שר הכלכלה אלי כהן עם ראש מועצת שומרון יוסי דגן
שר הכלכלה אלי כהן עם ראש מועצת שומרון יוסי דגן צילום: רועי חדי

ערבים מהשומרון בנו מבנים לא חוקיים בשטחים שהוקצו לבניית אזור תעשיה חדש בשומרון, והמדינה מסרבת להרוס את הבתים על אף שהשטח נמצא בשליטה ישראלית.

נציין כי גם פלסטינים צפויים לעבוד באזור התעשייה "בוסתני חפץ" אשר יוקם על 980 דונם בין העיר טייבה ליישוב אבני חפץ בשומרון. במקום אמורים לקום למעלה מ-100 מפעלים ומתחמי מסחר שיעסיקו אלפי עובדים.

תוכניות הבנייה נמצאות כיום בהליך אישור התב"ע. בחודש שעבר חילקו כוחות צה״ל והמינהל האזרחי צווי פינוי לכלל המבנים הבלתי חוקים, אך טרם בוצעו הריסה ופינוי של המבנים משטח אזור התעשייה.

ראש מועצת שומרון יוסי דגן אמר כי ״בוסתני חפץ הוא נכס חשוב לבנייה ולכלכלה בשומרון. אנו עובדים עליו במשך מספר שנים והוא עתיד לשפר משמעותית את איכות החיים, הפרנסה והתעסוקה לכלל התושבים. אנו מצפים מכל הגורמים הרלוונטיים להירתם לעניין במהירות הנדרשת ולאכוף את צו הפינוי שבמקום, בכדי שנוכל להמשיך ולהרחיב את התנופה האדירה שבשומרון ועל מנת למנוע את הניסיונות למנוע את הקמת אזור התעשיה באמצעות פלישה ובניה בלתי חוקית״.

ישי חמו, רכז יו"ש בתנועת רגבים, מסר: "בחודשים האחרונים חשפנו את היקף הנתונים המלמד כיצד הרשות הפלסטינית וגופים מטעמה, משתלטים על עשרות אלפי דונמים ביהודה ושומרון, אבל המקרה הזה הוא שיא חדש של חוצפה, מאחר ומדובר באדמת מדינה המיועדת לאזור תעשיה ישראלי.

״תמונת המצב ברורה כשמש: כשמדינת ישראל לא מפגינה משילות, יש לזה מחיר מיידי. כשכל אישור בניה ליהודים ביו"ש עובר שבעה מדורי בירוקרטיה, הרשות הפלסטינית קובעת עובדות בשטח", הוסיף.