אחזיר את הכבוד לנכי צה"ל

יו"ר ארגון נכי צה"ל בנאום חריף: "מדינת ישראל ממררת כיום את החיים לנכי צה"ל. אגף השיקום של משרד הביטחון קרס''.

אורלי הררי , ה' באלול תשע"ט

עידן קלימן
עידן קלימן
צילום: דוברות

עידן קלימן, היו"ר הנבחר של ארגון נכי צה"ל אשר נכנס לתפקידו לפני כחודש וחצי, נאם היום (חמישי) בוועידת המשפיעים של חדשות 12 והבטיח לצאת למאבק במחאה על הטיפול הלקוי לטענתו של משרד הביטחון בנכי צה''ל.

קלימן שירת בגבעתי ונפגע בעמוד השדרה מירי מחבלים בהתקלות ברצועת עזה בשנת 92', ומאז הוא מרותק לכיסא גלגלים. בשנת 2004 החל קלימן את פעילותו בארגון נכי צה"ל וכאמור לפני כחודש וחצי נבחר פה אחד להוביל את הארגון שמייצג כ-50 אלף פצועי צה"ל ומשרד הביטחון.

"לפני עשור לערך, מהשיחות שקיימתי עם חבריי נכי צה"ל, התחלתי להבין שמשהו לא טוב קורה ביחסים שבין אגף השיקום של משרד הביטחון לבין נכי צה"ל", אמר קלימן, ''מיקירי המערכת הפכנו לנטל, לעול כלכלי. הלך הרוח שראה בפצועים גיבורים, שכל כולו היה כיצד להטיב עם פצועי צה"ל, השתנה לכזה שרואה הכל דרך החור של הגרוש, הלך רוח שתמציתו כיצד המערכת יכולה לחסוך עוד כמה שקלים. בריאות נכה צה״ל ורווחתו הפכו לאחרונים בסדר העדיפויות של מדינת ישראל''.

לטענתו, "מדינת ישראל ממררת כיום את החיים לנכי צה"ל. אגף השיקום של משרד הביטחון, הזרוע המבצעת והאחראית על שיקום נכי צה"ל, קרס".

״היום הכל זה כסף. אנחנו, פצועי צבא ההגנה לישראל הפכנו לגיבורי האתמול. היום, אלו שקיבלו את המנדט לטפל בנו אומרים כי, אנחנו עול כבד על צוואר ביטחון האומה".

קלימן ציין כי נכי צה"ל לעולם לא יפנו עורף למדינה ואמר "אנחנו פצועי מערכות ישראל, אחראים גם על ביטחון המדינה ותמיד נקרא למיטב הנוער להתגייס לשירות צבאי ולתת את המקסימום. לעולם לא נבצע פעולה שתפגע במורל הלאומי", אך תמה "איך מסבירים לציבור בישראל שברית הדמים בין לוחמי צה"ל לעם בישראל הופרה ברגל גסה ע"י המחוקק ונציגיו במשרדי הממשלה השונים".

בסיום נאומו פנה קלימן לראש הממשלה ושר הביטחון ולמנכ"ל משרד הביטחון וקרא להם "תתעוררו. אנחנו לא ועד עובדים הנאבק על משכורת. אנחנו נאבקים על בריאותנו, על כבודנו, על החיים עצמם. אני פונה לממשלת ישראל: אתם, ששלחתם אותנו לקרב, אחראים על בריאותנו ועל רווחתנו. אנחנו חיילים קרביים, תומכי לחימה ואנשי כוחות הביטחון, נשלחנו על ידי המדינה לחרף את נפשנו על הגנת המולדת.

''זו לא מליצה. אנחנו, בגופנו המרוסק ובנפשותינו המדממות, נושאים בכל יום, שעה שעה, את מחיר פציעתנו ונכותנו. המלחמה שלנו לא נגמרה בסיני, ברמת הגולן, בלבנון או בעזה. המלחמה שלנו נמשכת. היא יום יומית. את תוצאותיה אנחנו נישא בגאווה עד יומנו האחרון״.

"פצועי צה"ל לא מוכנים להיות מסכנים. אנחנו לא מבקשי נדבות. אנחנו מבקשים ממדינת ישראל לאהוב אותנו, לחבק אותנו. כמו שאנחנו אוהבים אותה. אנחנו מבקשים את מה שמגיע לנו על פי חוק", דברי קלימן.