ילדים נחשפים לפורנוגרפיה: "מגיפה"

משרד התקשורת מחייב את חברות האינטרנט והסלולר ליידע את הצרכנים בכל דרך כי הם זכאים לסינון אתרים. יו"ר הפורום הדיגיטלי מברך

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ט באב תשע"ט

תמונת אילוסטרציה, אין קשר לידיעה
תמונת אילוסטרציה, אין קשר לידיעה
צילום: ISTOCK

יוסף שפייזר, יו"ר הפורום הדיגיטלי, מגדיר כלא פחות מ'היסטוריה' את החלטת משרד התקשורת לדרוש מחברות הסלולר ליידע את הצרכנים בכל דרך כי הם זכאים לסינון אתרים.

"מדובר ביום היסטורי כי משרד התקשורת אומר שהוא רוצה לקחת אחריות על הילדים שלנו. בחוץ מסתובבת מגיפה – ילדים קטנים בגילאי שמונה בממוצע – נחשפים לפורנוגרפיה", אומר שפייזר לערוץ 7.

לדבריו, "מה שקורה בפועל הוא שילד בגלל לחץ חברתי או נורמות מגיע לאביו או לאמו ומבקש סמארטפון. ההורים נענים לילד ורוכשים עבורו טלפון שיכול להיות מכשיר נפלא, אבל אנחנו יודעים שרוב הזמן הילדים מבלים או ברשתות החברתיות, ביוטיוב ובאתרים דומים. המערכת יודעת להוביל אותם לאט לאט לתכנים פוגעניים – הימורים, פורנוגרפיה ואלימות.

''המחקרים אומרים שתוך כ-72 שעות מהרגע שהילד מקבל סמארטפון הוא ייחשף לתכנים האלה. ברגע שהוא נחשף, יש ילדים שממש מתמכרים לזה וזו בעיה חברתית נוראית".

"החידוש של משרד התקשורת ואני מברך עליו מאוד הוא בתקנה מהפכנית שאומרת שאם אתה רוכש טלפון לילד שלך, הנציג מחוייב על פי חוק לעדכן אותך שמגיע לך בחינם, על חשבון המדינה, סינון אתרים בהתאמה לילד שלך. במידה והנציג שכח, אתה תקבל מסרון שבו ישאלו אותך אם אתה מעוניין להתקין סינון. בנוסף לכך תקבל תזכורת בחשבונית החודשית. אני בטוח שהדבר הזה יגביר את המודעות ויותר הורים ישמחו להתקין סינון לילדים בסמארטפון שלהם", מציין שפייזר.

הוא מסביר שמדובר בהתקדמות משמעותית ממה שהיה נהוג בעבר. "עד לפני שנה החברות הקלו ראש בעניין ולא באמת יידעו את הלקוחות בכך שיש להם אפשרות לקבל סינון תכנים בחינם. רוב הלקוחות לא היו מודעים לאפשרות הזו ורכשו לילד טלפון ללא סינון, ממש כמו לשלוח את הילד לכביש בלי השגחה".

"משרד התקשורת הטיל קנסות על החברות שלא יידעו ועדכנו את הלקוחות באפשרויות. כנראה שהבינו את זה רק דרך הכיס. בנוסף לקנסות תוקנו התקנות החדשות ומומחי הפורום מאמינים שהאחוזים של הטלפונים המסוננים בארץ יעלו".

"אבל כל זה לא מספיק. סינון בסמארטפון הוא כמו חגורת בטיחות, אבל חוץ ממנו צריך לדבר על חינוך. להסביר להורים שהילדים שלהם נמצאים רוב היום בסמארטפון. הצוות החינוכי צריך להכיר את המדיה החדשה והאפליקציות שחלקנו לא מכירים וצריכים להבהיר לילדים שהדבר הזה לא טוב עבורם – שהוא ממכר ועלול לגרום לדכאונות, לבדידות ולבעיות נוספות. אנחנו נמצאים רגע ממצב של התדרדרות למקומות יותר קשים", מסכם יו"ר הפורום הדיגיטלי.