הסופה בארה"ב: ארגונים יהודיים יסייעו

סוכנויות סיוע ישראליות ואמריקניות-יהודיות יחד עם שליח חב"ד באיי הבאהמה פועלים כדי לסייע לנפגעי סופת ההוריקן דוריאן.

מרסי אוסטר / JTA , ד' באלול תשע"ט

סופת ההוריקן, במבט מהחלל
סופת ההוריקן, במבט מהחלל
צילום: רויטרס

מימדי הנזק שגרמה סופת ההוריקן דוריאן באיי באהמה עדיין לא ברורים, אך ארגונים יהודיים בארצות הברית ובישראל כבר החלו להיערך למתן סיוע לתושבי האיים.

כרגע ידוע על לפחות שבעה הרוגים בסופה וההערכות הן כי המספר יעלה.

סוכנות הסיוע הישראלית ישראייד, אשר מסייעת במצבי חירום ועוסקת בפיתוח בינלאומי ברחבי העולם, מסרה כי תשלח סיוע לאזור שנפגע. צוות של ישראייד יחלק ציוד חירום, יציע עזרה ראשונה פסיכולוגית, ויפרוס מסנני מים כדי לחדש את הגישה למי שתייה, כל זאת תוך ביצוע הערכות לגבי צרכים נוספים של הקהילות שנפגעו מהסופה.

בשנת 2018 פעלו צוותי תגובת החירום של ישראייד בתשעה אסונות טבע בשבע מדינות והושיטו סיוע ל- 26,300 בני אדם. הארגון פתח קרן לקבלת תרומות כדי לממן את פעילותו.

גם ארגון בני ברית הבינלאומי החל לאסוף תרומות לקרן הסיוע לאסונות שלו, כדי לספק עזרה לנפגעי ההוריקן. הכסף שיגויס יועבר לצוותי שיקום ובנייה מקומיים.

בשטח עצמו, מנסים פעילים יהודים לאתר נפגעים בני הקהילה היהודית. הרבנים שלום ושירה בלומינג, מנהלי חב"ד של איי באהמה בנאסאו, יצרו קשר עם הקהילה היהודית המקומית, שיצאה, באופן יחסי, ללא פגע מהסופה.

עם זאת שליחי חב״ד טרם הצליחו ליצור קשר עם תושבים יהודים המתגוררים באבאקו. הרב בלומינג סיפר כי כאלף יהודים הפכו את איי הבהאמה לביתם וכי יותר מ-100,000 יהודים מבקרים באיים מדי שנה.

בני הזוג בלומינג, שהצטרפו למאמצי הסיוע הרשמיים של הממשלה, קוראים לקהילה היהודית להושיט עזרה ומתאמים משלוח של ציוד, הכולל מזון, מי שתייה ורשתות נגד יתושים, מדרום פלורידה לאבאקו.