מתח בצפון
מתח בצפוןצילום: נטלי ביטון

בגבול הצפון הוסרו כמעט כל המגבלות האזרחיות וביומן ערוץ 7 שוחחנו על תחושות התושבים עם נטלי ביטון המתגוררת באביבים, מוקד האירועים האחרונים, ומנהלת וילת אירוח תיירותית במושב דישון הסמוך לגדר הצפונית.

ביטון מספרת על תחושת הפחד, בין השאר גם בשל העלייה של כוחות צבאיים וכלים כבדים לצפון. "מרגישים את תחושת המתיחות, המתח והפחד. הילדים בלחץ במיוחד אחרי אתמול. אנחנו רואים הרבה צבא בכל הישוב ואנחנו חסרי אונים בעיקר אחרי אתמול כשנכנסנו למקלט".

"ידענו שזה יקרה אבל לא ידענו מתי", אומרת ביטון ומספרת על תגובתם של ילדיה בני ה-4 ו-5 לקולות נפץ הטילים אתמול. "זו פאניקה, בכי, היסטריה, לא יודעים מה עושים. שומעים את הפיצוצים. זה קרה בדיוק כשהוצאתי אותם מהגן ובדיוק כשיצאנו מהדלת של הגן התחילו הפיצוצים. שמענו את זה חזק ורצנו למקלט לשלוש שעות, בכי והיסטריה. לא התכוננו לזה".

ביטון מספרת על המקלט ביראון, שם שהתה עם ילדיה, כמקלט מוכן וערוך, אך ממליצה לרשויות לבחון ולבדוק את כלל המקלטים בצפון ולוודא את מצבם.

כאמור, ביטון עוסקת בתיירות פנים בווילת האירוח שהיא מנהלת, 'אחוזת נטלי', ובהתאם שאלנו על ביטולים של אורחים צפויים לתקופת החגים והיא מבקשת להרגיע: "יש לנו צפון מאוד יפה ואני מזמינה את כולם לבוא ולהתארח. המזמינים עוד לא מביעים חשש", היא מציינת בהתייחס לתקופת החגים המתקרבת. "יש כאן תחושת פחד, אבל יש הרבה צבא ששומר ומגן עלינו ואם קורה משהו יש מקלטים שאפשר ללכת אליהם".

אירועי היממה האחרונה מחזירים את נטלי לתקופות עבר בהם חוותה מתיחות, "אבל בתקופות קודמות היינו עוברים למרכז עד שזה עובר. כרגע זה לא רלוונטי, בעיקר כשיש לי את וילת האירוח בצפון. אני לא מתכוונת ולא רוצה לעזוב".

על תחושת התושבים לאור דברי ההרגעה של הרמטכ"ל וגורמי הביטחון השונים אומרת ביטון כי "יש תחושה קטנה של ביטחון. מנסים להרגיע ולהחזיר לשגרה. הילדים שואלים שאלות ואנחנו מסבירים להם שהכול בסדר ומקווים מאוד שהכול מאחורינו ומצפים ליהנות מימים שקטים".