לא יכלו לשמור על איסור פרסום? אלוביץ'
לא יכלו לשמור על איסור פרסום? אלוביץ' צילום: פלאש 90

עו"ד רמי תמם, חוקר לשעבר ביחידת להב 433 של המשטרה, התייחס לפרסום של עמית סגל ב'חדשות 12' אשר חשף את החלץ הכבד שהופעל על שאול אלוביץ' במטרה להפוך אותו לעד מדינה.

עד כמה שכיחה השיטה בחקירות המשטרה?

"גם אם המשטרה סבורה שיש ניגוד עניינים בין לקוחות שונים המיוצגים בכמה תיקים שונים על ידי עורך דין אחד, לא עושים את ההליך הזה אל מול החשוד. שוטרים לא אמורים להעביר חוות דעת על עורך הדין ולומר אם הוא טוב או רע. בכל שנותיי לא ראיתי כזה דבר. בדרך לחקר האמת יש הרבה מאוד תחבולות לגיטימיות אך לא כל דבר הוא לגיטימי. פה מדובר בנושא רגיש יותר - ניסיון להגיע לעד מדינה. אחד הדברים החשובים ביותר הוא שעד המדינה יגיע מתוך מקום של אמת".

"שלא תהיה שלילה של הרצון שלו לומר את האמת. קראתי בסוף השבוע כתבות בנושא ונחשפתי לאמירה שהמשטרה תפסה את עצמה כשב"כ ולא כתחנה. אם אמירה כזו נאמרה היא מצביעה על חלק מהכשל. המשטרה היא לא שב"כ וראש הממשלה הוא לא פצצה מתקתקת. יש תהליך וצריך לדבוק בו כי הוא מגן על האמת, על הנוהל וגם על השוטרים. נדהמתי לקרוא את התמליל שפרסם עמית סגל. חדר היוועצות עם עורכי דין הוא חדר ייחודי שהוקצה לצורך כך שיהיה ניתן להתייעץ עם עורך הדין ללא הפרת החיסיון. לא בכל מקום הוקצה חדר שכזה. במקרה הנוכחי, בתחכום רב לא אומרים שלא תהיה הקלטה אלא שמדובר בחדר היוועצות עם עורכי הדין. ההתייעצות עם עורכי הדין והשטח הנטרלי בין הלקוח לעורך הדין זה כל שיש לחשוד בזמן החקירה".

חיים לוינסון: "חשבתי שכחוקר לשעבר בלה"ב 433 אתה תפרגן למשטרה על התרגיל הזה. הם יצרו את האשליה שלא מקליטים בחדר ואכן לא הקליטו אותו עם עורך הדין שלו. עצור מחפש כל הזמן את המקום בו הוא יוכל לדבר, ואז במניפולציה משכו אותו למקום בו הוא כאילו יכול לדבר". אראל סג"ל: "עכשיו כל חשוד יודע שכשמכניסים אותו לחדר היוועצות עדיף לו לסתום את הפה. אתה נציג עיתון 'הארץ', איפה זכויות האדם שלך?"

"התרגיל הוא לא 'לא חוקי'. אני מניח שאם עשו אותו אז קיבלו את כל האישורים הנכונים לכך. גם תרגיל שאינו 'לא חוקי' הוא לא לגיטימי. זה ההבדל בין משטרה לגוף החוקר. המשטרה צריכה לחשוב לרוחב, קדימה ואחורה".

אראל סג"ל: אם ז'אק חן היה נכנס לחדר לא היו מקליטים אותו? מה שקורה פה מעיד על התפיסה.

"להתערב בזהות עורך הדין שמייצג את הלקוח זה דבר שאסור לעשותו. משם מתחיל מדרון חלקלק. זה הרבה יותר חמור מהתרגיל החוקי אך הלא לגיטימי שנעשה. זה דבר שלא יעשה".

אראל סג"ל: שלוש תוכניות ברדיו התעסקו הבוקר (א') בזכויות האדם וזכויות נאשמים: התוכנית של שרון גל ב'גלי ישראל', עמית סגל התראיין אצל ינון מגל ובן כספית ב-103fm ואנחנו מדברים על כך. שאר התוכניות שומרות על שקט. זו הסיבה שאני בחיים לא יאמין לעיתון 'הארץ' כשהוא ידבר על זכויות אדם. אני חושב שבסיפור הזה אתם צריכים לצעוק. תחשבו מה עשו לראש הממשלה ומה עשו לשאול אלוביץ'.

יש כאן משהו שהוא מעבר לחיפוש האמת. מחפשים ראש. אני בז לתקשורת הישראלית שלא מתעסקת בנושא. אתם יכולים לקרוא לי שופר של נתניהו עד מחר אבל אני יודע דבר אחד – אתם לא יכולים להסתכל על עצמכם בראי כשאתם מדברים על זכויות אדם.