אושפיזי הרא"יה
אושפיזי הרא"יה צילום: ישיבת ההסדר ר"ג

משנתו של הרב קוק זצ"ל, (שיום פטירתו יצויין בשבוע הבא ג' אלול), רבה הראשון והראשי של ארץ ישראל, פזורה ופזורה על פני רבדים שונים.

כתבים על גבי כתבים, אגרות, תשובות ומאמרי מחשבה לאורך השנה ולאורך חיינו. כך לדוגמא 'אורות התשובה' לימים ההולכים וקרבים של ימי התשובה בחודש אלול.

ספר חדש, פרי הוצאת ישיבת ההסדר ברמת גן ובעריכתו של הרב דביר אטרה,מביא את משנתו הסדורה של הרב, לגבי האושפיזין.

בגוף הספר הובאו בעיקר פסקאות העוסקות באופן ישיר באישי האושפיזין ובעניין שהם מבטאים. לעיתים לא הובאו פסקאות אלו בשלימות מחמת הצורך להישאר ממוקדים הן בדמות והן ברעיון המרכזי המתבאר בה. במקרים אלו הרוצה ללמוד את הדברים בשלימות יצטרך לראות את הדברים במקורם.

לעיתים בירר הרב את עניינם של האושפיזין תוך כדי הנגדתם לדמות אחרת,ושתי הדמויות התחדדו יחדיו.

לכל פסקה צורפה תמצית קצרה שעניינה לעזור ללומד לקבל רושם כללי מה הוא הולך לפגוש בדברי הרב, ומה הוא השלד של הפִּסקה והעניין המרכזי שמתבאר בה.

בהערות השוליים קובצו פסקאות נוספות מדברי הרב המהוות השלמה לפסקה שבגוף הספר.

מדובר על איסוף, חלוקה לנושאים מרכזיים ותימצות של פסקאות רבות מדברי הרב קוק זצ"ל שעוסקות כאמור, בעניינו של כל אחד מאישי האושפיזין. לאחר עיסוק בכל אחד מאישי האושפיזין מובא ההקשר של מה שביאר על כל אחד מהם לדברים אחרים שכתב הרב על חג הסוכות באופן כללי וכן 'אסיף' של כל התמציות של הפסקאות השונות.

עניין הספר מבואר טוב הן במכתבי הברכה של הרב יעקב אריאל ומכתב ראשי הישיבה והן בהקדמה לספר, שבימים אלו הסתיים תהליך הדפסתו והוא עתיד לראות אור.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו