"לא יעזור לנסראללה, אנחנו מתחזקים"

תא"ל במיל' רם שמואלי משוכנע שחיזבאללה מורתע ולא ינסה לדרדר את המצב למלחמה. "מאמין שמדובר באירוע נקודתי שיגמר בקרוב".

ניצן קידר - ערוץ 7 , א' באלול תשע"ט

צה"ל תוקף בגבול הצפון
צה"ל תוקף בגבול הצפון
צילום: רויטרס

תא"ל במיל' רם שמואלי, לשעבר ראש להק המודיעין בחיל האוויר ומי שפיקד על מאות גיחות להשמדת מערך הרקטות של חיזבאללה בזמן מלחמת לבנון השנייה, מעריך שארגון הטרור הלבנוני מתנהל באופן זהיר מול ישראל.

"אני רוצה להאמין שבגלל ההרתעה הגדולה שיש לנו בשטח ומערכת האיזונים והבלמים זה לא יתפתח להסלמה גדולה. זה גם לטובת חיזבאללה", אומר שמואלי בשיחה עם ערוץ 7.

לדבריו, "המערכה מנוהלת בצורה שקולה ומדודה. תמיד כשמתחילים חילופי אש יכול לקרות משהו שהוא לא בשליטה והכל נדלק. אני מאמין שמדובר באירוע נקודתי שיגמר בקרוב".

שמואלי מסביר כי ההרתעה של צה"ל מול חיזבאללה חזקה מאוד. "חד משמעית, ההרתעה של צה"ל ומגוון יכולות האש, פועלת. חיזבאללה, אפילו שהוא ארגון טרור, נשמע לקול תושבי לבנון שלא מעוניינים בהסלמה.

''כל מה שקורה בחודשים האחרונים הוא בעיקר עליונות מודיעינית שמקשה על האויב ומערערת את הביטחון של הצד השני שהוא יכול לעשות משהו בלי שנדע ממנו. לכן, עוצמה מודיעינית היא ממש קריטית בנושא של הפעלת כוח. מה שאנחנו רואים בסוריה ומיוחס לנו או לא מיוחס לנו, זו עוצמה מודיעינית לצד כוח האש".

שמואלי ייסד ועומד בראש הקבינט הציבורי לחינוך. "זה דבר מופלא שמדינת ישראל מצליחה תחת האיומים של חיזבאללה לפתוח את שנת הלימודים כי העוצמה הגדולה שלנו היא כמובן במטוסים, בחיילים ובארטילריה אבל בעיקר בעוצמת הציבור. אין מדינה כמו שלנו".

הוא אומר כי החוזק של העורף, מחזק גם את החזית. "אני טס במילואים כמדריך בבית ספר לטיסה. מאז צוק איתן כשאני טס מעל יישובי עוטף עזה, אני רואה שהם יורים עלינו ואנחנו בונים עוד. עם ישראל, ככל שאתה מכה בו הוא מתחזק וגדל. לא יעזור לנסראללה לנסות להפחיד אותנו. אנחנו גם לומדים וגם מגינים על האנשים. גם בונים וגם תוקפים אותם אם הם תוקפים אותנו. אנחנו יכולים להיות גאים גם בתושבים שלנו וגם בצה"ל".