"הופעל עלי לחץ על ידי אירן להפסיד"

אחרי שפורסם כי ביקש מקלט מדיני בגרמניה, הג'ודוקא האיראני סעיד מולאי בראיון ראשון מאז אליפות העולם - "יש לי ויזה בגרמניה"

נרי וייס - ערוץ 7 , א' באלול תשע"ט

"הופעל עלי לחץ על ידי אירן להפסיד"-ערוץ 7
הג'ודוקא האירני סעיד מולאיי
צילום: רויטרס

"לזכות במדליית הזהב זה משהו חשוב עבורי", כך אומר היום (ראשון) הג'ודוקא האיראני סעיד מולאי בראיון ראשון מאז אליפות העולם שהתקיימה בשבוע שעבר ויצרה סערה גדולה בספורט העולמי ובאירן בכלל.

כזכור, באליפות העולם שהתקיימה בשבוע שעבר בטוקיו, המקום בו יתקיימו משחקי האולימפיאדה בעוד שנה בדיוק, זכה במדליית הזהב ובתואר אלוף העולם בקטגוריית המשקל עד 81 ק"ג לא אחר מאשר הג'ודוקא הישראלי שגיא מוקי.

מוקי המדורג שני בעולם, זכה בתואר הנכסף לאחר שהג'ודוקא הממוקם במקום הראשון לפניו, הפסיד בצורה מפתיעה בשני הקרבות החשובים שלו כשהיה זה האיראני סעיד מולאי.

על פי החשד, מולאי הפסיד בכוונה לאחר שבאירן הפעילו כנגדו וכנגד משפחתו איומים שלא יתחרה מול מוקי הישראלי ואף שלא יעז לעלות איתו על הפודיום בסיום התחרות ומשכך הפסיד זה פעמיים כדי שלא יווצר מצב שיעמוד יחד עם הישראלי באותה הסיטואציה.

אמש פורסם כי הג'ודוקא האיראני שכבר מתח ביקורת לא פעם על ההתערבות הפוליטית של מדינתו בספורט ומניעתם ממנו להתחרות בצורה הספורטיבית ביותר, ביקש מקלט מדיני בגרמניה לאחר איומים של ראשי מדינתו נגד ונגד משפחתו ובשל רצונו להתחרות כשווה בין שווים ולהראות את כוחו בתחרויות הספורט השונות.

היום בראיון ראשון מאז אליפות העולם ויממה לאחר הדיווחים על בקשתו למקלט מדיני בגרמניה, התייחס מולאי למה שארע ולבקשה למקלט מדיני.

בראיון שהעניק לרשת הטלוויזיה 'Iran International', ערוץ איראני שמשדר מלונדון, אמר הג'ודוקא האיראני כי הדיווחים על בקשת מקלט מדיני אינם נכונים בעליל. "לא ביקשתי מקלט מדיני, אני לא פליט. יש לי ויזה בגרמניה כבר מספר שנים", טען בתוקף אך סרב להשיב האם הוא מתכוון לחזור לאירן או אכן לעבור עם משפחתו לגרמניה.

מולאי לא הסתיר את אכזבתו מראשי המדינה שלו ואת העובדה כי הפסיד בכוונה בשל הוראות הממונים עליו. "הופעל עליי לחץ על ידי איראן להפסיד, אבל לא באתי לתחרות כדי לעשות שואו אלא כדי להתחרות באמת", אמר מולאי.

לגבי האפשרות כי ישחק במשחקים האולימפיים שיתקיימו בעוד שנה באותו המקום שהתקיימה אליפות העולם, אמר מולאי כי הוא יתחרה בניסיון לשמור על מקומו בצמרת הדירוג העולמי, אך נראה כי אם יתחרה יהיה זה תחת דגל המשחקים האולימפיים ולא תחת דגל מדינתו שלו.

ח"כ יואל רזבוזוב מ'כחול לבן', ג'ודוקא עבר בעצמו הגיב על הסערה כשאמר כי מעשיו פורצי הדרך של מולאי "יכולים לפתוח דלת לעולם עבור ספורטאים שנאלצים להקריב את הקריירה שלהם בגלל גחמות של משטרים העויינים את ישראל, ואולי בסופו של דבר לשנות את מדיניותם כלפי ישראל".

לדבריו, "המשטר האיראני מתעלם מערכי הספורט ומפעיל לחץ בלתי אפשרי על אלוף עולם לשעבר.
לא יעלה על הדעת שיאיימו על משפחה של ספורטאי כדי שלא יעלה להתחרות".

ח"כ רזבוזוב אמר כי גם הוא כספורטאי בעבר חווה חרמות מצידם של ספורטאים ערבים שלא עמדו בלחץ המשטר וביימו פציעות רק כדי לא להתחרות מולו ומול חבריו לנבחרת ישראל.

"בכל מקרה אני מבקש לחזק את ידידי, יו"ר ועד הג'ודו העולמי, מריוס ויזר המפעיל מדיניות של אפס סבלנות כלפי מדינות ומשטרים הפועלים בניגוד לצ'רטר האולימפי, וקורא לוועד האולימפי לספק הגנה מלאה לספורטאים שמסרבים להיכנע לרודנות הדיקטטורית של משטרם. הספורט העולמי חייב לעזור לג'ודוקא האיראני ולשים לזה סוף".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il