יצירת אומנות שנבזזה על ידי הנאצים הוחזרה ליורשיו של אספן גרמני-יהודי

לוחות הפרדלה היו בבעלותו של איש העסקים הארי פולד. הלוחות מתוארכים לשנת 1455 לערך וצוירו על ידי האומן האיטלקי ג'ובאני די פאולו.

מרסי אוסטר / JTA , ה' באלול תשע"ט

אנדרטת השואה בברלין
אנדרטת השואה בברלין
צילום: לירון אלמוג, פלאש 90

גרמניה החזירה ליורשיו של אספן אומנות יהודי שני לוחות מסוף תקופת ימי הביניים שבזזו הנאצים במלחמת העולם השנייה.

לוחות הפרדלה, הנמצאים בבסיס המזבח, היו בבעלותו של איש העסקים הארי פולד. הלוחות מתוארכים לשנת 1455 לערך וצוירו על ידי האומן האיטלקי ג'ובאני די פאולו. הם מתארים שתי סצנות מחייה של קלרה מאסיזי.

הלוחות היו בברלין במוזיאון גמלדה-גאלרי (גלריית הציירים הגדולים) והוחזרו בסיועה של הקרן למורשת התרבות הפרוסית, כך דיווח אתר artnet.

הקרן פיקחה גם על החזרתם של תבליט מבהט בשנת 2009 ושתי פיסות אריג בשנת 2012 ליורשיו של פולד. התבליט נשאר תלוי במוזיאון בודה בברלין באמצעות הסכם עם היורשים.

פולד, אשר נפטר בשנת 1932, היה בעליה של חברה מפרנקפורט שייצרה ומכרה טלפונים. הנאצים החרימו את החברה מאשתו, לוסי מאייר-פולד ושניו בניו. מאייר-פולד ברחה לצרפת ובניה נמלטו לאנגליה. בשנת 1940 נקנו שני הלוחות על ידי מוזיאון קייזר-פרידריך לשעבר ונכנסו לאוסף הלאומי.

במאגר המידע ליצירות אומנות אבודות בגרמניה רשומים יותר מ-500 פריטים כשייכים למאייר-פולד, ביניהם 13 ציורים, 18 פסלים ויותר מ-482 יצירות עבודת יד ופולקלור.