בית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם
בית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם צילום: ISTOCK

כמה מבתי-הכנסת המרשימים ביותר באירופה יפתחו לקהל הרחב כחלק מתוכנית ימי התרבות היהודית באירופה, אירוע שמתקיים זו השנה העשרים.

במסגרת האירועים המתוכננים, ייהנו המבקרים מסיורים מודרכים ומביקורים פרטיים בבתי כנסת הסגורים בדרך כלל לקהל הרחב מסיבות ביטחוניות, וכן בבתי עלמין יהודיים ואפילו בבתי חולים יהודיים ב-25 מדינות ברחבי אירופה.

מטרת האירועים היא "להיאבק בשכחה הקולקטיבית ולחלוק כבוד למורשת היהודית של אירופה", כפי שנאמר בהודעה מטעם מועצת אירופה, המתאמת את האירועים.

מצפון להאג, יוצג בבית-הכנסת של בורטאנגה שבמחוז פריסלנד חלון ויטראז' בן מאתיים שנה, שמצא בו בית חדש ביוני האחרון. בעבר קישט החלון את בית-הכנסת של אודה פקלה, שאינו פעיל עוד. כמעט כל יהודי פריסלנד, שנודעו במנהגים הייחודיים להם ודיברו ניב של יידיש, נרצחו בזמן השואה.

בית-הכנסת בבורטאנגה אירח השנה את החתונה היהודית השנייה מאז השואה, וב-1 בספטמבר תוצג בו גם תערוכה על מחנה הריכוז הנאצי ברגן-בלזן.

עם בתי-הכנסת שיקדמו בברכה מבקרים ב-1 בספטמבר נמנים גם בית הכנסת הפורטוגזי בהאג. בית כנסת זה מהמאה השמונה-עשרה אמנם מוכר פחות מבית הכנסת הגדול והעתיק יותר באמסטרדם, אך מדובר במבנה מורכב מבחינה אדריכלית בעל כיפת זכוכית שמתנוססת מעל שני מבנים שחוברו יחד.

הקהילה הליברלית בית יהודה, שחבריה מתפללים בבית-הכנסת הפורטוגזי, תארח קונצרט חזנות ביום הפתוח תחת אותה כיפת זכוכית.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו