תושב יצהר במכתב לאלוף הפיקוד: ''צו דרקוני''

רועה צאן מיצהר, פנה לאלוף פיקוד המרכז בבקשה שלא יחתום על צו שירחיק אותו ממקום מגוריו. גורם ביטחוני: מדובר בפעיל קיצוני ואלים.

ערוץ 7 , ד' באלול תשע"ט

תושב יצהר במכתב לאלוף הפיקוד: ''צו דרקוני''-ערוץ 7
נריה זארוג
צילום: אברהם שפירא

נריה זארוג (21), תושב יצהר שבשומרון, נשוי ואב לשניים, פנה במכתב לאלוף פיקוד המרכז נדב פדן בבקשה שלא לחתום על צו מנהלי שירחיק את זארוג משטחי בנימין ושומרון, ולתחום את מגוריו לכוכב יעקב למשך שלושה חודשים.

הצו המנהלי, שנסיבות הוצאתו הן חסויות, אוסר עליו ליצור קשר עם 16 מחבריו.

במכתב לאלוף הפיקוד כתב כי זהו "צו שעתיד לגרש אותי ואת משפחתי מביתי שביישוב יצהר. הצו הזה עתיד לקרוע אותי ממקום מגורי, ממקום עבודתי, מחברת משפחתי, ממקומות הלימוד של ילדי, מעדר הצאן שלנו שבגבעת קומי אורי, ומאדמת ארץ ישראל.

''לצו המנהלי אין הסבר, ראיות, או אצטלה משפטית. הצו הדרקוני הזה הוא חלק מנוהל פסול, שריד ארכאי לימי הבריטים שרדפו יהודים שפעלו למען העם והארץ", טען במכתבו.

עוד הוסיף בפנייתו לאלוף פיקוד מרכז כי "הסיבה האמתית שבגללה אתם מבקשים להוציא נגדי צו היא פעילותי לבניין הגבעות סביב יצהר. בשבועות האחרונים סבלתי התנכלויות רבות מצד כוחות הביטחון בזמן המרעה עם עדר הצאן. לצערי נראה שהשיטה שלכם היא העלמת עין מהשתלטות הערבים על השטחים שתסכן את חיי, את חיי חברי, ואת חיי חייליך''.

בנוסף טען כי "לא ניתנה לי אפשרות משפטית ראויה להתגונן מפני צו כזה, כמו כל אזרח במדינתנו. לכן המפלט המשפטי היחידי שלי היא לפנות אליך כיהודי ליהודי, ולבקש ממך לא להטיל עלי את מגבלות הצו המנהלי הדרקוני. אתה לא חייב להקשיב להוראת שמגיעות מהמחלקה היהודית של השב"כ, שידועה במעלליה נגד יהודים".

בסיום המכתב פנה זארוג שוב לאלוף הפיקוד בבקשה למנוע את הצו הבעייתי, "הצווים האלה הפסיקו מזמן לשמש כ'אמצעי ביטחוני', ואתם משתמשים בהם רק כדי 'למנוע חיכוך' בדרך הקלה בשבילכם, שהיא למנוע ממני ומחבריי להמשיך לשמור על מפעל ההתיישבות היהודי בארץ ישראל. אפילו לשיטתכם אין שום הצדקה לשימוש בצו מנהלי כלפי, ולכן אני שב ומבקש ממך: אל תוציא נגדי את הצו כפי שביקשת לעשות בשימוע".

ארגון חוננו שמסייע טען בתגובה כי "צה"ל הפך בשנים האחרונות לזרוע הביצועית של המחלקה היהודית בשב"כ ומחלק בסיטונאות מחרידה צווים דרקוניים לצעירים ביו"ש. צווים אלו, העוקפים את החוק והצורך בראיות, פוגעים בצורה אנושה בשגרת החיים של משפחות שלמות וילדים רכים ללא כל הצדקה.

''מערכת שמתנהלת כמו פיל בחנות חרסינה תגרום להתפרצויות זעם מצד הקורבנות שהיא רומסת, והיא תשיג את ההפך. גורמי הביקורת והציבור צריכים לבדוק אם זו באמת הכוונה. אנו קוראים לנבחרי הציבור ולראשי הרשויות ביו"ש לפעול להפסקת ההתנהלות הדיקטטורית הזו", הוסיפו בחוננו.

גורם ביטחוני מסר בתגובה: "מדובר בפעיל קיצוני, אלים ומוכר לכוחות הביטחון, אשר הורחק בגין פעילות עדכנית אלימה נגד פלסטינים וכוחות ביטחון. צווי הרחקה מנהליים הם כלי שגופי הביטחון משתמשים בו במסורה, והוא נתון לפיקוח וביקורת שיפוטית. צווי ההגבלה ניתנים לפעילים אלימים ומסוכנים וזאת כדי למנוע מהם לבצע פעולות שיביאו לפגיעה בביטחון המקום והאזור".

הגורם הוסיף כי "מתחילת השנה בוצעו ע"י פעילים קיצוניים 25 אירועי תג מחיר ומעל 140 אירועים אלימים, ביניהם עשרות אירועים אלימים נגד כוחות ביטחון".