מוסי רז: סיורי סליחות - הדתה

בעקבות הדחתו גיל קופטש מהרצאות בסיורי הסליחות של צה"ל, טען מוסי רז כי בשירותו הצבאי כקצין וכחייל מעולם לא השתתף בסיורי סליחות.

ערוץ 7 , ה' באלול תשע"ט

מוסי רז: סיורי סליחות - הדתה-ערוץ 7
מוסי רז
צילום: מאיר אליפור/TPS

חבר הכנסת לשעבר מטעם מרצ, מוסי רז, זועם על החלטת צה''ל למנוע מקומיקאי גיל קופטש להרצות בפני חיילי צה''ל במסגרת סיורי הסליחות.

רז סיפר כי בשירותו הצבאי כקצין וכחייל מעולם לא השתתף בסיורי סליחות, וכי סיורים אלו הם בגדר "הדתה".

הוא כתב בדף הפייסבוק שלו: "את סיורי הסליחות הקרוב מתעתדים להעביר גיל קופטש ומכינת בינ"ה, אבל המסרים שלהם לא תואמים את התהליך שבשבילו מתקיימים הסיורים במסגרת הצבא ובוודאי שהביקורת שהם מעבירים על הממסד, הממשלה וראש הממשלה אינן תואמות יותר את רוח צה''ל. רחמנא ליצלן שנגדל פה חיילים שיש להם מחשבה חופשית".

כזכור בתחילת השבוע חשף ערוץ 7 כי קופטש הודח מהרצאות בצה"ל בעקבות פניית עמותת "תורת לחימה" לראש אכ"א מוטי אלמוז ולקצין החינוך הראשי תא"ל צביקה פיראייזן. "קצינים הסבו את תשומת ליבנו לכך שמר קופטש נוהג באופן עקבי להשתלח ולהתבטא כנגד המסורת היהודית, הציונות וסמלי המדינה באופן מזעזע אשר לא הולם איש חינוך, ונוגד את ערך כבוד האדם", כתב הרב איתי אסמן מ''תורת לחימה''.

הרב אסמן צירף למכתבו צילומי מסך אותם כינה "דוגמא בוטה מאד אשר הדף איננו סובל" וחתם: "דפוס התנהגותו של קופטש אינו עולה בקנה אחד עם עקרון הממלכתיות ומציאת המאחד אשר הינם נר לרגלי מפקדי צה"ל בכל שנות קיומו, ובודאי שדמותו לא תוכל להוות דוגמא ערכית לחיילי ומפקדי צה"ל בין אדם לחברו - בחודש הרחמים והסליחות".

ב''תורת לחימה'' אמרו כי "כנראה שמר מוסי רז לא שירת בתקופת ראש הממשלה המנוח מר יצחק רבין ז''ל אשר כבר בהיותו שר הביטחון בשנת 1984 כתב על סיורי הסליחות 'זהו אירוע שהשתתפות חיילים יהודים בו היא חובה. במסע ההתעוררות מסבירים הרבנים הצבאיים את ערכי החג, את המידות המוסריות ואת משמעות המושג תשובה'. מסתבר שרבין ז''ל היה היום נתון להתקפות קמפיין ההדתה מטעם חבריו של רז במחנה הדמוקרטי".

תגובת דובר צה"ל: ''מר גיל קופטש התבטא במספר פרסומים באופן פוגעני ולא ממלכתי. לאחר בחינת תוכן הפרסומים הוחלט, מתוך רצון לשמור על ממלכתיות בצה"ל, להפסיק פעילות במסגרתה הרצה מר קופטש לחיילים. ההחלטה לא נבעה מהתערבות של גורם חיצוני''.