מרצה ב'סיור סליחות' בצה"ל: מודה לרומאים

בעקבות פניית עמותת 'תורת לחימה' ביטל צה"ל את ההתקשרות עם הקומיקאי גיל קופטש אשר הופיע בתכנית 'סיורי הסליחות' של הצבא.

תגיות: סליחות צה"ל
ערוץ 7 , א' באלול תשע"ט

מרצה ב'סיור סליחות' בצה"ל: מודה לרומאים-ערוץ 7
גיל קופטש
צילום: Moshe Shai/Flash90

לפני מספר שבועות החל 'ענף הזהות והתודעה היהודית', אשר הועבר מהרבנות הצבאית לידי אגף כח האדם, להפיץ לקצינים את תכנית הסיורים המסורתית לקראת חודש אלול.

בין התכניות המוצעות עליהן חתומה גם הרבנות הצבאית משולב גם ארגון בינ"ה המנהל את 'הישיבה החילונית'. בבינ"ה מציעים ליחידות צה''ל סיורים באזור תל אביב-יפו ובנוסף סיור בעמק האלה.

בין המדריכים והמרצים אשר ניתן להזמין בשיתוף הרבנות הצבאית ניתן למצוא את חברת הכנסת לשעבר פרופ' רות קלדרון (יש עתיד), את גיל קופטש יו"ר 'עלה ירוק' שהתמודד בפריימריז של מרצ, ואת שי שרוני חבר צוות הישיבה החילונית אשר גם עורך טקסי חופה חילוניים-אלטרנטיבים. מנכ"ל בינה, ערן ברוך, אשר מופיע בעצמו כמדריך בתכנית, קרא בעבר "לאהוב את המסתנן האריתראי" והשווה את המסתננים למהגרים היהודים.

רבנים צבאיים שקיבלו את התכנית נדהמו: "עד לאן תידרדר הרבנות הצבאית? לא רק שענף התודעה היהודית נעקר מהרבנות הצבאית, כעת גם הופכים אותנו לקבלני ביצוע של תיאטרון המכנה עצמו 'ישיבה חילונית'. זה אירוע חמור שצריך להיות מטופל בידי הרב אייל קרים כי הרבנות הצבאית חתומה על התכנית וחבל שהרבצ"ר מתרשל בעבודתו כאשר מדובר בגורמים שמחרפים ומגדפים את ערכי היהדות. 'מסע ההתעוררות' של ימי אלול אותו ייסד הרב גורן זצ"ל הפך כיום לקרקס רפורמי."

אך מי שכנראה הגדיש את הסאה גם מבחינת צה"ל הוא גיל קופטש, אשר כאמור הופיע בתכנית, ופרסם לאחרונה פוסטים פוגעניים בשפה בוטה נגד ראש הממשלה ושר הבטחון נתניהו. כמו כן בתשעה באב כתב קופטש כי הוא, "מודה לרומאים שהחריבו את בית המקדש שהיה המקום המושחת ביותר במזרח התיכון."

סרן (מיל') הרב איתי אסמן מעמותת 'תורת לחימה' אשר פועלת למען צה"ל כצבא יהודי מנצח, שיגר מכתב אל ראש אגף כח האדם אלוף מוטי אלמוז ואל קצין החינוך הראשי תא"ל צביקה פיראייזן, "מצאנו פגם מטריד מאד בתכנית סיורי הסליחות אשר הובאה לידיעתנו. צה"ל ומשרד הבטחון התקשרו עם מר גיל קופטש ומכון בינ"ה אשר מופיעים מול חיילים בתכנית במופע 'חשבון נפש' בעלות של 9,500 ש"ח.

קצינים הסבו את תשומת ליבנו לכך שמר קופטש נוהג באופן עקבי להשתלח ולהתבטא כנגד המסורת היהודית, הציונות וסמלי המדינה באופן מזעזע אשר לא הולם איש חינוך, ונוגד את ערך כבוד האדם."

הרב אסמן צירף למכתבו צילומי מסך אותם כינה "דוגמא בוטה מאד אשר הדף איננו סובל" וחתם: "דפוס התנהגותו של קופטש אינו עולה בקנה אחד עם עקרון הממלכתיות ומציאת המאחד אשר הינם נר לרגלי מפקדי צה"ל בכל שנות קיומו, ובודאי שדמותו לא תוכל להוות דוגמא ערכית לחיילי ומפקדי צה"ל בין אדם לחברו - בחודש הרחמים והסליחות."

לערוץ 7 נודע כי בעקבות המכתב, אשר הגיע גם לידי ועדת החוץ והבטחון של הכנסת, הורו האלוף אלמוז וקצין החינוך תא"ל פיראייזן לבטל את ההתקשרות עם קופטש ולהסיר אותו מתכנית סיורי הסליחות. אך 'סיורי הסליחות' לחיילי צה''ל עם 'הישיבה החילונית' - יימשכו.

תגובת דובר צה"ל: ''מר גיל קופטש התבטא במספר פרסומים באופן פוגעני ולא ממלכתי. לאחר בחינת תוכן הפרסומים הוחלט, מתוך רצון לשמור על ממלכתיות בצה"ל, להפסיק פעילות במסגרתה הרצה מר קופטש לחיילים. ההחלטה לא נבעה מהתערבות של גורם חיצוני''.