בנט ושקד עם בכירי זהות
בנט ושקד עם בכירי זהות צילום: דוברות

אחרי שהובהר סופית כי "זהות" לא תתמודד לכנסת הבאה מצאתי את עצמי – יחד עם רובכם – מתלבט בשאלה למי אצביע בבחירות הקרובות. חשוב להזכיר שההסכם בין הליכוד לזהות איננו הסכם איחוד – אלא הסכם בו הליכוד הסכים לפשרות בתמורה לכך שזהות לא תתמודד.

כליברל, מקומי איננו בליכוד, מפלגת סופרמרקט בה הקול שלי מכניס לכנסת גם נציגים כמו חיים כץ ופנחס עידן, מראשי הוועדים הגדולים. כאזרח, התאכזבתי מאוד לגלות כי למרות שנתניהו מבין – ואף דיבר על כך במסיבת העיתונאים – שרפורמת הקנאביס הרפואי במתכונתה הנוכחית מסכנת חולים ומתאכזרת אליהם, הוא מוכן לפעול בנושא רק במסגרת סיכום פוליטי, ורק לאחר הבחירות. כשר הבריאות, היה עליו להתערב מיידית, כדי למנוע סיכון חולים וללא קשר לבחירות. אך הוא לא עשה זאת.

כאשר פניתי אליו השבוע, לאחר גזירות נוספות של משרד הבריאות שהורה להפסיק לייצר cbd טהור הנדרש לילדים עם אפילפסיה, וביקשתי ממנו למנוע מחולים סבל מיותר, לממש את הנספח לאלתר ולא להמתין לאחרי הבחירות – זכיתי להתעלמות.

האם אתם מאמינים בוודאות מוחלטת שלאחר הבחירות הוא יקיים את כל ההסכם עם זהות, בלי טריקים ובלי תרגילים ובלי עיכובים? אני מאוד רוצה להאמין, ואני חושב שחתימת ההסכם הייתה הצעד הנכון במציאות הקיימת. אבל אני לא אדם תמים.

כאשר שאלתי את עצמי למי אצביע, היה ברור כמובן שמפלגות השמאל, מרכז והמפלגות החרדיות אינן אופציה. גם לא עוצמה יהודית. דרכם של הרב פרץ ושל סמוטריץ' היא דרך של כפייה שאין לי איתה דבר וחצי דבר. אבל שקד ובנט הם סיפור אחר.

בשיחותיי עם נפתלי בנט מצאתי אדם רציני המאמין בבחירה חופשית ובשוק חופשי. מצאתי אדם השותף לחלק מהרעיונות הליברליים, ובעיקר – מצאתי אדם המוכן להקשיב ולשנות את דעתו. רציתי יותר מזה – רציתי מפלגה ליברלית שתהיה גם ברורה וגם נחושה וגם אידיאולוגית וגם ללא דופי בליברליות שלה וגם תעבור את אחוז החסימה. אבל החיים אילצו אותי להתפשר.

ומצאתי שגם בנט מוכן להתפשר. שהוא לא רק רוצה באמת ובתמים בחיבור עם הערכים הליברליים, ולא רק מוכן להתחייב על כך שבממשלה הבאה הוא יניף את דגל החירות, ולא רק מוכן להתחייב למאבק בוועדים החזקים, ולא רק מצטט את מילטון פרידמן. מצאתי אותו מוכן להתחייב – שאם נתמוך בו, הוא יעמוד על כך שההסכם עם זהות, לרבות נספח הקנאביס הרפואי ההיסטורי שעבדתי קשה כדי להשיג, יקויים בממשלה הבאה. וזו, גבירותיי ורבותי, דרמה גדולה.

אנחנו מבינים שההסכם של זהות עם הליכוד הוא הסכם טוב, אבל כולנו מבינים שאין לזהות דרך אמיתית לוודא את קיומו. לא יהיו לזהות חברי כנסת שיוכלו לאיים על הקואליציה אם ההסכם לא יקויים. שקד ובנט, לעומת זאת, יהיו בכנסת הבאה, ואם הם יתנו את כניסתם לקואליציה במימוש כל ההישגים שהליכוד התחייב להם מול זהות – כולל נספח הקנאביס הרפואי שיאפשר לכל רופא לרשום לכל חולה קנאביס לפי שיקול דעתו ויאפשר לחולים לייבא את הזנים הדרושים להם בייבוא אישי מחו"ל, המסלול הירוק שיאפשר לעסקים קטנים לקבל רישיון עסק על סמך הצהרה עצמית שהם עומדים בקריטריונים, הורדת חסמי תחרות, ועוד – זו תהיה תעודת ביטוח למימוש ההסכם.

אין ספק בכלל כי כאשר ניתן להשיג הישגים משמעותיים לאג'נדה הליברלית באמצעות תמיכה בימין החדש, ולא ניתן למעשה להשיג דבר באמצעות תמיכה במפלגה אחרת, ההחלטה קלה ופשוטה. יחד עם זאת אני מבין ויודע שהיא לא פשוטה לכולם, ולא ברורה לכולם. ולכן חשוב לי להבהיר נקודה חשובה:

אני לא בוגד בזהות ולא עורק מזהות. זהות פרשה מהבחירות הללו בהחלטה מושכלת וכל אחד מאיתנו צריך להחליט למי יצביע בבחירות הקרובות לפי שיקול דעת הגיוני. לא ביטלתי את חברותי בזהות ואני לא מוותר על התקווה שבבחירות הבאות זהות תוכל להתייצב בתור מפלגה ליברלית חזקה ובטוחה. אני לא מצטרף לימין החדש ולא ממהר להאמין להבטחות, לא של נתניהו ולא של בנט, אלא מתכוון לבחון את העתיד ולראות האם ההבטחות יקויימו. החלטתי נובעת מרצון לקדם מטרות ליברליות בצורה הכי אפקטיבית ואין ביני לבין משה פייגלין שום סכסוך אישי או אחר.

לדעתי הוא קיבל את ההחלטה הנכונה כשהלך להסכם עם הליכוד במציאות בה הובהר שזהות לא תעבור את אחוז החסימה, ואילו אני מקבל עכשיו את ההחלטה הנכונה – סיכום עם הימין החדש שיוודא שהליכוד יקיים את שהובטח לנו, ויותר – במציאות בה הובהר שזהות איננה מתמודדת. אני מקווה שגם אתם תראו את הדברים כמוני.