ראש הממשלה מברך את שגיא מוקידוברות

אלוף העולם. שנה לפני המשחקים האולימפיים שיתקיימו בטוקיו שביפן, משלחת הג'ודו הישראלית עם הישג שיא ואחד הגדולים ביותר בהיסטוריה.

היה זה בזכותו של הג'ודוקא הבכיר של ישראל, שגיא מוקי, כשזה זכה לפני זמן קצר (רביעי) באליפות העולם בג'ודו הנערכת בטוקיו, המקום בו יתקיימו בעוד שנה המשחקים האולימפיים, משחקי האולימפיאדה.

אחרי שלל קרבות מצויינים של הג'ודוקא הבכיר של ישראל בתחרות שהחלה עבורו היום בקטגוריית המשקל החדשה שלו, עד 81 ק"ג, שכללה ארבעה איפונים רצופים, אחד מהם בתוך 25 שניות מרגע תחילת הקרב, עלה מוקי לגמר האליפות מול יריבו הבלגי קאסה.

מוקי כבר נפגש בעבר עם קאסה ואף גבר עליו חמש פעמים, מתוכם פעם אחת בגמר באבו-דאבי שבקטאר, אך מעולם לא זכה במדליה באליפות העולם היוקרתית.

מוקי, אלוף העולם לשעבר, גבר בעזרת איפון ו-ווזארי על יריבו הבלגי, אלוף העולם הנוכחי בזכות איפון שביצע קצת יותר מדקה לפני סיום הזמן החוקי של הגמר.

בדרך אל מדליית הזהב באליפות העולם צלח מוקי גם סערה פוליטית קטנה, כשיריבו המצרי בחצי הגמר סרב ללחוץ את ידו בסיום הקרב.

מוקי שיכול היה לפגוש את סעיד מולאני האיראני המדורג ראשון בעולם, הופך לג'ודוקא הישראלי היחיד במקצה הגברים שזוכה במדליית זהב כשקדמו לו חמישה ספורטאים ישראלים, כולל מאמנו אורן סמדג'ה, שזכו במדליות באליפויות העולם, אך אף אחד מהם לא בזהב.

מוקי מצטרף אל ירדן ג'רבי שזכתה במדליית זהב היחידה של ישראל באליפות העולם, עד היום.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם שגיא מוקי ובירך אותו על ההישג. "כל הכבוד, הבאת כבוד ענק למדינת ישראל. ביססת את מה שאני אומר כל הזמן, שבזכות אנשים מוכשרים ומופלאים כמוך הפכנו את ישראל למעצמת גו'דו".

שרת התרבות והספורט מירי רגב ברכה את מוקי על הישגו ההיסטורי כשאמרה: "שגיא שלנו מילא את כולנו שמחה וגאווה אחרי שהפגין יום מושלם והטלות איפון מרהיבות".

"שנה בדיוק לפני המשחקים האולימפיים, באולם המרכזי בו יתקיימו התחרויות באולימפיאדה, שגיא הוכיח שהוא נמצא בכושר שיא, גבר על יריביו והביא כבוד עצום עם הזכייה שלו במדליית הזהב".

השרה רגב התייחסה גם כמובן לחוסר הספורטיביות של היריב המצרי בחצי הגמר שסירב ללחוץ את ידו של מוקי בסיום ההפסד כשאמרה: "סירובו של הספורטאי המצרי ללחוץ את ידו של מוקי בחצי הגמר מקוממת מצערת ומאכזבת ואין לה עוד מקום על המזרן במקום שבו הספורט מחבר בין עמים, ההגינות היא ערך עליון וספורטאים הם מודל חיקוי לדור הצעיר".

השרה רגב התייחסה גם לפציעתו המבויימת של הג'ודוקא האיראני סעיד מולאי שהפסיד כל הדרך בכדי שלא לפגוש את מוקי ולא לעמוד יחד איתו על הפודיום - "צר לי על ״כאב ראש״ ממנו סובל הספורטאי האירני אני מקווה ששגיא הוא לא הסיבה".

"ברכות לאורן סמדג'ה, המאמן שיודע להביא את הספורטאים שלנו בכושר שיא לתחרויות הגדולות במאני-טיים וליו"ר האיגוד, משה פונטי, עימו הייתי בקשר במהלך כל היום ושוחחנו מספר פעמים, על הובלת הענף להישגים רבים. בהצלחה למתחרים שלנו בשלושה ימים שנותרו לתחרות ולכלל הנבחרת שתתמודד ביום האחרון בתחרות הקבוצתית".