חוף הים או מדינה פלשתינית?

מצביעי הימין לא מבינים שאם לא יגיעו להצביע ב-17/9, הפעם התוצאה תהיה באמת הרת אסון. בליכוד מתגייסים למבצע להעלאת % ההצבעה. דעה

דור חרלפ , ה' באלול תשע"ט

חוף הים או מדינה פלשתינית?-ערוץ 7
פעילים של הליכוד בבחירות. ארכיון
צילום: iStock

מצביעי הימין כנראה עוד לא הבינו את הדרמה שהולכת להיות כאן ב-18.9. לפי כל הסקרים, המחקרים והניתוחים, לא תקום ממשלת ימין לאומית בשבועות הקרובים. המספרים כיום מראים שגוש הימין עומד על 56 מנדטים פחות או יותר, דבר שכמובן לא מאפשר ליו"ר הליכוד נתניהו להרכיב קואליציה.

ליברמן וישראל ביתנו כבר תקופה ארוכה מאותתים שמאלה, ובניגוד לבחירות הקודמות, אז התחייבו להמליץ על ראש הממשלה נתניהו כמועמדם לראשות הממשלה, הפעם הם לא מתחייבים על כך, ואף מנסים להקים ממשלה עם מפלגות שמאל מובהקות.

לצערי, מה שהוביל אותנו למצב הזה הוא חישובים פוליטיים קרים, אבל אסור לשכוח שמדובר באובדן אמיתי למחנה הלאומי, שרובו נמצא באווירת שאננות מרגיזה. בשבועות האחרונים ראש הממשלה נתניהו עמל קשות כדי לגרום למפלגות עם סיכוי נמוך לעבור את אחוז החסימה וסיכוי גבוה לאיבוד קולות - לפרוש מהמרוץ. כך היה עם זהות של משה פייגלין, שהבין שלא כדאי לגרום לבזבוז קולות בימין. אני מקווה שגם מפלגות נעם ועוצמה יהודית יפרשו ויגרמו לכארבעה מנדטים חשובים שלא להיזרק לפח.

במקביל למאמץ של מניעת בזבוז הקולות, ישנו מאמץ מקביל שהחל להתגבר בימים האחרונים ומובל על ידי הליכוד, והוא הגדלת אחוז ההצבעה באזורים בעלי אוריינטציה ליכודית-ימנית-לאומית מובהקת. אנשי השטח של הליכוד זיהו מאות קלפיות שנמצאות באזורים של מצביעי ימין קלאסיים שאחוז ההצבעה בהן נמוך מדי.

הסיבות לכך מגוונות: שכונות שמתגוררת בהן בעיקר אוכלוסייה מבוגרת המתקשה להתנייד בקלות, קהל שאינו דובר עברית שוטפת, אנשים שמבקשים לעבוד דווקא ביום הבחירות כדי להרוויח יותר, אנשים שבטוחים שהליכוד והימין ינצחו גם בלעדיהם, תומכי מפלגות ימין שמעדיפים לבלות בפארק או בבית ביום החופש ועוד שלל סיבות.

מתוך הבנה שאי אפשר להשאיר אף אחד בבית ביום הבחירות, הליכוד החליט להקים מערך שלם של משכנעי דלתות, בפרויקט שנקרא 'מדור לדור' (door to door), שפעיליו מתייצבים ערב ערב בימים האחרונים באותם אזורים ופועלים להגדלת אחוז ההצבעה. יחד עם השכנוע, הקמנו מערכת מיוחדת המופעלת על ידי אפליקציה שפותחה במיוחד בשביל הפרויקט הזה, ומטרתה לדעת בדיוק כמה הצביעו, מי עוד לא הגיע לקלפי והשאלה החשובה ביותר - האם הצלחנו להגדיל את אחוז ההצבעה בכל אזור ואזור. באותה צורה נוכל גם לדעת בזמן אמת היכן אחוז ההצבעה עדיין נמוך, ולפעול משמעותית כדי להוציא אנשים להצביע.

יש שיאמרו שהפרויקט הזה שאפתני, מורכב ולא יעיל. ההפך הוא הנכון. אי אפשר לסמוך רק על קמפיינים ברשתות החברתיות או על שלטי חוצות. הבנו שמה שחשוב יותר מכול הוא המגע האנושי, האישי. לכן כל חברי הכנסת ושרי הליכוד גויסו לפרויקט הזה. הם יעברו מדי ערב בערים ברחבי הארץ, ידפקו על הדלתות ויוודאו שאתם זוכרים לצאת להצביע.

אחוז ההצבעה במערכות הבחירות האחרונות עמד על ממוצע של כ-68 אחוזים. הסכנה הגדולה היא ירידה משמעותית באחוז ההצבעה בגלל הסמיכות של שתי מערכות בחירות בזו אחרי זו. אזכיר כי הפעם הראשונה שאחוז ההצבעה ירד בצורה דרמטית מ-79 אחוזים ל-62 אחוזים היה בין השנים 2001-1999, כשמערכת בחירות חדשה הגיעה כשנה וחצי לאחר הקודמת, דבר שהשאיר מצביעים מתוסכלים בבית.

כמעט בכל מערכת בחירות אנחנו שומעים את המשפט "שלטון הימין בסכנה". הפעם, בלי להגזים, מדובר בסכנה אמיתית. אם מצביעי הימין והמחנה הלאומי לא יתעוררו ויבינו שלהישאר בבית, לבלות בפארק או בים ולוותר על הקלפי זו אופציה, נתעורר למחרת הבחירות לממשלת הסתדרות, ויתורים ומדינה פלשתינית.