כתב אישום: קראו ״שמע ישראל״ והשתחוו בהר הבית

3 יהודים שעלו להר הבית צעקו ״שמע ישראל״ וערבים התגודדו סביבם. עורך הדין של אחד מהם: קריאת שמע ישראל לא יכולה להיות עבירה פלילית

ערוץ 7 , כ"ו באב תשע"ט

מפקדי המשטרה על הר הבית
מפקדי המשטרה על הר הבית
צילום: דוברות המשטרה

המשטרה הגישה כתב אישום נגד שלושה צעירים יהודים שעלו לביקור בהר הבית, בגין עבירות של התנהגות העלולה להפר את שלום הציבור והפרעה לשוטר במילוי תפקידו.

על פי כתב האישום, במהלך הביקור בהר לפני כשנה השתחוו הנערים וקראו 'שמע ישראל', מה שהוביל להוצאתם משטח ההר על ידי השוטרים במקום.

"כשהגיעו המבקרים למול כיפת הסלע – שער ניקנור, השתטח נאשם 3 על הרצפה וקרא 'שמע ישראל'. אחריו השתטח על הרצפה נאשם 1, תוך שקורא 'שמע ישראל' וממשיך בשירה ולאחריו נאשם 2 השתטח על הרצפה אף הוא וקרא ׳שמע ישראל׳״, תואר בכתב האישום.

בעקבות זאת נתבקשו הצעירים להתלוות אל השוטרים אל מחוץ לשטח ההר. בכתב האישום נטען כי הצעירים האטו במכוון את צעדיהם, וכשהגיעו לרחבת אל אקצה שבו וקראו 'שמע ישראל' בקול רם "עד כי מתפללים מוסלמים שנכחו ברחבת המסגד החלו להיאסף סביבם וסביב השוטרים שעיכבו אותם, והחלו בקריאות נגד יהודים".

עו"ד משה פולסקי מארגון חוננו שקיבל לאחרונה את ייצוג את אחד הנאשמים תקף את עצם הגשת כתב האישום. לדבריו ״זהו כתב אישום חריג ושערורייתי. המשטרה לא מגישה כתבי אישום במקרים ברורים של הפרות סדר, אלא אם מדובר במקרים חמורים ביותר שכללו אלימות חריגה. הנערים בסך הכל קראו שמע ישראל בהר הבית".

עו"ד פולסקי המשיך ותקף את התנהלות המשטרה: "הערבים עושים בהר ככל העולה על רוחם בלי לתת דין וחשבון לאיש, והמשטרה לא נוקפת אצבע. לא עם המגנומטרים, לא עם אמצעי הלחימה שמתגלים, פעם בפעם. לפני מספר ימים יצאו שני נערים ערבים מהר הבית ודקרו שוטר בשער הברזל. גם בסיפור הנוכחי הערבים החלו להתאסף סביב הנערים ולצעוק לעברם, אולם המשטרה לא הגישה אפילו כתב אישום אחד נגדם, כנגד אף אחד מהם.

״משטרת ישראל מעלימה עין מהפרות סדר חמורות שמבוצעות כמעט מדי יום מצידם של הערבים, ואילו כשנערים קוראים שמע ישראל, אך בשל חשש כי הדבר יגרום להתפרעות מצידם של הערבים, המשטרה מעדיפה להיות תקיפה כנגד יהודים. מדובר בכתב אישום שניתן לכנותו מביש, האם באמת סבור מאן דהו במדינת ישראל של שנת 2019 שקריאת ׳שמע ישראל׳ תהווה עבירה פלילית?", שאל עורך הדין.

מהמשטרה נמסר: "המשטרה פועלת כל העת לשמור על החוק והסדר ולמנוע מצב של הפרת הסדר הציבורי בניגוד לחוק. בסיום החקירה בעניינם ובהתאם לחומר הראיות, הוחלט להגיש נגד הצעירים כתב אישום בגין התנהגות העלולה להפר את הסדר הציבורי והפרעה לשוטר במילוי תפקידו, זאת כמו במקרים רבים אחרים בהם הוגשו כתבי אישום בגין סעיפי עבירות אלו בישראל בעבר. משטרת ישראל תמשיך לאכוף את החוק ולשמור על הסדר הציבורי ברחבי העיר העתיקה והמקומות הקדושים. הכל בכדי לאפשר לאלפי המתפללים והמבקרים להגיע אליהם בבטחה ובהתאם לכללים הנהוגים במקום".