ג'ייסון גרינבלט
ג'ייסון גרינבלט צילום: מארק ישראל סלם

העיסוק הגדול בעזיבתו של השליח האמריקני המיוחד למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט ובמחליפו אבי ברקוביץ' חוצה גבולות בימים האחרונים.

שמואל רוזנר, מומחה לארה"ב, אומר כי "העזיבה של גרינבלט משמעותית כי הצוות השלום מאוד מצומצם והיו מעט שיתופי סוד ליצירת תכנית השלום. כיוון שגרינבלט הוא אחד מהשלושה הללו, זה דבר משמעותי.

''היבט משמעותי נוסף הוא אולי איתות על סיכויי תכנית השלום להצליח. לו גרינבלט היה חושב שבעוד כמה חודשים הוא יהיה מועמד לפרס נובל לשלום בזכות התכנית הוא היה מחזיק עוד קצת", אומר רוזנר לערוץ 7.

הוא מוסיף כי "העובדה שגרינבלט החליט לעזוב עכשיו, מעידה שהוא מבין שתפקידו של צוות השלום התמצה בכתיבת התכנית והסיכוי לקדם אותה לאורך זמן ולהפוך אותה למשמעותית הוא כנראה לא כל כך גדול".

לדבריו, לישראל אין מה לחשוש מפרסם התכנית. "התכנית כנראה תתפרסם, במידה רבה גם על פי הצרכים והשיקולים הפוליטיים של ראש הממשלה נתניהו ויכול להיות גם במקביל למהלך שהאמריקנים עושים מול איראן וסך של חבילה שהם מנסים לייצר".

"כיוון שאנחנו יודעים שהתכנית הזו כנראה לא תוביל לשלום כי הפלסטינים דחו אותה עוד בטרם הוגשה, צריך לקחת בעירבון מוגבל את חשיבותה, שהיא בעיקר פוליטית וייתכן שתסייע לראש הממשלה נתניהו לצרף את בני גנץ לממשלה שלו. לא הייתי מתייחס לאירוע הזה כאל משהו דרמטי, לא בזירה הישראלית ולא בזירה הבינלאומית. אני חשוב שג'ייסון גרינבלט הבין את זה טוב מכולם ולכן החליט לחזור לחיק משפחתו ועסקיו".

רוזנר מתייחס גם למחליפו של גרינבלט, אבי ברקוביץ'. "הוא מחליק לתפקיד שבאיזשהו אופן מתאים לו כי הוא מכיר את החומר ואת האנשים - הוא בוטח בהם והם בוטחים בו. מצד שני מדובר באדם צעיר שאין לו מעמד בינלאומי. לא הביאו קיסינג'ר חדש כדי להשכין שלום במזרח התיכון. גם זה מעיד על משמעותה של התכנית, כוחה ויכולתה לשנות את המציאות. בסופו של דבר זה מהלך בקנה מידה די קטן, שמדברים עליו הרבה. לא יהיו כאן ועידות בינלאומיות רבות משתתפים או ראשי מדינות שמשחרים לפתחה של קבוצת השלום. זו חבורה של אנשים שהשקיעו זמן ועניין והתעמקו בנושא".

לדעתו, ברקוביץ' מודע לגבולות כוחו. "אנחנו יודעים עליו מעט. אנשים שמסתובבים בחוגים הללו בוושינגטון קצת מכירים אותו - אבל בעיקר כעוזר הצעיר של קושנר. הוא טרם צבר לעצמו מעמד של מעצב מדיניות או מישהו שצריך להתייחס עליו כמי שעמדותיו יכריעו משא ומתן לכאן או לכאן. זה אדם שנשלף כדי למלא משבצת ולא כדי לעשות מהפכה בתהליך השלום".