'המבשר': יחס מפלה לנוסעים הטסים לאומן

בתחקיר שפורסם בעיתון החרדי נטען כי רשות שדות התעופה מפלה לרעה את הנוסעים לאומן מידי ערב ראש השנה. תגובת רש"ת: זעקת הקוזק הנגזל.

מיכל לוי , ג' באלול תשע"ט

למצולמים אין קשר לידיעה
למצולמים אין קשר לידיעה
צילום: אייסטוק

בעיתון 'המבשר' דווח הבוקר (שלישי) כי רשות שדות התעופה מתעמרת בנוסעים לאומן מידי שנה ולעיתים מונעת מהם שירותים הניתנים לכלל הנוסעים.

בתחקיר מקיף שביצע העיתון, נאמר כי בעקבות פסיקת בית המשפט הודיעה רשות שדות התעופה על ביטולן של טיסות שכבר נרכשו על ידי נוסעים ומסרבת לשבצן בלוח הטיסות האפשרי על פי בית המשפט.

"צריך להבין שהאלטרנטיבות העומדות לרשות הטסים לאומן הן מצומצמות למדי", צוטט אחד מסוכני הנסיעות המשווק טיסות לאומן.

"אנחנו כיהודים חרדים, השעה הכי המוקדמת שאנחנו יכולים לטוס במוצאי השבת בתקופה הזו היא 22:20. בשעות בוקר יום ראשון – ערב החג - אנחנו לקבל טיסות בין 4:40 ל-6 בבקר.

"לרשות שדות התעופה הוסבר כי טיסות שתצאנה אחרי 6 בבוקר לאוקראינה מעמידות את האדם החרדי במצב שבו ייתכן ויגיע לאומן תוך חילול חג ראש השנה. אולם הם טענו שהם אינם יכולים להוסיף טיסות מעבר למה שהוצע בשל העומס בהמראות ונחיתות בשעות הייעודיות.

"לא התעצלתי. ניגשתי לאתר המקוון של רשות שדות התעופה כדי לבדוק במה דברים אמורים. מה שגיליתי הדהים אותי: בערב החג, בשעה היעודה המתאימה לנוסע החרדי לאומן – 4:40 – 6:00 בבקר, מוציאה רשות שדות התעופה כ-60 טיסות. לעומת זאת במוצאי שבת, בין השעות 22:20 – 1:40 – 4:40, מוציאה רשות שדות התעופה כ-40 טיסות בלבד.

"אם רשות שדות התעופה מצליחה להוציא כ-50 טיסות בכשעה וחצי בערב החג – היא לא יכולה להוציא 60 טיסות בכשלש וחצי שעות? אם זו אינה דמגוגיה – דמגוגיה מהי", תהה סוכן הנסיעות.

בתחקיר אף נטען כי נוסעי אומן אינם מורשים ליטול 'מזוודות רוסיות' בעוד כלל הנוסעים מורשים להשתמש בהן.

"בשנת 2015 הוחלט ברשות שדות התעופה לא לאפשר לנוסעים לאומן ליטול יותר ממזוודה אחת לנוסע. בהמשך החליטו שלא לאפשר העלאה של 'מזוודות רוסיות' בטענה כי הן 'תוקעות המסוע'. בשעתו העברנו את ההנחיה לכלל סוכני הנסיעות ואכן רובם של הנוסעים הצטיידו עם מזוודות רגילות", סיפר סוכן הנסיעות.

"אני לתומי חשבתי כי מדובר בהנחיה גורפת שיצאה לכלל הנוסעים היוצאים מהארץ לכל יעד בעולם. לתדהמתי, כשהגעתי לשדה התעופה באותה תקופה, גיליתי נוסעים הממריאים לניו יורק וליעדים רבים בעולם המצוידים במזוודות רוסיות באין פוצה פה ומצפצף.

"ומה חשבתם שקרה? המזוודות מועלות על המסוע, עושות את כל הדרך עד לבטן המטוס עד לסיום הטיסה והכל בסדר. כך אז, כך עד עצם היום הזה. התברר כי ישנן שתי הנחיות – אחת לנוסעים לאומן ואחת לכלל ציבור הטסים מישראל החוצה. הטסים לאומן אינם מורשים ליטול מזוודות רוסיות בעוד כלל הנוסעים מורשים ליהנות מהפריבילגיה הזו".

תגובת רשות שדות התעופה כפי שנמסרה לעיתון: "לצערי זעקת הקוזק הנגזל מלווה כחוט השני את הכתבה ששלחת על הטיסות לאומן. לאור פניית גורמים שונים ורבים לרשות שדות התעופה, נענתה הרשות לאפשר טיסות למאמינים היוצאים לאומן מנמל התעופה רמון. הטיסות שתועדו לצאת מנמל התעופה רמון היו אמורות להוזיל במידה ניכרת את עלות הטיסה לחברות התעופה ולאפשר יכולת מבצעית גמישה עם יכולת תפעולית לנחיתות והמראות גם במהלך כל הלילה.

"בהתאם להחלטה של בית המשפט רשות שדות התעופה עשתה מאמץ מיוחד ושיבצה חלק מהטיסות לדקות האחרונות לפני סגירת הלילה והכל כדי לא לבזות את החלטת בית המשפט.

"נמל התעופה בן גוריון נערך לטיסות המיוחדות לאומן ולעוד כ-200 יעדים אליהם ממריאים למעלה ממאה חברות ערב ראש השנה. בכדי שכל מאות אלפי הנוסעים ערב ראש השנה יוכלו לטוס יחד עם הכבודה האישית ובכלל זה רבבות המאמינים חל איסור על הטסת כבודה חריגה שאינה ארוזה בתיקים ומזוודות תקניות".