הרמת עפעפיים יכולה להסתיים בטרגדיה

האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית מזהיר ומתריע מתוצאותיהם האפשריות של טיפולי הרמת עפעפיים ללא ניתוח אצל קוסמטיקאיות.

ערוץ 7 , כ"ז באב תשע"ט

תוצאות קשות
תוצאות קשות
צילום: האיגוד לכירורגיה פלסטית

האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית בהסתדרות הרפואית מזהיר את הציבור הרחב מפני ביצוע טיפול הרמת עפעפיים ללא ניתוח אצל קוסמטיקאיות באמצעות מכשיר פלזמה ופנה למשרד הבריאות בבקשה להתערבות מיידית.

באיגוד קובעים כי "מדובר בטיפול פולשני, הכרוך בהחלמה ארוכה, עלול לגרום לסיבוכים ולזיהומים עד כדי סיכון חיים ומגביר את הסיכון לפיגמנטציה והצטלקות".

"לאחרונה קוסמטיקאיות רבות מפרסמות טיפולים של הרמת עפעפיים ללא ניתוח המתבצעים באמצעות מכשירי פלזמה שונים הידועים גם בשמות כמו פלזמה ג'ט, פיברוג׳ט, עט פלזמה (plasma pen) ואנרגיית פלזמה (Plasma)", מסבירים באיגוד.

ד"ר מאיר כהן, יו"ר האיגוד לכירורגיה פלסטית בהסתדרות הרפואית, הסביר כי: "מכשירי פלזמה הם בעלי סכנה פוטנציאלית לפציעה פולשנית, סיבוכים, זיהומים ופגיעה בראיה. אפילו אנחנו הרופאים המומחים ממעיטים מאוד להשתמש במכשיר המסוכן הזה, בשל חסרונותיו, אז קל וחומר שאין לאין להתירו לשימוש קוסמטיקאיות. יש לזכור שעל פי החוק רק רופא מורשה יכול לבצע פציעה פולשנית כזו לצורך טיפול ולכן עמדתנו היא כי שימוש במכשירי פלזמה הוא מסוכן ומותר לרופא מורשה בלבד. לאחרונה גם הופתענו לגלות כי חלק מהקוסמטיקאיות מציינות באופן כוזב בפרסומים את הביטוי, "אישור משרד הבריאות" במטרה ליצור תחושה שהטיפול עובד וכי המכשיר אפקטיבי. הדבר אינו נכון ומדובר בשקר".

באיגוד לכירורגיה פלסטית ואסתטית מביעים דאגה ממה שמוגדר שם כ"השוק השחור והמסוכן של טיפולי הרמת עפעפיים ללא ניתוח אצל קוסמטיקאיות המתבצעים באמצעות מכשירי פלזמה".

כותרת המכתב ששיגר האיגוד למשרד הבריאות היא 'מכשיר מסוכן ל"הרמת עפעפיים"'. במכתב שנשלח באמצעות עורכי הדין גדי בר און, שמואל ליאור ושי מרקוס ממשרד ליאור ושות' מבקש האיגוד ממשרד הבריאות שמכשיר זה יוגבל לשימוש לרופאים בלבד מאחר והוא יוצר כוויות מדרגה 2 ואף 3 כחלק מדרך פעולתו לכיווץ העור.

במכתב שנשלח לד"ר נדב שפר, מנהל היחידה למכשירים ואביזרים רפואיים, לד"ר ורד עזרא, ראש מינהל רפואה, לד"ר אסנת לוקסמבורג, מנהלת חטיבת טכנולוגיות רפואיות, מידע ומחקר ולוועדה להטעיית הציבור כתב האיגוד: "למרשנו נודע, כי הותר לשימוש לקוסמטיקאיות מכשיר המשתמש בטכנולוגיית פלסמה לשם "הרמת עפעפיים" וביצוע טיפולים אחרים להידוק העור. בבדיקה שערך מרשנו נמצא, כי מכשיר זה יוצר כוויות מדרגה 2 ואף 3 כחלק מדרך פעולתו לכיווץ העור. המסקנה המתבקשת מכך היא אפוא כי יש להתירו לשימוש לרופאים בלבד. ויודגש: מכשירים פולטי אנרגיה דוגמת המכשיר האמור, הם בעלי פוטנציאל ממשי לפציעה חמורה וקשה. מדובר במכשירים המבצעים פעולה פולשנית (פגיעה בקרום חיצוני של הגוף), ושימוש בהם עלול לגרום לסיבוכים, שרק רופא מוסמך מסוגל לתת להם מענה מקצועי הולם, כגון דימומים, צלקות, הפרעה תפקודית, זיהום, פגיעה באיברים ובמערכות חיוניות לרבות בראייה. כמו כן, מכשירים אלה מהווים סכנה גם מהטעם שהפעלתם מספר רב של פעמים עלולה לגרום נזק גופני חמור ביותר, אף אם נעשה שימוש בעוצמה נמוכה (שלא לדבר על כך, שלעיתים עוצמת המכשיר שבה נעשה שימוש אינה מבוקרת).

עורכי הדין ציינו לסיכום כי: "עוד ביום 15.1.18 פנינו אליכם בבקשה כי אגפכם יוציא בדחיפות הוראה להגבלת השימוש במכשיר זה לרופאי בטרם ייגרם נזק חמור לציבור הואיל ופנייתנו טרם נענתה, הננו פונים בזאת בשנית ומבקשים התערבותכם המידית".

לאור ריבוי המתחזים והשרלטנים בתחום האסתטיקה הרפואית, הגדיר לאחרונה האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית בהסתדרות הרפואית שני מבחנים מצטברים לקביעת כשירות העוסקים בתחום האסתטית:

1. הראשון הוא מבחן הפולשנות, שלמות הגוף היא ערך עליון, שימוש במכשיר פלזמה כרוך בהליך פולשני הגורם לכוויה ופציעה ומהווה עבירה פלילית המותרת רק לרופא ולאנשי מקצועות רפואה אחרים בהיתר מיוחד ממשרד הבריאות (למי שהותר לו על פי דין).

2. המבחן השני הוא מבחן הסיבוכים, טיפול פולשני צריך להיעשות רק על ידי מי שיש לו הסמכה והכשרה לטפל בסיבוכים הקשורים לטיפול ומפורטים בטפסי הסכמה מדעת באתר ההסתדרות הרפואית או באתר האיגוד ושהוגדר בתקנות הרופאים.