עורכי הדין ישמשו משקיפים בבחירות?

המשנה לראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יצחק נטוביץ': מקווה שהשופט מלצר יקבל את הצעתנו לפיקוח של עורכי דין בקלפיות.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ג' באלול תשע"ט

המשנה לראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יצחק נטוביץ', מתייחס לסוגיית השמירה על טוהר הבחירות והחשש לזיופים, לאיזון בין שלוש הרשויות והטענות לפגיעה במעמד מערכת המשפט הנגרמת לכאורה על ידי ראש הממשלה והפוליטיקאים.

עו"ד נטוביץ' מספר על פגישה עם יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, יחד עם יו"ר הלשכה פגישה בה הציעו את שירותיה של הלשכה כנציגי הרשות הבוחרת בקלפיות השונות.

"שמענו את הצעתו שבמקום המצלמות להביא לקלפיות כ-700 איש שיפקחו מטעם ועדת הבחירות, וחשבנו שאנחנו כעורכי דין יודעי חוק שיודעים לפרש את חוק הבחירות רצוי שאנחנו נהיה אלו שיפקחו", אומר נטוביץ' שאינו שולל את רעיון המצלמות ורואה את עורכי הדין המפקחים כתוספת פיקוח.

"השופט מלצר קיבל את הפניה שלנו בהתלהבות ואנחנו מקווים שזה יתממש. יש עניינים בירוקרטיים עדיין אבל אני מקווה שזה יתממש", מספר עו"ד נטוביץ'.

הוא מתייחס לסוגיית האיזון בין שלוש הרשויות. "אנחנו בסיעת 'אמונה במשפט', סיעה דתית חרדית, רואים בשלוש הרשויות מרכיב מהותי וחשוב במדינה והאיזונים שקיימים היום לא מספיקים. אנחנו מתכוונים לשמור על מערכת המשפט ולא לתקוף אותה אבל כשנותנים כוח לכל גוף ללא פיקוח והגבלה הגוף לוקח את הכוח לעצמו. את האיזונים יש לתקן ולהגביל. בנושא הייעוץ המשפטי אנחנו רואים שלאט לאט בגלל שאין מי שיגדיר את סמכויותיהם אז הסמכויות הולכות וגדלות על חשבון המשילות ובתי המשפט".

"אם נותנים ליועמ"ש להכניס את השקפת עולמו לחוות הדעת המשפטית שלו אז הוא הופך לשר ולמחליט. לכן חייב להיות חוק שמגדיר את סמכויות היועמ"ש. יועצים משפטיים לא נמשחו על ידי האלוקים. הם בני אדם כמונו עם דעות ונטיות לב שונות".

על הטענה לפיה פוליטיקאים וראש הממשלה הם האחראים לירידה באמון הציבור במערכת המשפט, אומר עו"ד נטוביץ' כי אינו מקבל את הסברה הזו ולטעמו אם יש פגיעה כזו וככל הנראה ישנה פגיעה הרי שפסיקות בית המשפט הן האחראיות לכך. "בית המשפט צריך לדעת לשים את הגבולות. מה שפיט ומה לא. לא כל אדם יכול להופיע בכל נושא ובלבד שירשום את עצמו כעמותת זכויות אדם. בית המשפט שלנו הוא מבריק והשופטים היו עורכי דין מהרמה הראשונה. אין טענות על הצדק שלהם".

באשר להחלטת פסילת המועמדים מטעם 'עצמה יהודית' בעוד מועמדי הרשימה הערבית נותרו בהתמודדותם אומר נטוביץ' כי אינו מכיר את פרטי הפסיקה והוא סומך על בית המשפט שאם נטע שלא הגיעו לידי השופטים הראיות אכן זהו המצב, "אבל יש דברים שמתנהלים לא רק במודע אלא גם בתת מודע. גם לשופט יש תת מודע ובתת המודע יתכן ששופט מוטה לדעות כאלה ואחרות. אי אפשר למנוע את זה. אפשר להשתלט על מה שפיט ומה לא, מי יכול להופיע ומי לא. אלו דברים טכניים שדרכם אפשר לאזן ולגרום להפרדת הרשויות שתהיה טובה יותר".