הפרלמנט הבריטי
הפרלמנט הבריטי צילום: Istock

חבר הפרלמנט הבריטי מטעם הלייבור, ג'ון מאן, הודיע כי יפרוש מתפקידו במחאה על כישלונו של מנהיג המפלגה, ג'רמי קורבין, להתמודד עם האנטישמיות הקשה מצד חברים במפלגתו.

מאן חבר בפרלמנט הבריטי מאז שנת 2001 ולדבריו הוא לא יכול לשתוק עוד.

"אינני מוכן להמשיך לכהן בפרלמנט כשקורבין הוא מנהיג המפלגה. קראתי לו להתפטר לטובתו ולטובתנו. קורבין לא רוצה להילחם באנטישמיות הפנימית ובכך בעצם אומר שהיא דבר שאינו פסול", אמר מאן בשיחה עם העיתון היהודי הבריטי 'ג'ואיש כרוניקל'.

לדבריו, יש אנטישמיות גם במפלגות אחרות, אבל בלייבור אין מי שבאמת רוצה להתמודד איתה. הוא סיפר שרק בשבוע האחרון סעד במסעדה כשרה עם מנהיגים יהודיים - ולפחות ארבעה אנשים שעברו ליד השולחן שלהם העירו להם הערות אנטישמיות.

"זה הפך למשהו נורמלי", טוען מאן ומוסיף, "וזו הבעיה הגדולה: לא יכול להיות שהערות אנטישמיות הופכות לנורמה שגרתית בלי שאף אחד מקים קול זעקה".

מחאתו הקולנית והעקבית של מאן הובילה את תרזה מיי למנות דווקא אותו, איש המפלגה היריבה, לתפקיד נציב המאבק בגזענות מטעם הממשלה.

"אני לא פורש מעשייה ציבורית. התפקיד הזה יאפשר לי להקדיש 95 אחוז מחיי למלחמה במלחמה באנטישמיות, ולא רק חמישה אחוזים כפי שהצלחתי להקדיש בזמן שעבדתי כחבר פרלמנט".

הוא ציין כי בכוונתו לפעול נגד אנטישמיות באאשר היא ללא כל זיהוי פוליטי. "אם אגלה אנטישמיים במפלגה השמרנית, אשוחח על כך עם בוריס ג'ונסון, באותה מידה שניסיתי לשוחח על כך עם ג'רמי קורבין. אני מקווה ומאמין שהוא יהיה קשוב הרבה יותר".