אונר"א
אונר"א צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

חבר מועצת עיריית ירושלים דן אילוז תוקף את המציאות בה לצד ההתבטאויות הישראליות נגד אונר"א, ארגון הפליטים הפלסטינים של האו"ם, ממשיך הארגון לקבל פטור מארנונה מעיריית ירושלים. לטענתו הדבר קורה על פי הנחיית משרד הפנים.

"במסגרת הביקורת שלי כחבר מועצה על עיריית ירושלים גיליתי שבהוראת ממשלת ישראל העירייה נותנת פטור מלא מארנונה למוסדות אונר"א. מדובר בארגון שהוא לא רק מנציח טרור, אלא גם מעודד טרור בספרי הלימוד, יש שם תכנים תומכי טרור לחלוטין. גם במבצעים שהיו בעזה אונר"א היה בסיס של תמיכה לחמאס בעזה".

"צריך להעיף את הארגון הזה מירושלים ובמקום זה נותנים לו סוג של סיבסוד ופטור מארנונה, סכומים של מיליונים שהיו אמורים להגיע לטובת התושבים, בניקיון, תשתיות וחינוך במערב ובמזרח העיר", אומר אילוז.

על הסכומים הנחסכים מאונר"א אומר אילוז כי עלה בידו למצוא הוכחות ברורות לפטור של מיליון וחצי שקלים בשנה לשלושה מהמוסדות של אונר"א בירושלים, ואולם הוא משער שהסכומים הרבה יותר גבוהים, אך בעירייה סירבו להעביר לו את הנתונים הכוללים והמדוייקים.

"כל זה חלק מסיפור גדול יותר. במזרח ירושלים המדינה לא לקחה אחריות על התושבים. מדברים על ריבונות אבל במעשים הריבונות מאוד חלשה. היום דווח על תמיכה של בתי ספר במזרח ירושלים בחמאס והם זכאים למימון על ידי משרד החינוך, והסיפור של אונר"א הוא חלק מהסיפור, שכאשר ממשלת ישראל לא נמצאת בהיבט הריבוני מישהו אחר נכנס ונותן את השירותים הללו והוא נותן אותם בצורה בעייתית, כך קורה שאונר"א מאוד פעילים במזרח ירושלים".

על הסירוב של העירייה להעביר לו מידע מספר אילוז: "אני חבר אופוזיציה שרואה חשיבות בפיקוח על העירייה, ובמשך חודשים אני מנהל מאבק מימוש זכותנו לקבל חומר מהעירייה בתוך שלושה ימים. מאז הבחירות האחרונות בכל פעם שאנחנו מבקשים מידע הם מסרבים מסיבות לא ענייניות. זה הגיע עד משרד הפנים שהצדיק את הטענות שלנו, אבל עדיין מוצאים סיבות שונות כדי לא לתת לנו את המידע. אני מבין שיש אינטרסים פוליטיים אבל צריך לעשות את הדברים במסגרת הדמוקרטית".

"ככל שחקרתי את הנושא הבנתי שזו לא בעיה ייחודית לירושלים. ראשי רשויות מקומיות מונעים מידע", אומר אילוז ובהתייחס לכוונותיו באשר לפטור הארנונה לאונר"א הוא אומר: "פנינו לראש העיר שידרוש מהממשלה להפסיק זאת. כשתהיה ממשלה חדשה אפעל מול הגורמים הרלוונטיים. מי שיכול לעצור זאת זה שר החוץ או המחוקק ואפעל מולם".

"ראש הממשלה מדבר על כך שאונר"א הוא ארגון נורא ואיום והוא מוודא שנשיא ארה"ב מפסיק את המימון לאונר"א שזה מהלך מבורך, אבל מצד שני יש את הפטור שמהווה סיבסוד לארגון הזה. את המצב הלא הגיוני הזה צריך לעצור".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "ראש העיר, משה ליאון, פועל להוצאת אונר"א מהעיר ירושלים, ולשם כך מוביל בימים אלה עבודת מטה משותפת עם משרד רה"מ ומשרדי ממשלה רלבנטיים נוספים. עד להשלמת התהליך, אונר"א ממשיך ליהנות מחסינות מהותית המוענקת לו מכוח הסכמים מדיניים עליהם חתומה ממשלת ישראל עם האו"ם, ללא כל קשר לעיריית ירושלים. אנו פועלים כאמור לשנות זאת ולהביא לניתוק מוחלט של אונר"א מהעיר".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו