זווית מרעננת. 'כיצד הפך נתניהו את ישראל לאימפריה'
זווית מרעננת. 'כיצד הפך נתניהו את ישראל לאימפריה' מאת: עקיבא ביגמן. בהוצאת סלע מאיר

בכל מה שקשור לראש הממשלה בנימין נתניהו, קשה להפתיע את הישראלי הממוצע. אחרי יותר מעשור רצוף על כס בשלטון והרבה יותר מכך בפוליטיקה הישראלית, יותר מכול מתחלקת ישראל לשניים: תומכי נתניהו ומתנגדיו. אין כמעט אנשים שאדישים אליו.

עקיבא ביגמן, כתב עיתון 'ישראל היום', ריכז ב-127 העמודים של הספר 'כיצד הפך נתניהו את ישראל לאימפריה' (הוצאת סלע מאיר) מסע בין יבשות, שבו בדק לעומק מה השתנה ביחסי מדינות מפתח, גדולות וקטנות, עם מדינת ישראל. הספר בסופו של דבר מספק העמקה ביחסי החוץ של מדינת ישראל ובשדרוג שחוו בשנים האחרונות בכל המובנים. הממצאים, כמובן, נוטים לצידו של ראש הממשלה.

אלא שכמו בכל דבר שקשור לנתניהו, התגובות לספר יתחלקו לשניים. מידע שמנגדי נתניהו יבטלו במחי יד, כי מבחינתם שדרוג מעמדה הבינלאומי של ישראל הוא לא עובדה אלא השערה שניתן להתווכח עליה. מנגד, בשביל התומכים מדובר בשיר הלל ארוך לנתניהו. המחבר מציין ששוחח עם ראש הממשלה שפרש בפניו את השקפת עולמו, וזה ניכר בספר אשר סוקר את השיפור שחל ביחסי החוץ של ישראל בכל החזיתות בתקופה שבה מכהן נתניהו כראש הממשלה.

אם בכל זאת ננסה לבחון את הספר גם בעיניים אובייקטיביות עד כמה שניתן, אפשר בהחלט לומר שמי שמחפש הבנה עמוקה יותר של תהליכים וכיצד התהדקו יחסי ישראל ומדינות רבות בעולם (כולל ערביות) בשנים האחרונות – ימצא כאן מידע מאוד משמעותי. צוהר להבנת התהליכים המדיניים שעוברים על מדינת ישראל. התזה של נתניהו, לפי ביגמן, היא שעוצמה כלכלית וצבאית מובילה לעוצמה מדינית – והוא אכן נהג לפיה לאורך השנים והשיג בזכותה הישגים. השפעתה של התזה ניכרת לאורך כל הספר.

המגרעה העיקרית שלו היא שהוא מספק בעיקר תימוכין לחיזוק יחסי החוץ, בלי לספר מה אבד בדרך. ההישג הוא כולו של נתניהו, כי משרד החוץ הוחלש באופן משמעותי וחלק מיכולותיו הופרטו בצורה כזו או אחרת, לעיתים רק כדי לייצר משמעות נוספת לשר אחר. זה אגב גם העניין הבולט בספר: נתניהו הלך, נתניהו עשה. מאחורי ההישגים של נתניהו, שאין ספק ביכולותיו כמנהיג מוערך מאוד בזירה הבינלאומית, עומדת גם מערכת דיפלומטית שנשכבת על הגדר כדי שהתהליך הזה יתמשך.

חשוב לציין, אי אפשר להתייחס למידע כמחקר אובייקטיבי והוא גם לא מתיימר להיות כזה. נתניהו מתואר בסיום הספר כמי ש"חצב לישראל מקום מיוחד בזירה הבינלאומית". זה לא תיאור מופרך אלא די מדויק בהתחשב בקשרים המתקיימים מתחת לפני השטח עם מדינות ערביות, בשינוי דפוסי הצבעה של מדינות בזירה הבינלאומית וכמובן בהתנהלות האמריקנית מאז נבחר הנשיא טראמפ.

כמי שנתקל לא אחת בספרים דומים של מחברים שנמצאים בצד האחר של הקשת הפוליטית, זווית המבט של הספר הזה בפרט ושל ספרי הוצאת 'סלע מאיר' שנתקלתי בהם בכלל, היא מרעננת, שונה ומספקת מבט נגיש, בגובה העיניים, בלי הסברים אקדמיים מפותלים ומסובכים, על אחת התקופות המדיניות הטובות ביותר שחוותה מדינת ישראל מאז ומעולם, כולל הצצה קטנה אל מאחורי הקלעים.

בשורה התחתונה, הספר הוא באמת לחובבי הז'אנר – בין אם מדובר בז'אנר נתניהו ובין אם מדובר בציבור שמעמיק במדיניות, פוליטיקה והחיבור ביניהם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו