מלחמת לבנון הפסיכולוגית

ההצלחה של תרגילי ההטעיה המתוכננים מול חיזבאללה היא אולי תחילתה של אסטרטגיה חדשה בלחימה בצפון – מלחמה תודעתית.

אסף משניות , ה' באלול תשע"ט

מלחמת לבנון הפסיכולוגית-ערוץ 7
צה"ל עבר להיערכות מגננתית. האירוע בגבול לבנון השבוע
צילום: דוד כהן, פלאש 90

קשה היה שלא להתרשם משורת התרגילים המבריקים שביצע צה"ל במשך שמונה ימים, החל מאיומו של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה שיתקוף חזרה את ישראל ביום ראשון שעבר, ועד שתקף בפועל בשעות הצהריים של יום ראשון השבוע.

זה התחיל בתרגיל הטעיה, שנלקח היישר מהפלישה של בעלות הברית לנורמנדי במלחמת העולם השנייה, והסתיים בסצנת פינוי פצועים שלא הייתה מביישת סרט הוליוודי.

בדומה לבעלות הברית, שבמשך חודשים השתמשו בדגמים של כלי מלחמה מקרטון במטרה להטעות את הצבא הנאצי בנוגע לנקודת הפלישה ליבשת הכבושה, השתמש צה"ל בדמויות חיילים מקרטון כדי להטעות את כוחות חיזבאללה בנוגע למיקומי החיילים, כך שהם ייאלצו לקחת הימור בירי לעבר כוחות צה"ל. המהלך הצליח מעל למצופה, כאשר ירי טילי הנ"ט פגע בכלים, אבל לא בחיילים. אלא שבצה"ל לא הסתפקו בזה, וביימו הטסת פצועים לבית החולים רמב"ם, במטרה לגרום לארגון הטרור להאמין כי הצליח לפגוע בחייליו. במשך שעתיים התפרסמו שלל גרסאות על הנעשה בגבול הלבנון משני צידיו, כולל דיווחים על הרוגים בקרב כוחות הצבא, עד שדובר צה"ל הכחיש את הדברים בצורה רשמית ועדכן כי מדובר בתרגיל הטעיה.

לבלבל את השטן

לאחר שנחשפה ההטעיה, עלו טענות שהפרסום הציבורי של התרגיל פגע בהצלחתו. "היה ברור שבישראל אי אפשר להשאיר סוגיה כזאת פתוחה", מסביר יו"ר ועדת חוץ וביטחון, ח"כ אבי דיכטר. "אין מצב שאתה מודיע על פצועים וכעבור כמה שעות לא מראיינים את מנהל בית החולים, את האחות הראשית, צלם הרנטגן וכל גורם רפואי אחר. זה לא עובד ככה בישראל. לכן היה ברור שיש חלון זמן קטן, כמה שעות זהב, שבהן חיזבאללה חושב שהוא הצליח במה שהוא ניסה לעשות".

מה מנסים להשיג בתרגיל כזה?

"זה תלוי באירוע. במקרה הנוכחי המטרה הייתה ברורה: אחרי אירועי יום ראשון שעבר, צה"ל עבר להיערכות מגננתית. זאת היערכות לירי רקטות ולירי נ"ט, ובין היתר אתה רוצה להגיע למצב שאם יקרה משהו, תדע למדר אותו מספיק טוב מהצד השני. התרגיל הזה לא נולד לאחר מעשה, אלא תוכנן בקפידה מראש. המטרה שלו הייתה שחיזבאללה יקבלו תמונת מצב שהם עשו פיגוע והשיגו מה שהם רצו להשיג, ויסגרו את האירוע מבחינתם. בשביל לסגור את האירוע היה צריך לתת להם את התחושה שיש נפגעים, גם אם רק לכמה שעות".

אם כך, צודקות הטענות נגד חשיפת התרגיל.

"בוודאי שלא. מראש היה ברור שאחרי שיודיעו שיש פצועים, יודיעו שמדובר היה בתרגיל. זה חלק מהאמינות שצה"ל יצר לעצמו לאורך עשרות שנים. אתה לא יכול לייצר תחושת סרק שיש נפגעים בלי להסביר אחר כך למה. בשנות החמישים הסתירו נפגעים, אבל מאז הבינו שזה פוגע קשות באמינות ויוצר נזק. לכן עברו לדיווחים מדויקים על פצועים ומצבם, גם אם זה לא נוח".

האמינות שצה"ל רכש לעצמו בנושא מהווה נשק אסטרטגי בציור הנרטיב הנכון של האירועים. כמו באירועים נוספים, גם הפעם בחיזבאללה ניסו להציג מצב שבו הם פגעו בחיילים ישראלים, גם אחרי שצה"ל חשף את האירועים. אנשי חיזבאללה, ערוץ הטלוויזיה אלמיאדין המזוהה איתו ואף העיתונות הרשמית של משמרות המהפיכה באיראן, טענו שישראל מסתירה את העובדה שיש לה הרוגים. "אין אף אזרח ישראלי שמאמין לדיווח של חיזבאללה ולא לדיווח של צה"ל", אומר דיכטר. "כל ישראלי יודע שהנתון שצה"ל מציג בנושא נפגעים מדויק. זה עניין עקרוני שמשרת את מדינת ישראל באירועים מסוג זה".

מהלך ההטעיה של צה"ל לא עבר בצורה חלקה. כבר לפני כמה ימים גילה כתב לבנוני שהדמויות בכלי הרכב הצבאיים הן למעשה דמויות מקרטון, אלא שהדבר לא פגע ביעילות התרגיל. בכלל, תכנון שמונת הימים הללו לא יכול היה להיות מהודק יותר. לצה"ל היו ידיעות מודיעיניות שצמצמו את יעד התקיפה של חיזבאללה לכמה מקומות ספציפיים. בנוסף לכך, בצה"ל ידעו שהתקיפה תתבצע באמצעות ירי נ"ט. עוד קודם לכן צה"ל שמר על קשר צמוד עם רכזי הביטחון של יישובי הצפון, ונתן הוראה לחקלאים על גדר הגבול להתרחק מהמקום. כל הדברים הללו הובילו לכך שפעולות הצבא מרגע ירי הנ"ט התנהלו כמו מכונה. "חיזבאללה ידע שיש לו הזדמנות אחת, יותר מזה הוא לא יקבל. הוא ידע שפעם אחת ישראל תקבל, אבל לפתוח באש פעם נוספת – ישראל לא תעבור על זה בשתיקה".

לכוון לתודעה הלבנונית

את אפיק המלחמה הפסיכולוגית, שצה"ל השיג בו בשבועיים האחרונים הצלחה טקטית מרשימה, יש הטוענים שצריך להרחיב לאסטרטגיה כללית בהתנהלות מול חיזבאללה. אחד מהטוענים כך הוא ד"ר יוסי מנשרוף, חוקר איראן ומליציות שיעיות במכון ירושלים לאסטרטגיה ולביטחון ובמרכז עזרי לחקר איראן והמפרץ הפרסי באוניברסיטת חיפה. "את ההצלחה הגדולה שראינו השבוע צריך להרחיב לתפיסה כוללת", הוא אומר.

"כיום ישראל לא מציירת את חיזבאללה כגורם שפוגע בלבנון. היא מנסה, אבל לא מצליחה לעשות את זה. בשביל להצליח לעשות את זה צריך להבין על מה כוחו של חיזבאללה מושתת בלבנון. בלבנון מכנים את זה 'משולש הזהב', אלה למעשה שלושה עקרונות שמנחים את כל הפעילות של חיזבאללה. הראשון הוא דאגה לעם, השני – חיזוק הצבא, והשלישי – ההתנגדות לישראל. לכן פרסום מפעלי דיוק הטילים של הארגון בלבנון אולי תורם לנו בזירה המערבית, אבל לא מחליש בפועל את אחיזתו בתוך לבנון עצמה. לשם כך צריך לעשות משהו אחר".

חשיפת מפעל הטילים, שאליה מתכוון מנשרוף, פורסמה ביום שלישי בשעות הערב על ידי צה"ל. הצבא הציג פרטים על מיזם ייצור הטילים המדויקים של הארגון. כחלק מהמיזם, חיזבאללה הקים אתר המיועד לייצור והסבת טילים מדויקים בבקאע שבלבנון, בסמוך לעיירה נבי-שית. המתקן הוקם בשנים האחרונות כאתר לייצור אמצעי לחימה בהובלת איראן וחיזבאללה, ולאחרונה מזוהה במתקן פעילות נוספת, שנועדה להשמיש אותו כאתר ייצור והסבה של טילים מדויקים. במסגרת פעילות זו מוקם פס ייצור לאמל״ח מדויק, ומועבר ציוד ייעודי רגיש למתחם.

באתר שנחשף ישנם כמה מתחמים שמיועדים לייצור מנועים וראשי קרב של טילים בעלי יכולת פגיעה בדיוק של כעשרה מטרים. לצורך ייצור הטילים, איראן מספקת מכונות ייחודיות וכן הדרכות לפעילי הייצור, והיא מלווה באופן שוטף את העבודה באתר. לאתר יש חשיבות עליונה למיזם הדיוק בעיני חיזבאללה, ולכן מאז תקיפת מפעל הטילים ברובע הדאחייה בשבוע שעבר, שמיוחסת לישראל, עוסקים פעילי הארגון בפינוי ציוד ייחודי ויקר מהמתחם, מתוך חשש מתקיפה במקום. הציוד הועבר לנכסים אזרחיים בלבנון, בהם גם נכסים בביירות.

"אלה הישגים מודיעיניים נהדרים", אומר מנשרוף, "אבל מבחינת חיזבאללה הם רק חושפים את העובדה שהוא מבצע את המטרה שלשמה הוקם, והיא מלחמה בישראל. במקום זה ישראל צריכה לחשוף דברים אחרים. למשל, שאנשי חיזבאללה נלחמים כבר תקופה ארוכה מאוד בתימן וסופגים שם אבידות כבדות. הם כמובן מכחישים כל קשר לדברים, כי זה מראה שהם חורגים מאוד מהמנדט שלהם ולמעשה הפכו למיליציה איראנית. פרסום של זה, לדוגמה, יביך מאוד את חיזבאללה ויחליש את מעמדו בתוך הבית שלו. לישראל יש שמות של פעילי חיזבאללה שמתו במלחמה בתימן, שמות שגם נחשפו בתקשורת האיראנית אבל בתוך לבנון הם לא ידועים. דוגמה נוספת היא המעורבות של חיזבאללה בלחימה בסוריה. חיזבאללה מציגים את ההשתתפות שלהם כמלחמה נגד דאע"ש, כלומר שזה נועד להגן על לבנון מפני פלישה עתידית של הארגון למדינה. אבל דאע"ש הוקם ב-2013, וחיזבאללה נלחם בסוריה כבר מ-2011, במטרה לשמור על אסד בשלטון בשביל האיראנים. את הדברים האלה הציבור הלבנוני לא יודע, ולמדינת ישראל יש את היכולת להציג אותם בפניו".

למה שהציבור הלבנוני יאמין לישראל ולא לחיזבאללה?

"בסופו של דבר גם בלבנון יש אמון לא קטן למדינת ישראל, בהרבה מקרים יותר מאשר לחיזבאללה. זה גם תלוי באיזה חלק של לבנון, כי הסונים והדרוזים וגם חלקים מהנוצרים מתנגדים לחיזבאללה, והרבה יותר קל להם להאמין לישראל. מה גם שיש נתונים ועדויות בנושא. רק זה יגרום לציבור הלבנוני להתנגד לחיזבאללה, וכך למעשה יפרק בצורה מדורגת את אחיזתו בלבנון. המשמעות היא שחיזבאללה יהפוך להיות גוף חלש הרבה יותר מהיום, על גבול הלא לגיטימי".