רוצה להשתתף במחקר?
רוצה להשתתף במחקר? צילום: iStock

אין מי שלא חולם על חיים ארוכים ומאושרים. מחקר חדש חקר את הנושא במהלך 30 השנים האחרונות והגיע למסקנה שאריכות ימים לא תלויה רק בתזונה נכונה או בהתעמלות, אלא מתחילה דווקא בראש.

מחקר של עשרות שנים בנושא אריכות ימים הגיע לסופו השבוע, והתוצאות מפתיעות. המחקר, שנערך על ידי בית הספר לרפואה בבוסטון, בחן עשרות אלפי גברים ונשים במשך עשרות שנים, וניסה לגלות מהו הגורם שיוכל לנבא אריכות ימים.

הנבדקים התבקשו למלא שאלונים לגבי הרגלי הבריאות שלהם כגון תזונה נכונה, פעילות גופנית ותכונות אופי שונות. תוצאות המחקר הראו כי הגורם שמנבא אריכות ימים היה מידת האופטימיות של הנבדקים. נבדקים אופטימיים חיו 11%-15% אחוז יותר שנים מאחרים, והיו בעלי סיכויים גבוהים פי 50% להגיע לגיל 85.

החוקרים מדגישים שאופטימיות לא קשורה להתעלמות מקשיים, אלא האמונה שדברים טובים יקרו בעתיד ושיש לנו שליטה מסוימת על החיים. תוצאות המחקר הראו כי האופטימיות מנבאת אריכות חיים גם כאשר מבודדים משתנים נוספים כמו שנות לימוד אקדמיות, מדדי בריאות, פעילות גופנית ועוד.

תוצאות המחקר אמנם לא חשפו את הסיבה לקשר שבין אופטימיות ואריכות ימים, אך לחוקרים יש השערה בנושא. לדבריהם, ייתכן ואנשים אופטימיים מצליחים לווסת את הרגשות שלהם בצורה יעילה יותר וכך להתמודד עם גורמי לחץ שונים באופן בריא.

החוקרים מסבירים כי ממצאי המחקר יכולים לגרום לכולנו להיות קצת יותר אופטימיים. לדבריהם, מחקרים קודמים הראו שניתן לחנך לתפיסת עולם חיובית ואופטימית יותר, ועל הממשלה לקדם תפיסות אלו יחד עם חינוך לשמירה על הבריאות הגופנית.

אז אם היתה חסרה לכם סיבה להיות אופטימיים עד עכשיו, מוזמנים להתחיל להסתכל על חצי הכוס המלאה, כי גם אם לא תחיו בסוף עד גיל 85, לפחות תהיו מאושרים לאורך הדרך.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!