יריב לוין לערוץ 7:
היועמ"שים פורצים את הדרך לזייפנים

שר התיירות מרוצה מאישור חוק המצלמות בממשלה חרף התנגדות היועמ"ש. "קבענו תקדים חד משמעי. היועץ הוא יועץ והממשלה היא זו שמושלת".

ניצן קידר - ערוץ 7 , ח' באלול תשע"ט

היועמ"שים פורצים את הדרך לזייפנים-ערוץ 7
השר יריב לוין
צילום: אסתי דזיובוב/TPS

שר התיירות יריב לוין (הליכוד) מתקשה להבין מדוע היועץ המשפטי לממשלה מתנגד לחוק המצלמות שאושר היום (ראשון) בממשלה ויובא לחקיקה מהירה בכנסת במטרה למנוע זיופים בקלפיות.

"זה לא ייאמן שמי שאמורים להיות אמונים על אכיפת החוק ושמירה על טוהר המידות, הבחירות והשיוויון - נלחמים בנו - ופורצים את הדרך לזייפנים שיוכלו להמשיך ולזייף את תהליך הבחירות כפי שלצערי קרה לא פעם עד היום", אומר לוין בראיון לערוץ 7.

הוא מוסיף, "אני חושב שזה דבר בלתי מוסבר. גם בישיבת הממשלה היועץ המשפטי לממשלה לא הצליח להביא טיעונים שיכולים להסביר את העניין. הניסיון הזה לבוא ולומר, כפי שכתב יו"ר ועדת הבחירות, שאם יהיה מצלמות יהיה כאוס ביום הבחירות - מביא אותי לשאול - האם מצב שבו מזייפים את תוצאות הבחירות ומכניסים עשרות אלפי פתקים של אנשים שלא הצביעו בכלל לא יוצר כאוס ומשבש את הבחירות?

''האם יכול להיות שיווצר מצב שכדי שהכל ייראה כביכול בסדר הפתרון יהיה לאפשר לזייפנים להמשיך לזייף? אני חושב שזה אבסורד".

לוין מברך על כך שאישור החוק בממשלה נעשה חרף התנגדותו של מנדלבליט, ''טוב שקבענו את התקדים החד משמעי הזה, שגם הצעת חוק ממשלתית יכולה לעבור כשהיועץ המשפטי לממשלה סובר שיש מניעה לקדם אותה. היועץ הוא יועץ והממשלה היא זו שצריכה למשול.

''כל הניסיון של המערכת המשפטית להפוך את היוצרות ולהפוך את השרים לכאלה שבמקרה הטוב יכולים להמליץ משהו בפני היועצים המשפטיים שלהם שהם מקבלים את ההחלטות זה דבר אנטי דמוקרטי ופסול מיסודו".

"אני משוכנע שכאשר הדבר הזה יגיע לבג"ץ השופטים יהפכו גם את הסדר הזה על כנו וינסו לקבע באופן מוחלט מצב שבו האזרחים ילכו ב-17 בספטמבר לקלפיות אבל מישהו אחר יקבל במקומם את ההחלטות. זה מצב אנטי דמוקרטי, לא תקין, שמחייב שינוי עמוק ויסודי במערכת המשפט", מציין השר.

השר לוין מגיב להצעה שגיבשה ועדת הבחירות לפיקוח על טוהר הבחירות. "כל פיקוח נוסף הוא טוב, אבל אין תכלית לפיקוח אם הוא לא יהיה רציף. הבעיה העיקרית של הזיופים היא לא רק מצב של מישהו שמגיע להצביע עם תעודת זהות של אדם אחר, אלא כשנוצר מצב בנקודת זמן שמכניס לקלפי 200 ו-300 מעטפות, מוחקים שמות של אנשים שלא הצביעו ובכך מכפילים קולות באותו קלפי ונותנים אותם למפלגה או שתיים שחברי ועדת הקלפי סיכמו ביניהם. אלה דברים מהווים פגיעה אנושה בתוצאות הבחירות".

"אין ספק שאם בבחירות האחרונות היה מערך פיקוח מלא, הסיכוי שבל"ד לא היתה עוברת את אחוז החסימה היה גבוה מאוד. הדבר הזה היה משליך על כל היכולת להרכיב וממשלה ומונע את הבחירות המיותרות שאנחנו נמצאים בהם.

''ברור לגמרי שאם יש פקחים כאלה הם צריכים להיות באותה הקלפי מהבוקר ועד לסיום הספירה. אין טעם בפקח שנכנס ויוצא כי בזמן שהוא יוצא ניתן לעשות הכל", מסכם שר התיירות יריב לוין.