החלטנו לא לענות לליברמן

יו"ר ש"ס אריה דרעי מודאג לקראת הבחירות הקרובות, אך לא מאבד גם את האופטימיות.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ה' באלול תשע"ט

החלטנו לא לענות לליברמן-ערוץ 7
אופטימיות זהירה. דרעי
צילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90

גם אריה דרעי שמע השבוע את ראש הממשלה, לראשונה מזה שנים, מרחיב את קמפיין הגעוואלד שלו אל האזור של מפלגת ש"ס. "אין הצבעה בשני פתקים. אי אפשר להגיד 'טוב, אני מצביע לש"ס ולנתניהו. אין דבר כזה", אמר נתניהו. דרעי שמע, אבל לא התרגש במיוחד. יו"ר ש"ס מסתכל על הזמן שנותר עד הבחירות בדאגה, אבל מצליח גם לשמור על אופטימיות באשר לאפשרות שאת הממשלה הבאה יקים בנימין נתניהו, שבו תומכת מפלגתו. "ההערכה של היא כמעט ודאית שנתניהו יקבל מהנשיא את המנדט להרכיב ממשלה. ברור שאנחנו נעשה הכול כדי שזה יקרה. אנחנו נתמוך בו ונמליץ עליו לנשיא. אין לנו שום מחשבה ואופציה אחרת", הוא אומר בריאיון ל'בשבע'.

"נתניהו בכל זאת עומד בראש הליכוד ולא בראש ש"ס. אני יודע שהוא יודע שאין נאמנים לו יותר מש"ס, ואין לי ספק שהוא ישמח שש"ס תהיה מפלגה חזקה. אנחנו תומכים בו בלי שום פקפוק תמיכה מוחלטת, גם מול הנשיא וגם בקואליציה. גם בליכוד יודעים שש"ס עומדת חזק מאחורי נתניהו. הוא יודע היטב שש״ס ונציגיה בכנסת נותנים לו גיבוי מוחלט ונאמנים לו יותר מחלק מחברי הליכוד", אומר שר הפנים.

"יש יום הדין בראש השנה – ויש יום דין בי"ז באלול"

ש"ס מנהלת כבר מערכת בחירות שנייה ברציפות קמפיין שהוא בעיקרו חיובי ולא שלילי. לנוכח המתקפות החוזרות והנשנות מהצד השמאלי – החל מישראל ביתנו ואביגדור ליברמן ועד למחנה הדמוקרטי – היה צפוי שהמפלגה תשיב באש כבדה. השר דרעי חשב אחרת.

"אנחנו החלטנו בקמפיין לא לענות לליברמן, למרות שזה מאוד מפתה לנהל איתו מלחמה פומבית ולהציג את המסר של הציבור שלנו. החלטנו באופן מודע לא להתייחס אליו ורק לומר שהוא לא רציני, מזגזג ושאי אפשר לקחת אותו ברצינות - כי אחרי הבחירות הוא יכול להפוך את עורו עוד עשר פעמים", מסביר דרעי.

"אנחנו מביעים את החרדה שלנו לציבור בצורה חיובית ולא שלילית", הוא ממשיך, "אנחנו מסבירים לציבור שהזהות היהודית, האופי היהודי של המדינה וגם הנושא החברתי מצויים בסכנה. יש לנו את יום הדין בראש השנה, ויש לנו גם יום דין בי"ז באלול. כשאנחנו אומרים בתפילת מוסף בראש השנה 'ועל המדינות בו ייאמר' – אנחנו כבר בי"ז באלול הולכים להכריע איך תיראה מדינת ישראל – עם שירותי הדת, עם האופי היהודי של המדינה, עם השבת, עם הכשרות, עם הגיור, עם החינוך הדתי והחרדי, עם עולם התורה הגדול שמתפתח כאן. כל זה עומד בסימן שאלה גדול: איזו קואליציה תקום? מה יהיה הכוח שלנו ואיזו ממשלה תקום כאן".

זה לא סוד שהיית מיודד בעבר עם ליברמן וגם לו היה קשר הדוק לציבור החרדי. כל המתקפה שלו עליכם היא נטו לצורכי בחירות? יכול להיות שהוא עצמו לא מאמין למה שהוא אומר?

"אין לי קשר עם ליברמן כבר כמה חודשים, מאז שהוא התחיל את מסע ההסתה. למעשה הקשר נותק מאז שהבנתי שהוא נחוש בדעתו שלא לתת לנתניהו להקים ממשלה. לצערי תפסתי את זה מאוחר מדי, ולקח לי זמן לעכל את זה. או שלא רציתי להאמין, או שלא העליתי על דעתי שיש תסריט שאדם שרץ כל מערכת בחירות עם השם נתניהו ועבר את אחוז החסימה בזכות נתניהו, יעשה הכול כדי לא להקים ממשלה. היה אפשר להקים את הממשלה תוך יומיים, והוא לא נתן לנו להקים ממשלה, כביכול בשם חוק הגיוס שזה תירוץ עלוב ביותר. אנחנו הולכים לבחירות מיותרות, עם הסכנה שהימין לא יוכל להקים ממשלה, וזה על הכתפיים שלו.

"מתברר שאצלו הציניות גוברת על הכול. הוא הגיע למסקנה שאין לו אופק פוליטי עם העולים מרוסיה שהולכים ומתבגרים ואיתם הוא בקושי עבר את אחוז החסימה. לכן הוא מכה כמה שיותר בחרדים כדי לקבל כמה שיותר מנדטים. התקשורת נותנת לו גיבוי מוחלט רק בגלל סיבה אחת: שהוא מפיל נתניהו ושובר את גוש הימין. לכן נותנים לו להגיד כל מה שהוא רוצה, מה שאף אחד במשך 70 שנה במדינה לא הרשה לעצמו להגיד. דברים אנטישמיים מוחלטים, העיקר שיפיל את נתניהו. הוא מצליח לצבור קולות, לצערי הרב, גם מתוך הימין וגם מתוך השמאל. מה שמלכד את תומכיו הוא השנאה לנתניהו והשנאה לחרדים ולדת", טוען דרעי.

התמיכה שהוא מקבל מדאיגה אותך?

"מצד אחד כל זה נשמע לא רציני, כי האיש לא רציני, לא יציב ואי אפשר לסמוך על מילה שלו. מצד שני זה מתחיל להפחיד, בטח כשאתה רואה שהוא יכול לקבל עשרה מנדטים ולהחליט איזו ממשלה תהיה. הוא למעשה לקח מנדטים מגוש הימין, הסיט אותם שמאלה וחתם על הסכם עודפים עם כחול לבן. לכן אני זועק ואומר: תראו את האמת. תדעו שליברמן הוא חלק מגוש השמאל ושיש סכנה שתקום כאן ממשלה בלי דתיים וחרדים, וה' ירחם על הזהות היהודית של מדינת ישראל".

גם מפלגות אחרות קפצו פתאום על הטרנד של שנאת חרדים.

"כולם הולכים על זה. גם את גנץ שמעתי מדבר על ממשלה בלי חרדים. זה הרי אותו גנץ שלפני כמה חודשים אמר לחרדים 'קחו דף ריק ותכתבו מה שאתם רוצים', והלך לסיור צ'ולנט בבני ברק כדי להתקרב לחרדים. הוא הבין כעת שליברמן לוקח לו מנדטים, שהמחנה הדמוקרטי לוקחים לו מנדטים בגלל שהם מדברים על ממשלה בלי נתניהו ובלי חרדים. זה גל גדול שלא ראינו כמותו. זה קומץ מנדטים, אבל כזה שיכול להשפיע ולקבוע מי יהיה בשלטון".

"זו זכות לסייע להתיישבות"

ש"ס לא פונה באופן מובהק לציבור הדתי-לאומי, אבל יודעת שיש מי שנמנים עליו ומצביעים לה, חלקם באופן מסורתי.

הקמפיין שלכם מופנה באופן מסוים לציבור הדתי-לאומי?

"אני יכול להציע את מרכולתי ולומר מה עשינו בחמש השנים האחרונות. אנשים לא מודעים להרבה דברים כי אנחנו עובדים בשקט. בשנים האחרונות משרד הדתות היה בידיים שלנו, ובחמש השנים הללו – ואפשר לבדוק אותי – לא ימצאו פעם אחת שהייתה בעיה או ויכוח פוליטי בינינו ובין מפלגות אחרות על משרד הדתות או קיפוח של מישהו".

השר דרעי מזכיר כי לפני הקמת הממשלה האחרונה היה מאבק עם הבית היהודי כדי שש"ס לא תקבל את המשרד. "בזכותנו איילת שקד קיבלה את תיק המשפטים כפיצוי על זה שלקחנו את המשרד לשירותי דת", הוא אומר.

לדבריו, "בכל המועצות הדתיות אומרים שתקופת הזהב שלהם הייתה בשנים האחרונות, הוכפלו תקציבים, שירותי הדת התחזקו. יותר מ-300 מיליון שקלים הושקעו למען כולם, שווה בשווה. ניתנו עשרות תקנים לרבני התיישבות ביהודה ושומרון ובכל רחבי הארץ. הכול נעשה בצורה שקטה. המשרד הזה מקבל את פרס השירות בכל שנה ועובר את כל משרדי הממשלה, זה ממש קידוש שם שמיים".

למה המשרד הזה כל כך חשוב מבחינתך?

"ש"ס, מבין המפלגות הדתיות והחרדיות, היא שנושאת באחריות לשירותי הדת במדינת ישראל, על פי צוואתו של מרן הרב עובדיה יוסף זצוק"ל ששירותי הדת היו בנפשו. כל אזרח היום נגיש לכל שירותי הדת בצורה הכי מיטבית ומכובדת שיש. מי ניהל את כל המאבק על הגיורים, על חוק המרכולים, על השבת, על הכותל המערבי, הרבנות הראשית, בתי הדין הרבניים? אנחנו לקחנו על עצמנו את האחריות המוחלטת בנושא. אני לא מדבר סרה באחרים, אבל אנחנו אלה שלקחנו אחריות ובצורה הכי ממלכתית שיש".

המפלגה שלך משום מה אף פעם לא סומנה כימנית, ובשנים האחרונות שמך נקשר בהתיישבות לא אחת.

"ראשית, המציאות שונה לגמרי. כשהייתי מנכ"ל משרד הפנים לפני 30 שנה, כל ראשי וותיקי ההתיישבות ידעו שהכתובת הכי טובה והבית שלהם במשרדי הממשלה היה בלשכה שלי. אני הקמתי את רוב המועצות המקומיות ביהודה ושומרון. בשנים האחרונות עזרתי לאזור בכל מה שיכולתי ובעשרות מיליוני שקלים - במענקי ביטחון, בתקציבים להתיישבות - והכול תוך מאבקים גדולים במשרד המשפטים".

ראש מועצת בנימין אמר שהיישוב עמיחי לא היה קם אלמלא עזרתך.

"ביישוב עמיחי קיימתי לצערי הרב את מאמר חז"ל 'במקום שאין אנשים, השתדל להיות איש'. זה לא התפקיד של משרד הפנים להקים יישוב, אבל ראיתי את הכאב הנוראי של מי שנעקרו משם. אף משרד ממשלתי לא רצה להתמודד עם הנושא להקים יישוב תוך פרק זמן קצר ובתקציב מוגבל. לקחתי את זה על עצמי וזה קרה ברוך השם. אותו דבר היה גם בנתיב האבות. גם שם ביקשו ממני לטפל בנושא. כמובן אני פועל גם למען היישוב היהודי בחברון, שהוא קטן אבל אנחנו יודעים את החשיבות העליונה של היישוב היהודי במקום הזה. בכל נושא שאני יכול לעזור ליהודים, בוודאי באזור הזה, בוודאי כשמדובר באנשים שרובם שומרי תורה ומצוות, זו זכות בשבילי לעזור להם כמה שאני יכול ואני רואה בזה שליחות גדולה מאוד".

"אסור להתפשר מול ה-BDS"

שני נושאים ששונו בכהונה האחרונה של השר דרעי באופן משמעותי הם המאבק בפעילי ה-BDS והנחישות לשלול תושבות או אזרחות למחבלים. "עכשיו אפשר לגלות שכששקלו לאפשר את ביקור שתי חברות הקונגרס האמריקניות ובהתחלה נתנו תשובה חיובית, דעתי הייתה שאסור לנו להתפשר ולתת להן להיכנס, אך ביטלתי את דעתי בפני הדרג המדיני. אחר כך נתתי תשובה שלילית וחזרנו בנו מהנכונות שלנו", מספר דרעי.

מדוע החלטת לתת דגש על אי מתן כניסה לפעילי BDS לישראל?

"אני חושב שבנושא הזה, גם אם אנחנו רוצים להיות ליברלים ופתוחים, אי אפשר להגיש את הלחי השנייה. ה-BDS אלו אנשים שטוענים שאין זכות קיום למדינת ישראל ונלחמים בנו בכל העולם. הם לא נותנים למרצים שלנו להיכנס לאוניברסיטאות, נלחמים נגד ההתנחלויות והתוצרת שלהן – הם ממש רוצים לחסל את מדינת ישראל. הם משווים אותנו לנאצים. אי אפשר להתפשר על זה. אין מדינה דמוקרטית שלא שומרת על עצמה. אני נחוש מאוד בעניין הזה".

בעניין שלילת האזרחות והתושבות, אמרת לא אחת שמדובר באמצעי ההרתעה החזק ביותר.

"אני חושב שזה אחד מאמצעי ההרתעה הכי גדולים שיכולים להיות, כלפי מי שהם תושבי ישראל או תושבי קבע שמבינים מה כוללת הזכות הזאת ומה יילקח מהם אם ישללו אותה. לדעתי זה יותר אפקטיבי מהריסת בית ומאמצעי הרתעה אחרים. לצערי, לא כל מה שאני רוצה או שהחלטתי בעניין מתבצע, בגלל שאני זקוק להסכמה של משרד המשפטים והיועמ"ש, שלא תמיד רואים את המצב עין בעין איתי, מסיבות משפטיות".

להבדיל, דרעי לא מוכן לפשרות מול מסתננים או שוהים בלתי חוקיים. באחרונה עלתה לסדר היום פרשת הנשים הפיליפיניות שילדו ילדים בישראל ומסרבות לצאת ממנה. "מדובר במאות שוהות בלתי חוקיות, ממדינות מוצא מגוונות, שנמצאות בישראל שנים רבות בניגוד לחוק. רובן, אם לא כולן, אינן עובדות בסיעוד כבר תקופה ארוכה מאוד. לשוהות אלה יש ילדים אשר גם הם שוהים בישראל שלא כחוק, ובמקרים לא מעטים אבותיהם כבר חזרו למדינת המוצא. במקום לגלות אחריות הורית ולחזור הביתה למשפחה המורחבת יחד עם הילדים, האימהות הללו מנצלות את המצב הרגיש שאליו הביאו את ילדיהן לצורך קבלת מעמד", מבהיר השר.

לדבריו, "במהלך החודשים האחרונים נעשתה מחווה מתוך רצון להתחשב באימהות ובילדיהן, וכל מי שעוכבה לא הורחקה וניתן לה זמן לצאת מרצונה בסוף שנת הלימודים. אף אחת מהאימהות לא עמדה בהתחייבותה למדינה".

"הימין חייב להתעורר"

שבועיים לפני הבחירות, חשוב מאוד ליו"ר ש"ס להדגיש את התחזקות הקשר בין כלל המפלגות הדתיות – מפלגתו שלו, יהדות התורה וימינה.

"שיתוף הפעולה בין שלוש המפלגות הללו טוב מאוד. זה לא סוד שהוא לא היה קיים הרבה זמן והיו בעיות ביחסים גם בינינו ובין יהדות התורה, גם בין יהדות התורה ובין הציבור הדתי-לאומי, וגם לי אישית עם חלק מהנציגים במפלגה הדתית לא היו יחסים הכי שפירים. אני שמח מאוד שבקדנציה האחרונה היה שיתוף פעולה טוב כמעט בכל הנושאים.

"גם כשהיו ויכוחים בינינו, הם התנהלו בפנים, בלי להוציא החוצה. כמעט לא היו חריקות בקדנציה האחרונה בין המפלגות החרדיות והדתיות וזה חשוב מאוד. כמובן שזה התחזק בחודשים האחרונים עם השר סמוטריץ' והשר הרב רפי פרץ, שהם ידידים שלנו ואנחנו רואים עין בעין כמעט בכל הנושאים", הוא מוסיף.

אתה חותר לכך שהכוח המשותף הזה יהיה כולו יחד בממשלה הבאה?

"אני באמת מקווה, מאמין ומייחל שהשותפות הזאת תמשיך יחד עם ליכוד גדול וגם עם המפלגות הללו גדולות, שנשיג 61 מנדטים ונצליח להקים ממשלה לבד".

תפסול שותפות עם בני גנץ וכחול לבן?

"לגבי גנץ, אני מעריך שלאחר שהוא יפסיד בבחירות, יחד עם גבי אשכנזי ובוגי הם ייפרדו מלפיד ויתקנו את הטעות שעשו כשהלכו איתו. אם אתה שואל אותי אם אני פוסל את גנץ כראש ממשלה, יחד עם לפיד – בוודאי. אין לנו מה לחשוב על זה אפילו. עם זאת אני לא מתנגד לכך שכחול לבן תתפרק ואף מעריך שכך יהיה, ואחרי שנקים ממשלה שלנו עם קווי היסוד שלנו ועם כל השותפים, אני לא אתנגד שגנץ יבוא גם בלי לפיד".

המסר המרכזי שהוא מבקש להעביר לציבור מצביעי כלל מפלגות הימין הוא שאסור להיכנס לשאננות. "יש הרבה אדישות. אנחנו חייבים להביא כמה שיותר קולות, אסור לאף אחד מאיתנו להיות אדיש. כל אחד חייב להביא את כל מי שהוא מכיר. יש הרבה מאוד אנשים שלא מצביעים, ואם נצליח להביא אותם זה עוד קולות חשובים לגוש. גם אלו שכבר הצביעו לגוש הזה, צריך להביא אותם ושישכנעו אחרים. להסביר להם שמי שרוצה מסורת במדינת ישראל, מי שרוצה מדינה יהודית ולא מדינת כל אזרחיה, מדינה שתישמר בה השבת והגיור והכשרות, חייב להתעורר. אנחנו חייבים שנתניהו יקבל את המנדט מהנשיא והוא יקים את הממשלה. זה המאבק שלנו בשבועיים האלה".