השריפות באמזונס: טראמפ עם בולסונרו

נשיא ארה"ב טראמפ הביע תמיכה מלאה בעמדות נשיא ברזל ואמר כי "הוא עובד קשה מאוד בעניין השריפות באמזונס"

מיכל לוי , כ"ו באב תשע"ט

נשיא ברזיל, ז'איר בולסונרו
נשיא ברזיל, ז'איר בולסונרו
צילום: REUTERS/Pilar Olivares

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הביע תמיכה בנשיא ברזיל ז'איר בולסונרו כשהתעקש על כך כי בולסונרו עושה רבות למען האמזונס. טראמפ אף הוסיף והבהיר כי יש לו תמיכה מלאה מארה"ב.

"אני מכיר היטב את הנשיא בולסונרו במסגרת היחסים שלנו עם ברזיל", הבהיר טראמפ. "הוא עובד קשה מאוד בעניין השריפות באמזונס, ובכל היבט עושה עבודה נהדרת עבור העם בברזיל – לא קל. לו ולארצו יש תמיכה מלאה ומוחלטת מארה"ב!". זמן קצר אחרי דבריו של טראמפ הודה לו בולסונרו ואמר: "אנחנו נלחמים בשריפות בהצלחה גדולה".

בשנה האחרונה מואשם בולסונרו על ידי פעילים למען איכות הסביבה כמי שמאפשר כריתת יערות משולחת רסן על-ידי חברות ותושבים המבקשים לפנות שטחים לטובת פעילות חקלאית ובשם מטרת העל: פיתוח הכלכלה וההשקעות באזור האמזונס. כמו טראמפ גם נשיא ברזיל ממעיט בערך הנתונים הנוגעים להתחממות הגלובלית ולשינויי האקלים.

מוקדם יותר הודיעה ממשלת ברזיל כי היא מסרבת לקבל את 20 מיליון הדולרים שהציעו מדינות ה-G7, ארגון המדינות המתועשות במסגרת הרמת התרומה לצורך המאבק בשריפות באמזונס.

בולסונרו הבהיר כי ברזיל תיאות לקבל את חבילת הסיוע הזו במידה ונשיא צרפת עמנואל מקרון, שאירח את פסגת ה-G7 השבוע, יביע התנצלות על הצהרות שהשמיע נגד ברזיל ובולסונרו, הצהרות אותן מחשיב הנשיא הברזילאי לפוגעניות.

לדברי בולסונרו, הנשיא הצרפתי כינה אותו שקרן והוסיף כי הוא מפקפק בריבונות ברזיל באיזור האמזונס. נשיא ברזיל הבהיר כי מקרון חייב לחזור בו מכמה מהדברים שאמר, "ואז נוכל לדבר".

מקרון הגיב לדברים ואמר כי התרומה אינה מיועדת לברזיל אלא לתשע מדינות באזור האמזונס, בהן קולומביה ובוליביה. יש לציין כי גם צרפת רואה בעצמה מדינה שהיא חלק מאזור האמזונס, וזאת בשל העובדה שהוא מתפשט לתוך גיאנה הצרפתית, שהיא מחשבת ל'מחוז שמעבר לים' של צרפת.