עתירה נגד ההסכם בין "זהות" לליכוד

בעתירת התנועה לאיכות השלטון נטען, "בליכוד ניצלו את מעמדם כדי לקנות בכסף את מפלגת זהות, לסלקה מהדרך ולהביא להגדלת כוחם בבחירות".

ערוץ 7 , ה' באלול תשע"ט

הסכם לא חוקי? נתניהו ופייגלין
הסכם לא חוקי? נתניהו ופייגלין
צילום: דוברות

התנועה לאיכות השלטון עתרה היום (חמישי) לבג"ץ נגד ההסכם הפוליטי שנחתם בין מפלגת "הליכוד" למפלגת "זהות" בבקשה לקבוע שמדובר בהסכם בלתי חוקי שאסור לקיימו.

"ההסכם אינו חוקי, אינו עומד בתקנות הציבור, מפר את כללי הדמוקרטיה ופוגע פגיעה אנושה בטוהר הליך הבחירות ולכן יש לבטלו", אומרים בתנועה.

לדבריהם, "מפלגת השלטון הנוכחית – שהינה גורם בעל כוח רב – פועלת על מנת 'לסדר את המגרש הפוליטי' מחדש בהתאם לאינטרס שלה, תוך שימוש בדרכים לא דמוקרטיות ולא חוקיות"

בעתירה נטען כי ההבטחה למנות את פייגלין לשר איננה הבטחה פוליטית לגיטימית, "למעשה מגולמת בה תמורה כספית גבוהה ומשמעותית ביותר שתוענק לפייגלין - זאת לאור גובה משכורתו של שר ותנאי העסקתו הנלווים".

"אם היה נבחר פייגלין לח"כ בכנסת הקרובה ללא הסכם עם הליכוד, הוא היה משתכר סכומים הנמוכים בעשרות אלפי שקלים משכרו של שר. כעת, ככל שימלא את תפקידו לאורך ארבע שנות כהונה מלאה בהתאם להסכם עם רה"מ, יעלו הסכומים בהתאם. חישוב זה כמובן אינו כולל את כלל ההטבות הנלוות לשכר היסוד של שר כדמי כלכלה, מימון רכב שרד, מגורים, שהות בבתי מלון וכד' וכן את טובת ההנאה הבלתי מוחשית המוקנית במינוי למשרת שר" נאמר עוד בעתירה.

"אל מול זאת מקבלת מפלגת הליכוד תמורה בצורת פרישת זהות מהמרוץ, התפטרות חבריה מהרשימה ותמיכה של המפלגה בבחירת הליכוד לכנסת. מדובר בעסקה אסורה שמהווה הפרה של חוק הבחירות. לפייגלין מובטחת משרה בשכר גבוה, ובתמורה לכך – מבטיחה מפלגת זהות לפעול בכל כוחה על מנת להשפיע על בוחריה להצביע בעד רשימת המועמדים של הליכוד. עולה כי ההסכם כולל עסקה של קח-תן העולה כדי שוחד, באופן המחייב הכרזה על ביטולו של ההסכם", טוענים בתנועה.

בעתירה נטען עוד כי מדובר בתרמית "ניסיון להציג הסכם קואליציוני לגיטימי ובמסגרתו 'חלוקת תיקים', כשלא כך הדבר. מדובר בהסכם במסגרתו מובטחת משרת שר ששכר גבוה וכבוד רב לצידה, למועמד שמתחייב בתמורה לפעול לניצחון הליכוד בבחירות! ההסכם יוצר מצב בו מפלגת השלטון הנוכחית – שהינה גורם בעל כוח רב – פועלת על מנת "לסדר את המגרש הפוליטי" מחדש בהתאם לנוחיותה ולאינטרס שלה, ועל מנת להוביל להצלחתה במערכת הבחירות וזאת תוך שימוש בדרכים לא דמוקרטיות ולא חוקיות".