הדסה: יחידה חדשה להשתלת מח עצם בילדים

היחידה פועלת במסגרת המחלקה להשתלות מח עצם ואימונותרפיה בהדסה עין כרם, ומנוהלת על ידי פרופ' פולינה סטפנסקי.

אורלי הררי - ערוץ 7 , ט' באלול תשע"ט

הדסה: יחידה חדשה להשתלת מח עצם בילדים-ערוץ 7
גזירת הסרט
צילום: אבי חיון

יחידה חדשה להשתלת מח עצם בילדים (BMT) נחנכה במרכז הרפואי הדסה עין כרם בירושלים.

היחידה הוקמה באמצעות תרומה בסך 4.75 מיליון דולר שהוענקה מקרן ע"ש לאונה והארי המלמסלי.

באירוע הפתיחה נכחו רופאים, צוות האחים והאחיות של המחלקה, סגן שר הבריאות יעקב ליצמן והנהלת הדסה, אך את ההצגה גנבו ילדים ומבוגרים אשר קיבלו את חייהם במתנה הודות להשתלת מח העצם שעברו בה בשנים האחרונות.

ליצמן קבע מזוזה בפתחה של היחידה יחד עם רב בית החולים והדגיש כי במקום הזה מתקיים המשפט "וכל המקיים נפש אחת, מעלים עליו כאילו קיים עולם מלא". ליצמן שיבח את פרופ' פולינה סטפנסקי, מנהלת המחלקה להשתלות מח עצם בהדסה, על חלקה הבולט בהשתלות מח עצם בישראל והצלת חייהם של אלפי מטופלים. "במחלקה החדשה, שיש בה כל טכנולוגיה ומיכשור מתקדם, תוכלי להציל אפילו יותר ילדים".

אבירן אלמז ואבירם בן מרדכי, שטופלו בהשתלת מח עצם בהדסה בעקבות מחלותיהם וכיום הם בריאים ומקיימים חיי שגרה, סיפרו לנוכחים כי השתלת מח העצם לא רק שהצילה את חייהם אלא גם סיפקה להם איכות חיים והעמידה אותם בחזרה על הרגליים. מלווים בבני משפחותיהם הנרגשות עד דמעות, סיפרו על ההשתלה ועל הימים הקשים שקדמו לה עקב מחלתם הקשה. הם ביקשו לחבק את פרופ' סטפנסקי, שלדבריהם מובילה מהפכה בטיפול בחולים ומשנה את חייהם.

היחידה החדשה, הפועלת במסגרת המחלקה להשתלות מח עצם ואימונותרפיה בהדסה עין כרם, תוקדש לטיפול בילדים הזקוקים להשתלות מח עצם בהתאם להוראות משרד הבריאות והיא מנוהלת על ידי פרופ' פולינה סטפנסקי, מומחית בקנה מידה בינלאומי בהמטו-אונקולוגיה והשתלות מח עצם בילדים. לצידה פועל צוות רופאים מומחים בטיפול בסרטן בילדים המספק את השירות הטוב ביותר המותאם לגילם.

המענק של קרן הלמסלי יאפשר גם להכפיל את מספר השתלות מח העצם לכ-100 ילדים בשנה - כאשר היחידה החדשה תפעל באופן מלא.

מנתוני הדסה עולה כי רק בשנה האחרונה בוצעו למעלה מ-70 השתלות מח עצם בילדים, מספר שיא גם ביחס ליחידות אחרות ברחבי הארץ ואף בעולם.

נאמן קרן הלמסלי, סנדור פרנקל, אמר "קרן הלמסלי גאה לקחת חלק בפרויקט החשוב הזה, לאור הצורך הקיים בשיפור תשתיות להשתלת מח עצם בקרב הילדים בישראל. אנחנו מאמינים ביכולתה הייחודית של הדסה להעניק טיפול זה לאוכלוסיית ירושלים והסביבה. היחידה החדשה תגדיל משמעותית את יכולת השתלת מח עצם בילדים, ותאפשר להדסה להעניק טיפול מציל חיים לכ- 100 ילדים מדי שנה. הקרן גאה בתוכניתה הייעודית לתמיכה בפרויקטים ישראליים, שמאז תחילת פעילותה בשנת 2010, השקיעה יותר מ-280 מיליון דולר בפרויקטים וארגונים רבים בישראל".

"היום עשינו בהדסה היסטוריה, כשפתחנו יחידה שלמה שהוקמה יש מאיין, בהתאם להתחייבות הדסה בפני משרד הבריאות", אמר בהתרגשות פרופ' זאב רוטשטיין, מנכ''ל בית החולים הדסה. "יחידה שכל כולה מוקדשת לטיפול והשתלות מח עצם בילדים. בחדרים מותאמים המאפשרים בידוד מלא כנדרש לאחר ההשתלה, באווירה מזמינה לילדים שתרכך את החוויה הקשה, בצבעים נעימים והכי חשוב עם הצוות הנהדר שלנו המתמחה בטיפול בילדים אלו, הזקוקים לכל חיבוק ולכל מומחה שיקדם את הריפוי שלהם. הדסה אסירת תודה לקרן הלמסלי על תמיכתה המהותית, שאפשרה לנו להקים ולצייד את התוספת ליחידה חדשה להשתלות מח עצם בילדים".

עוד הדגיש פרופ' רוטשטיין, כי "הדרישה לטיפולים מיוחדים אלו הולכת וגדלה. המומחים בעלי שם עולמי מהדסה יוכלו כעת להגדיל את מספר השתלות מח עצם בילדים ב -50%, ובכך להציל את חייהם של יותר ילדים והרי לשם כך אנו כאן. רק בשנה האחרונה ביצעה המחלקה הזו כמות השתלות מח עצם שלא נרשמה כה בשום מוסד רפואי בישראל. ההדסה נרגשת מהשותפות החדשה והחיונית הזו עם קרן הצדקה של הלמסלי".