הצבת מצלמות באולמות הקלפי.

מלצר דחה את בקשת ''הליכוד'' להציב מצלמות בקלפיות במגזר הערבי והורה על הקמת יחידת פיקוח על טוהר הבחירות.

''הצבת מצלמות באופן שיטתי בקלפיות טעונה חקיקה ראשית", הסביר יו''ר ועדת הבחירות. הוא הורה ''להכין תוכנית פיילוט להקמת יחידה של מפקחי טוהר הבחירות מטעם ועדת הבחירות אשר יהיו מצוידים במצלמות גוף ויפעלו רק במקרים חריגים".

בעקבות החלטת השופט מלצר, בליכוד בוחנים אפשרות לחקיקה ראשית עוד לפני הבחירות שתאפשר את הצבת המצלמות למניעת זיופים בבחירות.

ח״כ תמר זנדברג מהמחנה הדמוקרטי אמרה בתגובה כי היא ״מברכת את השופט מלצר על כך שאסר את הניסיון של הליכוד לדכא את הצבעת אזרחי ישראל הערבים. לאירועים כאלה אסור לחדור לדמוקרטיה וטוב עשה מלצר כשעצר אותם״.

ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר, עמיתה בכירה במכון הישראלי לדמוקרטיה, בירכה גם היא על החלטת יו"ר ועדת הבחירות, ''אין להעלות על הדעת מצב בו מפלגה מסוימת מציבה מצלמות על גופם או בידיהם של משקיפים מטעמה, בקלפיות במגזר מסוים.

''נכון וחשוב לטפל בזיופי בחירות, אך לתפיסתנו, ישנן דרכים טובות יותר מאשר מצלמות לטיפול בזיופי בחירות, כגון פיתוח ממוחשב של התוצאות וסריקת הפרוטוקולים. אם בעתיד ירצו להציב מצלמות בזמן שהות בוחרים בקלפי, יצטרכו לעשות זאת בחקיקה״, הסבירה שוורץ אלטשולר.