אלימות וקרקס בעזרת הנשים

חברת מועצת עיריית ירושלים לשעבר מספרת על עיכובה לחקירה בתום סערת תפילת ראש חודש בכותל המערבי וקובעת: יש כאן דיכוי מכוון.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ג' באלול תשע"ט

למצולמים אין קשר לידיעה
למצולמים אין קשר לידיעה
צילום: עדי גפן/TPS

חברת מועצת עיריית ירושלים לשעבר מינה פנטון מצאה את עצמה מעוכבת לחקירה ביום ראשון לאחר תפילת ראש חודש.

ביומן ערוץ 7 היא מספרת על האירוע אך מקדימה דברי רקע על הסערה שהפכה כמעט למציאות קבועה בשל 'נשות הכותל' ומחאתן:

"התפילה בראש חודש נפלאה ומועברת ברמקול, אבל בעזרת הנשים יש סוג של אלימות שלא מפסיקה אלא גוברת ומפרה את האיזון בשטח מבחינת הגעה לתפילה ולא מאפשרת למאות נשים שמגיעות לשמוע את התפילה ברמקול. נשות הפרובוקציה הרפורמיות שמגיעות במחאה ויוצרות קרקס תפילה".

ובאשר ליום ראשון היא מספרת כי מדובר בהמשך ישיר למתרחש מדי ראש חודש באופן מכוון: "דאגתי לשתי צלמות מקצועיות שתצלמנה את מה שקורה בעזרת הנשים סביב אותו מעגל אלימות של נשות הפרובוקציה. להן יש 4-5 צלמות שמתעדות והגענו למסקנה שצריך גם מישהו משלנו.

''לקראת סוף התפילה הודיעו לי שאחת הצלמות נלקחה למשטרה. לא הבנתי מה קרה. אמרו שלא ידוע. הרגשתי מחויבות אישית כי אני שהבאתי אותה. נכנסתי לתחנת המשטרה בכותל. ראיתי חדר עם דלת פתוחה ושם הצלמת עם שוטרת שהתכוונה לתחקר אותה".

"אמרתי שאני שהבאתי אותה ובאתי לדעת מה קרה שהיא מעוכבת. השיבו לי בבוטות. אמרתי שאני מחכה לתשובה. השוטרת הצעירה ניסתה עם הגוף להרחיק אותי מדלת החדר. כשראתה שאני נשארת לעמוד על מקומי תפסה את זרועי הימנית בחוזקה ודחפה לכיוון היציאה. זה הכאיב לי ואז היא צועקת 'היא הרימה עליי יד'. כולם הגיעו מכל פינה במסדרון לראות את הפושעת שהרימה יד על השוטרת, אבל לא מיניה ולא מקצתיה", מספרת פנטון ומוסיפה כי "היה שם גם קצין שדיבר בצורה מחפירה ומכוערת. העמדתי אותו על מקומו".

"נאמר לי להמתין. ההתנהגות הייתה התנהגות פושעת ונאמר לי להגיע לחקירה בקישלה בשעה 12. הגעתי לשם והמתנתי שעתיים. קיבל אותי חוקר אנושי ונורמאלי, אדם מקצועי שנתן לי להבין שבתוך עשר דקות הוא מסיים כי צריך רק להכין סיכום. ככל הנראה הוא הבין שאין במה שעשיתי שום דבר".

פנטון מעירה ומספרת כי "כשנתתי את תעודת הזהות שלי וראו שאני בת 81 כולם שינו את צורת הדיבור והציעו לי לשתות ולשבת ליד המזגן". לדבריה "המשטרה צריכה לעשות את עבודתה ולהיות נאמנה לנהלים אבל יש מומנטום אנושי שהוא עדיין בגדר אותם חוקים".

באשר לחקירה בקישלה מספרת פנטון כי השוטר שמילא את הטפסים הרלוונטיים "אמר לי שהפרעתי לשוטרת והרמתי יד. אמרתי להד"ם ולא פתחו נגדי בכלום".

"זה נושא חמור מאוד, ולא בגלל שזו אני או בגלל שאני בגיל 81. משהו לא תקין במעגל האבטחה. שוטרים ושוטרות מגוייסים להגנת נשות הפרובוקציה", היא אומרת ומספרת על אירועי החודש הקודם: "אחת מהן (מנשות הכותל) בראש חודש אב משכה כיסוי ראש מראשה של רבנית. ההרבנית הגישה תלונה אבל התיק נסגר. יש כאן יד מכוונת רעה.

''בראש חודש אב עצרו ילדה בת 12 שראתה מישהו שניגש לחברה שלה ודיבר אליה לא יפה. היא ניגשה אליה כי ביקשה לעזור לה. לקחו אותה למשטרה. ילדה בת 12! רוצים שאמהות ישמעו שעוצרים ילדות ואולי לא תשלחנה את בנותיהן לכותל ושרבניות יחששו להתקרב לנשות הפרובוקציה. יש כאן דיכוי מסודר".

את ביקורתה מפרטת פנטון גם כלפי האמונים על הסדר במקומות הקדושים וברחבת הכותל בפרט: "בראש החודש שעבר אחרי העימות עם כיסוי הראש ניגשה אישה למשרד רב הכותל כדי להזעיק אותו, והוא בטענות כאלה ואחרות אומר לה 'לכי תצעקי ותמחי', אבל כל הנשים שצעקו ומחו דיכאו אותן על ידי המשטרה וירדו לחייהן. שבוע לפני ראש חודש אלול התקשרתי לרב נבנצל שאמר לי קחי רמקול ותגידי להם שיפסיקו להפריע לתפילה. אני? מינה פנטון? אני שומרת על הכותל שהוא מקום ציבורי?".

מדוברות המשטרה נמסר בתגובה: "במהלך תפילת ראש חודש בכותל המערבי חשודה שאיימה והפרה הסדר במקום הועברה לחקירה, ובהמשך חשודה נוספת שהתעמתה עם שוטרת נחקרה אף היא. משטרת ישראל רואה בחומרה כל עבירות איומים הפרת הסדר ופגיעה בלובשי המדים ותמשיך לפעול באזור רחבת הכותל והסביבה תוך שמירה על הסדר הציבורי במקום, ותפעל בנחישות וללא פשרות נגד כל אדם שינסה להפר את הכללים והחוק במקום".