היועץ המשפטי לכנסת: חוק המצלמות בעיתוי הנוכחי אינו חוקתי

יועמ"ש הכנסת סובר כי בעיתוי הנוכחי חוק המתיר לנציגי מפלגות לצלם באולם הקלפי אינו עומד במבחן החוקתי.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ח' באלול תשע"ט

 עו"ד אייל ינון
עו"ד אייל ינון
צילום: יצחק הררי, פלאש 90

היועץ המשפטי של הכנסת, עורך הדין איל ינון, הפיץ לחברי הכנסת חוות דעה שבה הסביר מדוע חוק המצלמות בעיתוי הנוכחי, המתיר לנציגי מפלגות לצלם באולם הקלפי באופן שוטף את הליכי ההצבעה, אינו עומד במבחן החוקתי.

אי חוקתיות זו נובעת, בין היתר, ממתן יתרון משמעותי ביותר למפלגה אחת על פני יתר המפלגות, מחשש ממשי להרתעת בוחרים מלהצביע, מאנדרלמוסיה בקלפיות, ומהיבטים נוספים שפורטו בחוות הדעת, וכל זאת כאשר השמירה על טוהר הבחירות מקבלת מענה מוגבר וחסר תקדים בשורה של צעדים שוועדת הבחירות המרכזית מתכננת לנקוט בהם כבר ביום הבחירות הקרוב.

בנוסף, במישור הפרוצדוראלי, מציין היועץ המשפטי כי קידום הליך חקיקה כשבוע לפני הבחירות, שלא נעשה בהסכמה רחבה בין סיעות הבית, ושעוסק בדיני בחירות, הינו חסר תקדים ומעורר כשלעצמו קשיים משמעותיים.

חוות הדעת של עו"ד ינון

מוקדם יותר היום (ראשון) אישרו שרי הממשלה את הצעת ההחלטה בנושא חוק המצלמות, וכעת צפוי לעבור החוק לחקיקה במליאת הכנסת.

בפתח ישיבת הממשלה הסביר ראש הממשלה נתניהו את היוזמה ואמר, "אנחנו מביאים היום לאישור הממשלה את חוק המצלמות בקלפיות. טוהר הבחירות הוא מיסודות הדמוקרטיה. הדרך הטובה ביותר למנוע זיופים בבחירות היא להציב מצלמות בכל הקלפיות ולאפשר פיקוח של המשקיפים ממפלגות יריבות האחת על השנייה.

"ביקורת הדדית של כל המפלגות, זוהי מהות השקיפות בדמוקרטיה ואחד היסודות החשובים ביותר לשמירה על שלטון החוק. לכן, מצלמות בקלפיות בידי משקיפים הן אמצעי מתבקש לסייע בשמירה על טוהר הבחירות".

"אני רוצה להדגיש כאן - החוק המוצע קובע שהמצלמות יתעדו את אולם הקלפיות ולא את ההצבעה מאחורי הפרגוד. חשאיות ההצבעה תישמר בקפדנות. כבר ב-2013 אמר השופט אליקים רובינשטיין, שהיה אז יושב ראש ועדת הבחירות: "יש צורך לחשוב על מצלמות" - ולגבי הבחירות האחרונות, אמר יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית, השופט מלצר, שתופעת הזיופים היא בעיה אמיתית. ובכן, בעיות צריך לפתור, ובעיות בבחירות חייבים לפתור לפני הבחירות. מתי רוצים שנפתור את זה, אחרי הבחירות?", תהה נתניהו.

לדבריו, "אין צורך בהיערכות מיוחדת, אין צורך בהכשרה מיוחדת ואין צורך בציוד מיוחד. כל משקיף יכול לצלם עם הטלפון הסלולרי שלו. הרי זה מה שקורה בכל המרחב הציבורי שלנו: כל אחד מצלם, הכל בסטורי, כל מכולת מתועדת במצלמות - אז דווקא את אולם הקלפיות אי אפשר לצלם? מצלמות בקלפיות לטוהר הבחירות זה פשוט, זה הוגן, זה שקוף וזה צודק".

"אי אפשר להסביר מדוע מגבילים את הצילום דווקא במרחב הציבורי היחיד שמחייב שקיפות יותר מכל מקום אחר. אנחנו נביא את הנושא לחקיקה כדי לוודא שהבחירות הקרובות יהיו נקיות, מפוקחות ומדויקות, כפי שאזרחי ישראל מצפים מאיתנו", טען ראש הממשלה.

בחלק הסגור של ישיבת הממשלה אמר נתניהו, "אני מבין למה לפיד, גנץ וליברמן מסכימים על הרשימה המשותפת נגד פיקוח במצלמות על הקלפיות, כדי לאפשר זיופים וגניבת בחירות. אני לא מבין למה הגורמים המשפטיים מעלים טיעונים טכניים מופרכים במקום להתייצב בעד שמירה על טוהר הבחירות, במקום לעשות את תפקידם".

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, הבהיר בדבריו לשרים בישיבת הממשלה כי התנגדותו לחוק המצלמות איננה התנגדות עקרונית להצבת מצלמות בקלפיות. "לא אמרתי אף פעם שאני מתנגד למצלמות, סברתי שהחוק טוב", אמר מנדלבליט לשרים בתגובה לטענות שהושמעו נגדו בימים האחרונים.

"אבל אחרי שקראתי את חוות דעת יו"ר ועדת הבחירות שאומרת שזה יגרום לאי סדרים ביום הבחירות, התנגדתי לחוק", הוסיף מנדלבליט והסביר, "אני בעד מצלמות, אבל צריך לדעת איך לעשות את זה".