שקד לערוץ 7:
בלי 'ימינה' חזקה לא תהיה ממשלת ימין

יו"ר 'ימינה' משיבה להכפשות על הציונות הדתית ומתייחסת להצעות לצעדי מאבק נגד "שתיית" הקולות בידי נתניהו.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט' באלול תשע"ט

בלי 'ימינה' חזקה לא תהיה ממשלת ימין-ערוץ 7
איילת שקד
צילום: פלאש 90

יו"ר ימינה השרה לשעבר איילת שקד מתייחסת בראיון ליומן ערוץ 7 לזירה הפוליטית המתלהטת לקראת הבחירות, לעימות מול הליכוד, לקמפיין 'נעם' המופנה כלפיה ולגילוים אודות ניסיונות ההשחרה בחדשות 13 את מכינת 'עוצם' בראשה עמד הרב רפי פרץ.

"זו עלילת דם שהיא חלק מקמפיין של השנים האחרונות של הפורום החילוני להוציא קטעים מהקשרם משיעורי תורה כדי להשחיר את כל הציונות הדתית", אומרת שקד המשוכנעת כי "הסיפור הזה התחיל מאז שנהייינו כוח משמעותי. מאז שבנט במשרד החינוך ואני במשרד המשפטים החליטו גורמים בשמאל הקיצוני שצריך להכפיש ולהחליש את הציונות הדתית. ומה שנעשה לרב נאומבורג זה שפל המדרגה. לקחו איש ממלכתי הגון וישר לאויב העם על לא עוול בכפו".

בדבריה קושרת שקד בין הקמפיין להשחרת המכינות הקדם צבאיות של הציונות הדתית לבין "קמפיין ההסתה שיש בשנים האחרונות. ליברמן וכחול לבן החליטו ששווה להדיר דתיים ולכן הודיעו שיקימו ממשלה חילונית והפכו את הרב רפי לאויב. התשובה לחרפה הזו צריכה להיות בקלפי".

"לקחת חלקים משיעורי תורה ולהוציא דברים מהקשר זה עיוות של המציאות. מה שנועם עושים מהצד השני זה אותו דבר. מבחינתי 'נעם' והפורום החילוני זה היינו-הך. הם עושים בדיוק אותו דבר", אומרת שקד ומסרבת להתייחס לקמפיין נעם המופנה נגדה "כי זה קמפיין שיטנה שקרי ומלוכלך".

לזאת היא מוסיפה וקובעת כי 'נעם' ישליכו כמה אלפי קולות והדבר יכול להיות ההבדל בין ממשלת ימין לממשלת שמאל. כשנשאלה מה לטעמה מניע את הימין להתפצלויות פוליטיות ורסיסי מפלגות בעוד בשמאל התמונה הפוכה וההצבעה מתנקזת למפלגות בינוניות וגדולות שאינן מסתכנות באחוז החסימה, משיבה שקד: "זה עניין של אחריות. בשמאל יש יותר אחריות. מפלגה שלא עוברת בסקרים את אחוז החסימה אין שום סיכוי שביום הבחירות, שבו הקולות מתנקזים למפלגות הגדולות, היא תעבור. זה סיכוי שלא קיים ולכן הם צריכים לנהוג באחריות ולפרוש".

ובאשר ל'ימינה' עצמה, נדמה שהמפלגה מסונדלת ואין לה ברירה אלא להמליץ על נתניהו שיודע זאת היטב ולכן ממקד את מאמציו במעוזי הציונות הדתית, מגיע לחברון, מבטיח ריבונות ועוד. בסופו של יום מהלכיו ישאבו קולות ציוניים דתיים מ'ימינה' לליכוד. האם יש ל'ימינה' כלי כלשהו להתמודד עם המהלכים הללו?

"אני מקווה מאוד שהציבור למד את הלקח ושהזיכרון הציבורי לא כזה קצר ושהציבור יבין שבגלל שתיית הקולות הקודמת של נתניהו לא הייתה ממשלת ימין. אספר לך שביום שישי לפני הבחירות הקודמות התקשרתי לאנשי ראש הממשלה ואמרתי להם 'אתם שוב עושים את אותו טריק ובסוף אחת המפלגות לא תעבור את אחוז החסימה ולא תהיה קואליציה'. הם אמרו לי 'את צודקת אבל זה מה שהוא החליט לעשות'. אז אני מקווה שהציבור לא יצביע רק הצבעה אסטרטגית אלא למי שהוא באמת מאמין שיעשה את העבודה הטובה ביותר".

לזאת היא מוסיפה ומציינת כי "כל עניין המפלגה הגדולה הוא בלוף אחד גדול. ב-2009 נתניהו קיבל פחות מנדטים מציפי לבני אבל הוא שהרכיב את הממשלה כי היו לו יותר ממליצים. מה שחשוב הוא כמות הממליצים ולא גודל המפלגה".

ועם זאת שאלנו אם בכוונת מפלגתה לנקוט בצעד כדוגמת זה שאותו הציע מוטי קרפל במאמר שפרסם ב'מקור ראשון', להבהיר לנתניהו כי אם לא תזכה 'ימינה' לעשרת המנדטים הניתנים לה כיום בסקרים היא לא תמליץ עבורו, אמירה שיכולה להביא את נתניהו למחשבה חוזרת על "שתיית" הקולות.

"אנחנו עושים מה שנכון לקמפיין. הציבור מבין שבלי 'ימינה' חזקה לא תהיה ממשלת ימין. אפשר לקחת את נושא השוק הסיטונאי בחברון כדוגמה. נתניהו הגיע לחברון, קיבל ממני על מגש של כסף כשרת משפטים את נושא השוק הסיטונאי בחברון, פתרנו פלונטר משפטי בעידודה ודחיפתה של אורית סטרוק. הוא רק היה צריך לאשר את השוק. זה לא יקרה אם לא תהיה ימינה חזקה. הציבור חייב להבין זאת ולהבין שהצבעה עבורנו היא בשני פתקים, גם נמליץ על נתניהו ותהיה ממשלת ימין וגם תהיה ממשלת ימין אמתית. נתניהו לא מסתיר את זה שיפנה לפרץ ולגנץ. מקורביו אומרים שהוא למד את הלקח מהבחירות הקודמות ולא ישאיר את המו"מ לרגע האחרון ולהסתמך על ממשלת ימין".

ובאשר ליום שאחרי הבחירות נשאלה שקד אם מפלגתה תישאר מאוחדת גם במו"מ הקואליציוני וגם ביום שאחריו, והיא משיבה: "את המו"מ אנחנו עושים ביחד. לא מתפצלים. באים כגוף אחד מגובש מאוד ואחרי זה נראה. יש דעות שונות. נראה את תוצאות הבחירות. אני חשובת שהאחדות הזו חשובה".

בסופו של הראיון איתה שאלנו את שקד ברמה האישית האם היא נפגעת מעצם קיומו של הדיון בציונות הדתית אודות הלגיטימיות של הצבתה בראש הרשימה בהיותה אישה חילונית. "לא. זו תעודת כבוד למגזר שרובו רצה שאוביל את הרשימה הזו. זה שיש קולות אחרים זה לגיטימי, אבל בסך הכול כולם נוהגים בי בכבוד ואני חושבת שזו תעודת כבוד לציונות הדתית שתומכת בהנהגה שלי, הפעם הראשונה בהיסטוריה שיש אישה בראש מפלגת ימין".