הרב עמיחי גורדין
הרב עמיחי גורדיןצילום: באדיבות המצולם

הרב עמיחי גורדין מישיבת הר עציון סיפר היום (ראשון) מדוע הפנייה של 'כחול לבן' לציונות הדתית והשימוש ב'אמנת גביזון-מדן' לשם כך מרתיחה אותו כל כך והסביר מדוע זאת "הונאה של הציבור".

בראיון ל'103FM' אמר הרב גורדין: "הרבה מאוד שנים יש מתח במדינת ישראל בין הערכים היהודים לערכים האוניברסלים. לפני 20 שנה קמו שני אנשים אמיצים מאוד, הרב יעקב מדן מהישיבה שלי ופרופ' רות גביזון, וניסחו אמנה שבה כל אחד מוותר על הרבה דברים משמעותיים כדי לייצר הסכמה רחבה על המתח הזה שבין ערכים יהודיים לבין ערכים אוניברסליים, דמוקרטיים הומניים וכו'".

"כחול לבן מצד אחד התיימרה להגיד, וכל המצע שלה זה כמה חשוב השותפות ושיח וכו', והם גם אומרים שהם מאמצים את אמנת גביזון מדן. בפועל מה שעשו זה דבר שלא יעשה, הם לקחו אך ורק את הוויתורים כביכול שהרב מדן וויתר, את כולם הם לקחו, ולעומת זאת את הוויתורים של פרופ' גביזון הם התעלמו מהם", ציין הרב גורדין.

הרב גורדין פירט, "למשל, הרב מדן הסכים לתחבורה ציבורית בתוך המתווה המשותף, הוא הסכים לפתיחה מלאה של תרבות הוא הסכים לנישואין אזרחיים, כנגד זה פרופ' גביזון הסכימה שלא יהיה מסחר בשבת, הסכימה לסיפור הזה של סעיף הנכד, הסכימה לסיפור שאדם שלא התגרש לפי ההלכה גם בנישואין אזרחיים לא יוכל להתחתן, וכחול לבן אמרו, אנחנו בעד שותפות אבל בפועל לקחו אך ורק את הוויתורים של הרב מדן".

"אני רוצה להסביר למה זה כל כך חמור, ולמה זה כל כך הרתיח אותי", ציין הרב גורדין. "אני מאוד מעריך את האנשים של כחול לבן, אבל הם עשו פה דבר חמור. קודם כל זו הונאה של הציבור, הציבור לא נחשף לפרטים, לאמנה שנכתבה שנתיים של עשרות ומאות עמודים".

"דבר שני, יש פה אמון מסוים, הרב יעקב מדן נתן אמון והסכים ללכת לוויתורים והוא הבהיר שהוויתורים האלה כרוכים גם בוויתורים של הצד החילוני. עכשיו באים ולוקחים את כל הוויתורים האלה שהרב מדן וויתר, הופכים אותם ליסוד, לבסיס, והופכים את זה כאילו למערכת חד צדדית. עכשיו באים אלי ואומרים לי בא ננסה לעשות שיח משותף, ציבור דתי חילוני, על הנושא של הדרת נשים וכל נושא שהוא שננסה לעשות שיח, אף אחד לא יסכים לשבת כי בסוף מה שיעשו זה יקחו את כל הוויתורים של הצד היהודי דתי ואת כל הצד השני לא יעשו", הוסיף.

לסיכום אמר: "הבעיה שלי היא לא עם חבר הכנסת אלעזר שטרן שאני מאוד מעריך אותו, ולא עם ח"כ יועז הנדל וכו', הבעיה שלי היא עם הצד החילוני יותר, הם חבר'ה דתיים שאומרים אנחנו מוכנים ללכת לקראת הציבור החילוני בהרבה דברים והצד החילוני לא מוכן לעשות שום דבר בשביל הצד הדתי לכיוון הצד היהודי".

נציין כי בסיעת כחול לבן סירבו להעלות לשידור את אחד המועמדים כדי להתעמת עם טענותיו של הרב גורדין.