הג'ודוקא שגיא מוקי
הג'ודוקא שגיא מוקי צילום: באדיבות הועד האולימפי

הפוליטיקה שוב על מזרן הג'ודו. פחות משנה לפני אולימפיאדת טוקיו, בימים אלו נערכת אליפות העולם בג'ודו בטוקיו, כשזו נפתחה ביום ראשון ונכנסה היום (רביעי) ליומה הרביעי.

מי שעומד במוקד התחרות הוא לא אחר מאשר הג'ודוקא הישראלי הבכיר, שגיא מוקי. מוקי, אלוף אירופה העפיל לגמר אליפות העולם בניסיון להשיג מדליה ראשונה בתחרות לישראל, והחל את התחרות שלו היום בצורה אדירה.

עם ארבעה איפונים רצופים, אחד מהם בתוך 25 שניות בלבד מרגע תחילת הקרב, אלוף אירופה והמדורג שני בעולם בקטגוריית המשקל שלו, עד 81 ק"ג, גבר גם בקרב חצי הגמר על יריבו מוחמד עבדלאל המצרי כשניצח אותו בווזארי אחרי שתי דקות.

בסיום הקרב, סירב היריב המצרי ללחוץ את ידו של מוקי הישראלי, בדומה למה שעשה באולימפיאדת ריו שבברזיל יריב מצרי לג'ודוקא ישראלי בכיר נוסף - אורי ששון.

זו אינה הפעם הראשונה בה מחרים יריב ערבי ספורטאי ישראלי באליפות הנוכחית, כשאמש החרים נורין פתחי האלג'יראי את הקרב מול הג'ודוקא הישראלי טוהר בוטבול שהעניק לישראלי ניצחון טכני.

איגוד הג’ודו העולמי התחייב כי אי הופעה נגד יריבים מישראל בשל מניעים פוליטיים תוביל לעונש חמור וכעת מעניין לראות האם ומה יקרה למשלחת של אלג’יריה בעקבות ההחלטה הזו של פתחי שלא לעלות לקרב וכן מה תהיה תגובת האיגוד למעשיו הלא ספורטיבי של היריב המצרי של מוקי.

בתוך כך, מוקי יכול היה לרשום היסטוריה נוספת כשיכול היה לפגוש בקרב הגמר את המדורג ראשון בעולם, סעיד מולאי האיראני, אך זה הפסיד בחצי הגמר השני ליריבו הבלגי ובנוסף התלונן על כאבים בראשו בניסיון להתחמק ממפגש עם הישראלי לכשזה יקרה.

מוקי מבטיח מדליה ראשונה שלו בקריירה באליפויות עולם ועשירית של ישראל, כשזה יהפוך לישראלי החמישי שיעלה על הפודיום באליפות עולם, אחרי מאמנו אורן סמדג'ה, אריק זאבי, גולן פולק וטל פליקר.

מדליית הזהב הישראלית היחידה עד היום באליפות עולם הייתה של הג'ודוקאית ירדן ג'רבי בריו 2013.