דוד דגן. מגדולי שופטי הכדורסל בישראל
דוד דגן. מגדולי שופטי הכדורסל בישראלצילום: באדיבות איגוד הכדורסל

את המשפט האלמותי "אנחנו במפה ואנחנו נשארים במפה" אמר שחקנה לשעבר של מכבי ת"א ונבחרת ישראל טל ברודי בסיום משחק גמר אליפות אירופה בכדורסל בעונת 1977 כשמכבי זכתה בגביע אירופה לאלופות הראשון שלה. אך זה לא היה ההישג הישראלי היחיד באותו גמר בלתי נשכח, כשצוות השיפוט של אותו משחק הורכב בין היתר משופט ישראלי, הבכיר ביותר של ישראל במשך שנים רבות ובטח באותם ימים - דוד דגן.

הערב (שלישי) כשהוא בן 72, הלך לעולמו דגן ששימש בשנים האחרונות כמשקיף בליגת העל בכדורסל וכיהן בהנהלת איגוד השופטים, שם ניסיונו הרב עמדו לזכותו ולטובת פיתוח השופטים בענף הפופולרי.

דגן, שנולד ב-20 בפברואר 1947 בתל אביב, החל את דרכו בעולם הכדורסל כשחקן באליצור תל אביב. בגיל 17 החליט לזוז לעמדת השיפוט ובגיל 28 כבר הפך לשופט בינלאומי של פיב"א, ארגון הכדורסל האירופי.

לאורך השנים שפט דגן בגביעי אירופה השונים, באליפויות אירופה ובטורנירים בינלאומיים שונים, כולל אולימפיאדת לוס אנג'לס בשנת 1984.

מלבד אליפות אירופה ב-1977 שפט דגן גם באליפות שהתקיימה שנתיים אחר כך ב-1979, ובשישה גמרי גביע המדינה בכדורסל, במשך 33 שנות שיפוט שלו, האחרון שבהם ב-1997.

במנהלת הליגה ובקבוצות הכדורסל הביעו את תנחומיהם על פטירתו של דגן וגם ח"כ עודד פורר, יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ספד לדגן כשזה הדריך אותו בעבר בקורס שופטי כדורסל: "דוד גייס אותי לקורס שופטי כדורסל, הדריך אותי וזכיתי לשפוט לצידו וללמוד ממנו רבות. עולם הספורט בישראל איבד את אחד השופטים המובילים בישראל ובזירה הבינלאומית. אני משתתף בצער המשפחה. יהי זכרו ברוך".