הממצא המפתיע על מגילות ים המלח

מדענים בארה"ב שחקרו את מגילות ים המלח טוענים: המלח ששימש לכתיבת המגילות כלל אינו אופייני לאזור ים המלח ולתקופה בה נכתבו המגילות

תגיות: ים המלח
ניסן צור , ז' באלול תשע"ט

מגילות ים המלח
מגילות ים המלח
צילום: פלאש 90

חוקרים באוניברסיטת מסצ'וסטס בארה"ב שחקרו וניתחו את מגילות ים המלח טוענים כי אחת המגילות נכתבה על ידי מלח שכלל אינו נמצא באזור ים המלח ואינו אופייני לתקופה בה נכתבו המגילות, וכי יתכן כי נכתבה בתקופה ומקום אחרים.

על פי המדענים המלח ששימש לכתיבת אחת המגילות אינו נמצא באזור ים המלח. "השכבה האורגנית הזו שנראית בבירור באחת המגילות הפתיעה אותנו וגרמה לנו להתבונן ביותר פירוט כיצד הוכנה המגילה הזו.

מתברר שהיא מיוחדת מאוד. המלחים האלו אינם אופייניים לכל מה שידענו בעבר שקשור לתקופה הזו ולייצור מגילות" אמר אחד ממחברי המחקר, פרופסור אמיר מסיק מאוניברסיטת מסצ'וסטס. אורכה של המגילה המדוברת הוא 8 מטרים והיא נכתבה על מגילת קלף שהולבנה בעזרת מלח בשם אלום.

במגילה התגלו מספר ממצאים חריגים – היא דקה יותר, ולכן החוקרים טוענים כי יתכן והיא נכתבה על עור של בעל חיים שנחלק לשני חלקים, כאשר בניגוד שלאר המגילות הטקסט נכתב על חלק הבשר של העור. הממצא המפתיע יותר הוא כי הטקסט נכתב על שכבה המכילה מינרלים שאינם אופייניים לאזור ים המלח.

פרופסור אירה רבין, חוקרית נוספת שהשתתפה במחקר, הוסיפה כי "השכבה הזו מזכירה יותר טיח על קיר". החוקרים טוענים כי הממצאים החדשים מעוררים שאלות מהיכן בדיוק הגיעו מגילות ים המלח, והאם הן אכן נכתבו באזור ים המלח ובתקופת המאה הראשונה והשנייה כמשוער.