הרב דרור אריה: ״אם נקבל תשובה שלילית - נשקול את דרכינו״

יו"ר מפלגת נעם מספר בראיון לערוץ 7 על מטרות המפלגה, מתייחס לסיכוייה ומדווח על מבצע ההחתמה שבסופו יוכרע עתידה של 'נעם'.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ו באב תשע"ט

ראשי מפלגת נעם
ראשי מפלגת נעם
צילום: ועדת הבחירות המרכזית

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס הרב דרור אריה העומד בראש מפלגת 'נועם' למטרותיה של המפלגה ומטרות ההתמודדות, בעיקר על רקע הקריאות הנשמעות להסיר את ההתמודדות ולמנוע בזבוז קולות למחנה הימין.

"התחושה מצוינת והיא מגובה באנשי שטח שמזרימים לנו נתונים וגם סקר שמלמד שתשעה אחוזים שוקלים ברצינות להצביע לנועם שזה 11 מנדטים. המחסום המרכזי שעומד בפני האנשים הוא שאלת אחוז החסימה ולכן יצאנו בקמפיין שמתחיל היום, של החתמה של ארבעים אלף איש בנוסף למי שחתם עד כה כדי לשקף תחושת ביטחון לאנשים".

"יש תחושה אצל הרבה אנשים שאין בית לימין האידאולוגי שמדבר על שלמות הארץ העם והתורה", אומר הרב אריה הסבור שהקמפיין שאליו יוצאת המפלגה "יביא ברכה גדולה. אנחנו אומרים לאנשים שאנחנו קופצים למים ואתם תמלאו את הבריכה".

ומה יקרה אם לא יגיע מבצע ההחתמה לארבעים אלף איש? "אנחנו אומרים לציבור שהוא יכריע אם 'נועם' תיכנס לכנסת ותייצג את הערכים שלכם. הרבה אנשים אומרים שמוצאים מפלגות קרובות לערכים שלהם אבל זה לא שלם, או מפלגה שדואגת רק לתורה או רק לארץ או רק לעם. כאן אנחנו מחזירים את המפד"ל הישנה שדאגה לזהות היהודית של כל המדינה, לשבת, למשפחה וכו'. אתמול הייתי בסיור בחיפה פגשתי ידידה ושותפה לדרך שאינה שומרת מצוות שהובילה את מצעד המשפחה. היא אומרת שאנשים לא יודעים עד כמה המצב חמור, בואו לבית הספר ותראו ששיח הזהויות כל כך שולט. במקום שיח של ערכים מדברים על שוויון והכלה ועל מלחמה בין גברים לנשים. הפמיניזם הרדיקאלי לוקח אותנו למקומות לא טובים ופוגע בצבא במשפחה ובמערכת המשפט".

"פעם שלחנו את הילדים לבית הספר כדי שיוציא בגרות טובה. היום זה לא מעניין אותי. היום היא מפחדת שהבן שלה לא יקבל ערכים בבית הספר. זה המאבק. הרבה אנשים אומרים שנועם נותנת את המענה. כולם מסכימים עם המסרים שלנו. יש מי שמדבר על הסגנון ועל הטעם, אבל בנושא הערכים עצמם אנשים חותמים ואומרים שרוצים לוודא שעוברים את אחוז החסימה".

כשאנחנו שבים ושואלים אם אכן הדברים לפתחו של הציבור ובמידה ולא תהיה הצבעה תהיה חשיבה מחודשת, משיב הרב אריה: "אנחנו כל הזמן בודקים את עצמנו עם יד על הדופק וכל פעם מופתעים לטובה. אם נקבל תשובה שלילית נשקול את דרכינו. אנחנו אומרים לציבור שזה בידיים שלנו ומבקשים מהציבור שלא להצביע לבדיעבד אלא למה שמאמינים בו".

ועם כל זאת זכורות המפלגות שלא עברו את אחוז החסימה למרות נתוני סקרים מעודדים, האם החשש לאבדן מנדטים למחנה הימים טורד את מנוחת ראשי 'נעם'? "אנחנו מציבים בפני עצמנו מקדמי ביטחון. לאף אחד אין ביטחון", אומר הרב אריה. "אנחנו מאוד קפדניים עם עצמנו ולא מתרברבים ואומרים שהכול בטוח. אנחנו אומרים שהסיכון הוא גדול כל כך ומלחמת הקיום הרוחנית שאנחנו בפתחה גדולה. מגיל גן מדברים על מלכת דראג ולא על מלכת אסתר, חמישה ארגונים פועלים מול הגנים. כוחות אדירים מפרקים לנו את כל הערכים,.

"אני בטוח שאימהות וסבתות שרוצות שהילד יתחתן עם אישה ושהילד לא יהיה רפורמי מזהות את הסיכון הזה ואנשים לא רוצים לשבת בחיבוק ידיים. הסיכון גדול מדי. קרוב לחמישים אחוזים מתלבטים למי להצביע. אומרים שהמפלגות לא מייצגות עולם של ערכים אלא תפקידים וסיסמאות. הציבור הזה שומע מאיתנו קול ברור. אנחנו לא באים עם רצון לתקציבים אלא להחזיר את השפיות למדינת ישראל, את הערכים והסטטוס קוו, השבת, הכשרות, הרבנות, הערכים שמחזיקים עם".

ואולי הדרך הנכונה והיעילה לפעול היא לא זו הפוליטית? "אנחנו קוראים לתנועות שלא ממשות את ערכיהן בכנסת לצאת החוצה ולהקים תנועות חוץ פרלמנטריות. היינו בתחום הזה אבל עורר אותנו האבסורד שכאשר תלינו שלטים בתנועת 'חזון' נדרשנו להוריד אותם כי זה פוגעני וכשפנינו לבג"ץ הוא שתק. לעומת זאת עיריית ירושלים תלתה דגלים שמעודדים איסורי תורה חמורים, דגלי גאווה. החוק לא עמד לצידנו. התברר שצריך את הנציג בפרלמנט שיעסוק בשינוי החוק".

מוסיף הרב אריה וקובע: "אנחנו רואים שתחת המשמרת של הימין והחרדים שינו כאן מהויות וזהות. לכן בנוסף לפעילות החוץ פרלמנטארית צריך 'נעם' חזקה שתייצג את הערכים הללו ללא מורא. אנחנו צריכים כוח פרלמנטארי שיתרגם את הכוח ויחזיר את סדר היום הנורמאלי למקומו".

"התופעות שאנחנו נאבקים נגדם הן כבר נורמה בארה"ב", מתריע הרב אריה מגלישת הנורמות האמריקאיות לישראל. "המפד"ל של פעם הפילה ממשלה על חילול שבת והיום בקריצת עין עוברים חוקים על ימין ועל שמאל. השמאל הקיצוני התיישב בבית המחוקקים כשאנחנו התיישבנו בגבעות. אנחנו קוראים לכל הורה שחשוב לו עתיד הילדים שלו. אנחנו לא רוצים להתעורר ולגלות שהמדינה שינתה את פניה".

"אנשים לא מודעים למתרחש וכך האיחוד האירופי והקרן החדשה נכנסים למשרד החינוך. אנחנו שמים על כך זכוכית מגדלת", אומר הרב אריה, וכשהוא נשאל אם הוא אינו מוצא בעמדותיהם של בצלאל סמוטריץ' והרב רפי פרץ מענה לדרישות אותן מעלה מפלגתו, הוא משיב ומציין כי יש לו כבוד רב לשניים והוא אף חבר אישי לרב פרץ, אך עם זאת "זה לא מספיק. הרב פרץ נכנס למערכת שהיא כבר משומנת והכריחו אותו ואת סמוטריץ' לחתום על הסטטוס קוו הקיים. זו מערכת משומנת שהיא הרבה יותר ותיקה".

לטעמו של הרב אריה "לפעמים יש צורך בכוחות נוספים כדי לעקור את אותו שורש פורה ראש ולענה", ועל כך שאלנו אם הקמת מפלגה נוספת במקום הצטרפות לזו הקיימת עשויה להיות הפרעה למהלכיהם של אנשי הבית היהודי והאיחוד הלאומי, והוא משיב: "אנחנו מאתגרים אותם. גם להם יש קושי עם החיבור לאנשים שאינם שומרי תורה ומצוות. אם בנט אומר שהוא תומך בגיור שאינו בהכרח תואם את ההלכה ובמתווה הכותל שמאפשר רחבה לרפורמים ושקד תומכת בחילולי שבת בהסכמה במרחב הציבורי ובפונדקאות אלטרואיסטית לזוגות חד מיניים זה קשה. מה שמאחד אותם זה הימין, אבל אנחנו אומרים שבלי קודש הימין חלש".

על טענת 'ימינה' ולפיה מדובר בבלוק טכני נשאל הרב אריה אולי נכון להצטרף לאותו חלק בבלוק התואם את עמדותיו ולא לפעול מחוצה לו תוך סיכון. "כשהם יפרדו הם ימצאו עוד 4-5 או 9 חברי כנסת ויחד נדגול בערכים שלנו", הוא משיב אך מיד מוסיף: "זה קצת מגוחך לדבר על בלוק טכני. הם יושבים יחד על המו"מ הקואליציוני ועל קווי היסוד. זו הכתובה של הממשלה. לא ניתן ללכת עד הסוף עם הערכים שלך וחייבים להתגמש. הרבה אנשים אומרים שגנבו להם את המפד"ל ואין להם בית".

עוד שאלנו את הרב אריה אם קיים שיח בין 'נעם' לש"ס או יהדות התורה על מנת להבטיח שהקולות לא ירדו לטמיון. "כרגע אין שום שיח. בעזרת ה' כשניכנס והם ייכנסו נאחד כוחות".

ובסופם של הדברים שאלנו מה הקשר של הרב טאו למפלגה, האם מדובר במי שהקים את המפלגה או רק תומך בה. "בראיית הנולד שלו הוא חשף בפנינו את כל התמונה הזו. הוא ורבנים נוספים מעוררים את העניין כבר שנים, כי הם מזהים שהמלחמה שינתה את פניה וצריך להתעורר. הוא היוזם והדוחף, הרוח החיה שמאחורי המהלך הזה ואנחנו מודים לו שפקח את עינינו ומאמין בנו שנהיה שליחי ציבור ראוים וטובים לעם ישראל".

את דבריו חותם הרב אריה בקריאה לחתימה באותו מיזם של ארבעים אלף חתימות עד סוף השבוע ובעקבות החתמה זו תוכרע ההחלטה על עתיד המפלגה.