מאחורי הקלעים של הסערה בעולם הג'ודו

באיגוד הג'ודו העולמי חושפים את שארע מאחורי הקלעים באליפות העולם בטוקיו עם הג'ודוקא האיראני סעיד מולאי. "משפחתו אוימה"

נרי וייס - ערוץ 7 , ג' באלול תשע"ט

מאחורי הקלעים של הסערה בעולם הג'ודו-ערוץ 7
הג'ודוקא האירני סעיד מולאיי
צילום: רויטרס

"בכי קורע לב, חוסר אונים מוחלט", כך מתארים באיגוד הג'ודו העולמי את הרגעים המותחים והדרמטיים בהם היה שרוי הג'ודוקא האיראני סעיד מולאי רגע לפני קרבות חצי הגמר באליפות העולם בג'ודו שהתקיימה בשבוע שעבר בטוקיו.

שבוע אחרי התחרות שבסופה הוכתר הג'ודוקא הישראלי שגיא מוקי כאלוף העולם במשקל עד 81 ק"ג, חושפים באיגוד הג'ודו העולמי את שהתרחש מאחורי הקלעים בתחרות בה עשוי היה מוקי לעשות היסטוריה ולהתמודד לראשונה מול יריב איראני - הג'ודוקא שדורג ראשון בעולם, סעיד מולאי.

כזכור, לאחר שהבין כי יתחרה מול יריבו הישראלי בקרב הגמר ומשלא רצה לעמוד יחד איתו על הפודיום, הפסיד האיראני בשני הקרבות האחרונים שלו בתחרות היוקרתית, במקום בו יתקיימו בעוד שנה המשחקים האולימפיים, וסיים את האליפות במקום הרביעי.

שבוע אחרי ובאיגוד הג'ודו העולמי חושפים באופן רשמי כי מה שעמד מאחורי סירובו של מולאי להתחרות בצורה ספורטיבית בתחרות, היה איומים קשים כלפי משפחתו מצידם של ראשי מדינתו שלו.

על פי האתר הרשמי של איגוד הג'ודו העולמי, הדרמה החלה בשעה 15:30 שעון יפן, רגע לפני קרבות חצי הגמר. "כמה דקות לפני התחרות המאמן של מולאי קיבל שיחה מאיראן. בצד השני של הקו היה סגן שר הספורט האיראני שנתן לו הוראה שלא לעלות לתחרות ולפרוש כדי להימנע ממפגש בין איראני לישראלי. דרישה שלוותה גם באיום על משפחתו של מולאי", נכתב בפירוש באתר הג'ודו העולמי.

"מולאי ממש התמוטט ופרץ בבכי. זה היה קורע לב עבור מי שראה זאת מאחורי הקלעים. ליסה אלן, מנהלת התחרות של אליפות העולם, פנתה למאמן מטג’יקיסטן ואמרה לו שמולאי זקוק לעזרה וזה עלה איתו בקרבות הבאים שלו במקום מאמנו שהחרים ופרש בשל הוראת משרד הספורט האיראני".

"ראיתי את הפחד בעיניו, את האימה מהצורך להתמודד עם האיומים האלה. זה לא היה בשליטתו. הוא היה חסר אונים. היה נורא לצפות בזה", תיאר אחד מהנוכחים בחדר באותו הזמן לאתר הרשמי של איגוד הג'ודו העולמי.

מולאי ביקש לשוחח עם מריוס ויזר, יו”ר האיגוד העולמי, שמיד קיבל אותו במשרדו ולאחר ששמע מה שהתרחש, הסכים ויזר לתמוך בו באופן גורף.

הג'ודוקא האיראני עצמו לא חסך בביקורת כלפי מדינתו שלו ואמר בראיון לאתר הג'ודו העולמי כי "הייתי יכול להיות אלוף עולם. התאמנתי חזק, השקעתי מאמצים. ניצחתי אלוף אולימפי, זוכה מדליית ארד ויריב נוסף, ניצחתי את כולם, חלמתי על תואר אלוף העולם, אבל זה לא הגורל שלי".

מולאי אמר כי היה מקבל את הגורל אם זה היה רק זה אך לדבריו הסיבה היא אחרת לגמרי - "לא התחריתי בגלל החוק במדינה שלי האוסר להתחרות מול ישראלים. פחדתי מההשלכות עליי ועל משפחתי. הוועד האולימפי של איראן ושר הספורט אמרו לי לא להתחרות. הייתי חייב לציית לחוק".

מאז התחרות זוכה מולאי כאמור לתמיכה גדולה בעיקר מצידו של יו"ר איגוד הג'ודו העולמי, מריוס ויזר שהחליט לקחת אותו תחת חסותו ולאפשר לו להתחרות בתחרויות הבאות תחת הדגל של נבחרת הפליטים ולייצג את הוועד הבינלאומי האולימפי. לא רק זאת אלא שיו"ר הג'ודו העולמי ויזר, מתכנן לפתוח בהליכים משפטיים נגד האיגוד האיראני לטענתו ואף פתח בקמפיין אינטרנטי תחת הכותרת - "אני תומך במולאי".

מולאי, שהתרגש מהמחוות הרבות אמר בראיון לאתר הג'ודו העולמי "אני רוצה להתחרות בכל מקום שאני יכול. אני חי במדינה שהחוקים לא מאפשרים זאת", ולא האמין כי דבר כזה יקרה כבר בקרוב - ועוד בישראל.

מה שנשמע עד לאחרונה כמדע בדיוני יכול להפוך בינואר 2020 למציאות היסטורית מרגשת, שבה שוב יוכח שהספורט הוא הכלי הטוב ביותר לקירוב בין אנשים ממדינות אויב.

על פי חשיפת עדי רובינטשיין מ'ישראל היום', מולאי עשוי להגיע לתחרות הגרנד-פרי הבינלאומית שתתקיים בתל אביב בסוף חודש ינואר, במתכונת דומה לטורניר שנערך בהצלחה בינואר השנה באולם הדרייב אין בעיר.

על פי הפרסום, מולאי כבר הספיק לקבל הזמנה רשמית לתחרות הבינלאומית מאיגוד הג'ודו הישראלי ונראה כי בקרוב תתרחש היסטוריה גדולה הודות לתמיכתו ופעילותו הרבה של היו"ר העולמי וייזר שפעל לא מעט פעמים כך שהחרם הספורטיבי על ישראל ייפסק מיידית וספורטאים ממדינות ערביות יגיעו להתחרות בישראל.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il