הרב יעקב שפירא:
העיסוק בתשובה - לפי זמן ומהות הדור

הרב יעקב שפירא באזכרה השנתית לרב קוק בישיבת מרכז הרב: "לעסוק בנושא התשובה לפי תוכנו של הדור, לפי המהות של הדור".

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , ג' באלול תשע"ט

הישיבות הציוניות מציינות היום (שלישי) את ג' אלול, יום פטירתו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק, הרב הראשי הראשון וראש ישיבת מרכז הרב.

ראש ישיבת 'מרכז הרב', הרב יעקב שפירא, הסביר על היחס המיוחד של הרב קוק לעניין התשובה המשתנה מדור לדור: "אחד הביטויים המפורסמים של הרב זצ"ל זה שכל זמן מאיר בתכונתו. זה ביטוי שהרב כותב ביחס לעיסוק בעסקי התשובה בדור הזה".

הרב הסביר שצריך "לעסוק בנושא הזה לפי תוכנו של הדור, לפי המהות של הדור, לפי הזמן של הדור. והרב זצ"ל כל מה שהוא פעל הוא עשה לפי מה שהוא כתב - 'כל זמן מאיר בתכונתו'".

משה גוטמן, מנכ"ל 'איגוד הישיבות הגבוהות' אמר לערוץ 7: "אנחנו סופרים השנה 3,780 שנה מאז הקמת הישיבה הראשונה על ידי אברהם אבינו. מאז ועד היום נמשכת המולת הלימוד בבתי המדרשות, בלי הפסק".

"הישיבות הן המפעל התרבותי החשוב ביותר של עם ישראל במשך כל הדורות., כאן לומדים את תורת ישראל שהיא נכס התרבות הלאומי החשוב ביותר שלנו, והן שייכות לכל עם ישראל, לא איזה עניין מגזרי כזה ואחר. ברוך ה' פתחנו את השנה האחרונה ברישום גדול, בהיקף שלא היה כדוגמתו בעבר. זה המשך של מגמת העליה שקיימת בישיבות הגבוהות בשנים האחרונות, ואנחנו מצפים שהיא רק תלך ותגבר", הוסיף גוטמן.

לדבריו, ''הרב קוק יסד את 'הישיבה המרכזית העולמית' בשנת תרפ"ד (1924), לפני כתשעים וחמש שנה. הרב קוק, שראה בחזרת העם לארץ ישראל את התגשמות חזון הנביאים לגאולת ישראל, טען שלב התקומה של העם הוא תהליך של תחייה רוחנית. 'הוא היה מודאג מאוד מהחילוניות שפשתה בציבור וראה בהקמת ישיבה במרכז היישוב החדש כדבר הכרחי, שייצור חיבור בין המדינה שבדרך ומקורות הרוח של תורת ישראל. במאמר ציבורי שפרסם, כתב הרב קוק: 'הכח אשר נתן לנו חיים בעבר ומאמינים שייתן לנו חיים בעתיד, הוא התורה. והתורה תצא מירושלים, להחיות את העתיד, את הדורות הבאים - על ידי ישיבות גדולות'".

גוטמן מציין כי "אכן, חזונו של הרב התגשם. ישיבת מרכז הרב הפכה להיות 'אם הישיבות הציוניות', ובעקבותיה נוסד מחדש עולם התורה בארץ ישראל, שהוא הגדול ביותר בעולם היום. התורה חזרה לציון, אחרי אלפי שנים בגלות".

"המדינה תומכת כיום בכ-1,500 מוסדות תורה, ובהן כ-130,000 לומדים. בחוקי מדינת ישראל מופיע ערך לימוד תורה כאחד מערכי המדינה. אם תרצו, אין זו אגדה", אמר.

היום מונות הישיבות הציוניות כ-150 מוסדות, בתוכם כ-35 ישיבות גבוהות ציונות, וכ-75 ישיבות הסדר. על ידי בוגריהן נוסדו אלפי מפעלים של ציונות, חינוך, התיישבות, תורה וחסד, בכל אתר ואתר במדינה, בפריפריה ובמרכז, בצפון ובדרום.טוען....טוען....