"לנצל את המומנטום מפסגת G7"

שרי החוץ של גרמניה, צרפת ובריטניה יתכנסו לדון יחד עם ראשי האיחוד האירופי כיצד לשמר את הסכם הגרעין מול איראן.

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ט באב תשע"ט

"לנצל את המומנטום מפסגת G7"-ערוץ 7
מברכת. פדריקה מוגריני
REUTERS

שרי החוץ של צרפת, גרמניה ובריטניה, יתכנסו היום (שישי) על מנת לדון בדרכים לשמר את הסכם הגרעין מול איראן לאחר פרישתה של ארה"ב מההסכם.

הדיון ייערך על רקע הביקור המפתיע של שר החוץ האיראני מוחמד זריף בפסגת G7 שהתקיימה בשבוע שעבר בצרפת, לאחר הזמנתו של נשיא צרפת עמנואל מקרון.

בדיונים אמורה לקחת חלק גם שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, הנחשבת לתומכת נלהבת של הסכם הגרעין. המנהיגים האירופיים אמורים לדון גם בדרכים להבטיח את המשך השיט במפרץ הפרסי, לאחר שאיראן עצרה והחרימה מיכלית נפט בריטית בחודש שעבר.

הדיונים היום יתקיימו במהלך כינוס של ראשי האיחוד האירופי בהלסינקי, בירת פינלנד. לקראת הפגישה אמר שר החוץ של בריטניה, דומיניק ראב, כי "אנו ננסה לבנות על המומנטום מהשיחות החיוביות של פסגת G7 בנושא איראן".

הוא הוסיף גם כי "הסכם הגרעין הוא כרגע ההסכם היחיד המונע מאיראן להשיג נשק גרעיני, ואנו נמשיך לעבוד יחד על מנת לעודד את איראן לשמר את ההסכם במלואו. אנו זקוקים גם לתמיכה הבינלאומית הרחבה ביותר האפשרית על מנת להתמודד עם האיומים על חופש הספנות הבינלאומית במיצרי הורמוז".

שרת החוץ של האיחוד האירופי, מוגריני, בירכה על המשך השיחות והדגישה כי "בראש ובראשונה יש לשמר את מה שכבר קיים, כולל הסכם הגרעין משנת 2015".