'מצלמות הקלפי עוברות להכרעת הכנסת'

יו"ר התנועה לאיכות השלטון: השופט מלצר מעביר את ההכרעה בעניין המצלמות בקלפי למחוקק. אתם מדברים על משילות אז תמשלו.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ו באב תשע"ט

השופט חנן מלצר
השופט חנן מלצר
Photo by Noam Revkin Fenton/Flash90

בראיון ליומן ערוץ 7 התייחס יו"ר התנועה לאיכות השלטון, עו"ד ד"ר אליעד שרגא להחלטתו של יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, שלא להתיר הצבת מצלמות במתחמי הקלפיות.

על משמעותה של ההחלטה מסכים עו"ד שרגא כי מלכתחילה איש לא התכוון לצלם מאחורי פרגוד הקלפי אלא במתחם הקלפי, ואולם מדבריו עולה כי השופט העביר למעשה את האחריות לידיו של המחוקק שעד כה לא מצא לנכון לקבוע כללים ברורים באשר להצבת מצלמות שימנעו זיופים בקלפיות.

"אסור להכניס למתחם ההצבעה מצלמות כי ההצבעות אמורות להיות חשאיות ולכן זה אסור בתכלית האיסור. כשבאו והתחילו לצלם במתחם הקלפי זה גרם לאנשים לתחושת חוסר נוחות קשה ורבים לא באו להצביע. הסוגיה הזו מן הסתם לא ממש נחקרה ונבדקה על ידי המחוקק. לכן בשעתו, כאשר המעשה כבר היה מעשה עשוי והמצלמות הוצבו, השופט מלצר התיר להמשיך, אבל עכשיו כשהנושא בא לדיון מחדש הוא נכנס לעובי הבעיה והבין שיש כאן בעיה חוקית, שאין הסדר שהחוקק קבע".

"מצד אחד יש רצון לשמור על חשאיות ומצד שני יש את ערך טוהר הבחירות, שכולנו רוצים שתהיינה הגונות וישרות, ולכן יש היגיון לשים את המצלמה. כאן השופט קיבל את טענת התנועה לאיכות השלטון שבמצב הנוכחי אסור להציב מצלמות. עם זאת יש היגיון אם מחוקקים בחקיקה ראשית את הסדרת הנושא וקובעים מה מותר ומה אסור, איזה מצלמות וכו'".

עו"ד שרגא מוצא היגיון רב במניעת הצבת המצלמות לנוכח היעדר חקיקה שכן "לא יכולה לבוא מפלגה, ולא משנה מאיזה צד ולא משנה טוהר הכוונות שלה, ולעשות את הדברים ללא פיקוח משטרה ושליטה של ועדת הבחירות המרכזית. זה מחייב חקיקה ראשית ואני מאוד מקווה שהמחוקק ירים את הנטל הזה ויחוקק".

"לזאת מוסיף ומעיר שרגא כי "חוקי התעמולה הם אנכרוניסטיים והיה צריך לתקן אותם בהרבה היבטים, הטכנולוגיה והחיים השתנו. אני משער שבעוד בחירות או שתיים הכול יהיה דיגיטאלי ומי שצריך להרים את הנטל הזה הוא המחוקק אבל הוא נרדם בשמירה".

עוד נשאל עו"ד שרגא מה הייתה עמדתו אם מפלגת הליכוד הייתה מפזרת מצלמות באופן אקראי ולא מתמקדת במגזר הערבי. לטעמו לא היה מדובר במהלך סביר יותר. "הפתרון החכם היה אמור להיות שוועדת הבחירות מטעם מפקחיה הייתה יוזמת ומפעילה את המצלמות, אם היא חושבת שזה עומד בקריטריונים של חשאיות, אבל טוען כבוד השופט מלצר, ודי בצדק, שאין לוועדת הבחירות את הסמכות הזו. לכן כשאין את הסמכות ומפלגה הופכת לשוטר במקום הממלכה עצמה שעליה מוטל לשמור על טוהר הבחירות יש כאן בעיה, והבעיה מכופלת כשמלבישים את העניין על מגזר אחד. אני משער מה היה קורה לו היו שמים את זה כלפי המגזר החרדי שגם כלפיו יש טענות לזיופים. לא יכול להיות שאנשים ייקחו לעצמם סמכויות שיטור גם אם יש להם כוונות טובות".

עוד מוסיף שרגא ומחדד את דבריו על רקע הקריאות של פוליטיקאים לחיזוק המשילות. "הכנסת צריכה לעשות מעשה ולמשול. מדברים הרבה על משילות, על שלא נותנים לאנשים למשול. יש לכם את הכלים כריבון. תחוקקו חוק. אתם המושלים. אם היה חוק הנושא לא היה מגולגל לבית המשפט, וכעת בית המשפט החזיר את העניין למחוקק והוא אומר 'אם אתה רוצה למשול, משול. הסמכות שלך, כבוד המחוקק. זה מחזיר אותנו לשאלת המשילות. אם אתה הריבון אל תלך לקבל פתרונות בבית משפט".

על ההכרזות שעולות ביממה האחרונה מכיוון הליכוד על חקיקה מהירה שתמצא מענה לדברי השופט מלצר, סבור שרגא כי במציאות הנוכחית, כאשר הכנסת היא כנסת זמנית והממשלה ממשלת מעבר אין את הסמכות לחוק חקיקה שכזו. להערכתו גם לאחר הבחירות ימשיכו הפוליטיקאים בשלהם ולא יעסקו בסוגיה עד לבוא מערכת הבחירות הבאה.